Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Semenderim Sema (Semoş)

Gelmir

Altın 2 Üye
Geçen sene Mart ayında Map Turtle almak için evcil hayvan dükkanına gitmiştim fakat hepsi satıldığı için çılgınlık yapıp semender ile eve dönmüştüm. Cinsiyetini tam olarak bilmememizle beraber eşim adını Sema (Semoş) koydu. Yaklaşık 9 ay tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir paludaryumda yaşadı. Kuru alana hiç çıkmıyordu. O yüzden kapak kullanmıyorduk. Derken 1 gece Semoş firar ettik. Hızlı bir şekilde bulduk kendisini. Ve kurumadan paludaryumuna geri koyduk. Artık kapağını kullanıyorduk. Fakat bir gece yine firar etmiş küçük bir aralıktan. Ve biz onu ancak 1 gün sonra bulabildik. Ve bulduğumuzda malesef ölmüştü.

Kaplumbağalar kadar renkli ve iletişime açık olmasa da çok sevmiştik onu. Hatırladıkça çok üzülürüz.

Fotoğrafı aşağıda. Huzur içinde uyu Semoş...

mailto:/2sb087n.jpg

Cvp: Semenderim Sema (Semoş)

Başınız sağolsun. Bu hayvanların derileri çok hassas ve nemli kalmalı. Firar konusunda da kaplumbağaya göre daha avantajlı yapıları var.

Başınız sağolsun. Semenderler`de beslemesi çok zevkli canlılar olmalı.

başın sağolsun. güzel ve değişik bir hayvanmış. yurtdışından gelme galiba bu tipe hiç denk gelmedim.

Herkese çok teşekkür ederim.

cem' Alıntı:
başın sağolsun. güzel ve değişik bir hayvanmış. yurtdışından gelme galiba bu tipe hiç denk gelmedim.

Cem Bey araştırdım ve yerli bir tür olduğu ile ilgili bilgi bulamadım. Ama bir arkadaşım İstanbul'da evinin yakınında bulunan küçük bir mevsimlik gölette bu semenderlerden onlarca olduğunu söylemişti. Sanırım beslemek için alınıp doğaya salınmışlar ve üremişler.

Yerli semender türleride var ama bu kırmızı (ateş) karınlı japon su semenderi sanırım ithal geliyordu.

benim izmirde gördüklerim. sarımtrak şeffafımsı. tabi böcek yediler mi karınları siyahlaşıyordu.:smile:

Birde bunun gibi siyah ama üzerine sarı lekeli olan var. Sanırım o yerli tür.

Geri