Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ses çıkarma

mertcanerdinc

Taç 2 Üye
Arkadaşlar bu sabah kaplumbağalarımdan bir tanesinin ses çıkardığını fark ettim . Sebebi ne olabilir ?

Cvp: Ses çıkarma

Çıkardığı ses nasıldı Mertcan? Tıslama mı, hapşırma mı?

Yok Emre abii hapşırma değil . Böyle kuş sesi gibi üst üste ince sesler çıkardı .

Genelde su kaplumbağaları ya nefes alma güçlüğü çektiğinde yada ürtüklerinde gözdağı vermek için ses çıkarırlar. Bu hayvanın hareketlerinde, yüzüşünde, yem yemesinde bir farklılık var mı?

Yok Emre abi . Yaptığım kuru alana hiç çıkmıyodu zorla çıkarttım 1-2 kere öyle ses çıkardı sonra suya atladı sudada çıkardı sonra da bi daha yapmadı

Biraz daha gözlemle. Kuru alanı umarım kullanmaya başlar.
Eğer bahsettiğim diğer durumlarda da farklılık gözlemlersen buraya yazki tekrar değerlendirelim. Aslında hastalık olsa bundan önce diğer aşamalardan belirti vermesi gerekirdi. Bu sebeple iyimser yaklaşıyorum.

Hastalık belirtisi yok . Yani her şeyi normal . Acaba zorla çıkardığım için mi sinirlendi ki :smile: Ama hiç bir şekilde çıkmıyorlar hep suda ikiside bunun için bişey yapamaz mıyım ?

mertcanerdinc' Alıntı:
Hastalık belirtisi yok . Yani her şeyi normal . Acaba zorla çıkardığım için mi sinirlendi ki :smile: Ama hiç bir şekilde çıkmıyorlar hep suda ikiside bunun için bişey yapamaz mıyım ?

Mertcan, kuru alana alışmaları zaman alabilir. Sen yanlarında iken buna alışmaları imkansıza yakın. Umarım akvaryum fazla hareket olmayan bir yerdedir. Kuru alana ve rampaya bir kaç yem koy sabahları. İlerleyen saatlerde gidip bakarsın. Alışmalarını öne alabileceğin bir yöntem.
Sesi dediğin gibi huzursuz olduğundan çıkarmış olabilir.

Mertcan arkadas diyorki Emre abinin dediklerini dinle nicki AEK

Ki bencede hakli yani

Emre abi aslında teraryum benim odamdaydı . Orası fazla güneş almadığı için gnelde karanlık . Bu yüzden hep uyuyolardı bende salona aldım bu arada televizyon izlemeyi çok seviyorlar :) yem kullanarak yapıyorum zaten yani yemi kuru alana koyuyorum çıkıp yemi alıyo sonrada suya atlayıp yiyor yani kuru alana ayriyetten çıkmıyorlar .

Bana kalirsa aslinda yabanciliyorlar benimkide ilk basta yabanciladi 10-15 dk sonra ustune cikti tabi kaplumbagadan kaplumbagaya degisir :D

Mertcan, Kuru alanı ısıtan lamban var değil mi? Karanlıktan bahsedince bir an lambada mı yok yada yanmyor diye düşündüm.

Ben kendi kaplumbağlarımın sesini hiç duymadım. Sadece elime alıp ön ayaklarına veya kafasına dokunduğumda tıslama sesi duyuyorum ama bunu korkutmak veya gözdağı vermek isteyen hayvanların tıslamalası gibi sanmayın. Kafasını hızla içine çektiği zaman ciğerlerindeki hava çok hızlı bi şekilde burun deliklerinden boşaldığı için bu ses geliyo. Bunu sizde yaparsanız aynı sesi sizde çıkarırsınız:)

Dediğiniz hızlı harekete bağlı ses çıkmasıda olmakta ancak tıslamada olmakta. Benim hayvanlarımdan biri sudan çıkarıp elime aldığımda kafası dışarıda ağzını açıp hareket etmeden tısladı. Buna bir kaç kez şahit oldum. Zaten aynı zamanda ısırmayada çalışıyor.

mertcan kuru alana çıkması için ortamda kimsenin bulunmaması lazım sen en hareketli ortam olan oturma odasına almışsın. bu yüzden kuru alan işini unut. hayvanlar ürktüğü için sudan çıkmıyor. yemi almak için çıktıklarına göre sorun yok. ısıtıcı lambanın verdiği ısı iyi olmalı ki kuruma ve ısınma amaçlı çıksın. başka türlü çıkmaz. akciğer enfeksiyonu hariç.

güneş için aldım demişsin ama pencere önünde ısınma harici uv etkisi olmaz üstelik yosunlanma şiddeti artar. boş oda varsa oraya yoksa gene kendi odana al. ısıtıcı lamba gereken ısıyı verir. aslında bir de uv lamba alsan çok iyi olur. özellikle uva alırsan ısıda verdiği için iki ampul kullanman gerekmez.

Kapluşlar arada bir kuş sesi gibi sesler çıkarır bu gayet normaldir. İştahı yoksa ve nefes almaya çalışır gibi sürekli ağzını açıp kapatarak ses çıkarıyor ise o zaman akciğerlerinde bir sorun var demektir.

Cem abi ben kuru alanı kuralı 3 gün oldu zaten yanlarında oturup çıkmalarını beklemiyorum . Uzaktan arada bi kapıdan falan bakıyorum çıkmışlarmı diye ama çıkmıyolar . Isıtıcı lamba var ama ultraviole değil. Kuru alanı ısıtıyor yani . Güneş için aldım derken güneşten yararlansınlar diye değil . Karanlık ortamda kuru alanın altına girip sürekli uyuyorlar . Kısa zamanda uv lamba almaya çalışcam .

Princess yaptıkları ses hapşurma gibi hastalık belirtisi olan bi ses değil . Kuru alana çıkmıyolar diye zorla onu kuru alana çıkardım bana sinirlendiği için yaptı galiba :)

Geri