Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

silis kum bulanıklığı çare

kenco

Bronz 3 Üye
Merhaba

Bir konuda acil yardıma ihtiyacım var,şöyle ki..

300 litrelik akvaryumda kullanacağım damacana suyun,kum bulanıklığında ziyan olmaması için önce kumla birlikte şebeke suyu koyup dış filtreyi 1 gün boyunca çalıştırmak sonra bu suyu boşaltıp damacana suyu koymak istiyorum.Zahmetli fakat kesin çözüm olduğunu dusunuyorum.

Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

Murat.

RE: silip kum bulanıklığı çare

En mantiklisi yanliz ikinci cevirimde yari musluk suyu yari damacana suyu kullanabilirsinuz ph orani dengelenir ve yari para cebinizde kalir acikcasi
Tamamen damacana suyu kullanilicaksa dis filtreden carbonu cikarip substrat eklemek gereklidir

Cvp: silip kum bulanıklığı çare

yeterince yıkayıp kumu eklemişsin. içine 3'te 1 oranında musluk suyunu koyup bir de öyle çalkala ve suyu çek. sonra yarı musluk suyu, yarı damacana suyu koy ve filtreyi çalıştır. kalan bulanıklığı filtre çeker. bu su karışımı şu sebepten, damacana suyun pH değeri yüksektir yani bazdır. bakteri için asidik orana yakın su gerekli. baz oranı yüksek su, filtre içinde bakteri oluşumuna izin vermez. musluk suyu ile olan karışım bu dengeyi sağlar. yani pH 6.8-7.0 civarı olmalı.

16 damacana su aldım bile :)

Bu arada az önce yeni akvaryumu teslim aldım.

Tamamen damacana su kullanacağım fakat dış filtre ve malzemelerini aldım ve hazır durumda.Tabi Sera nin karbonu da icinde..

Ozaman carbon kullanilmamali alip substrat koyabilirsiniz 2 litresi 60 lira civarinda yada bos kalmali sanirim ondan emin degilim

Iade şansım yok,kutular acildi,filtre nin içinde yerlerini aldılar bile..2 kutusu için 60 TL verdim.Ama zararı olacaksa yapacak birsey yok,kullanmam.

Ya acikcasi eminde olamiyorum ama kotu bir etkisi yoktur ama faydasida yoktur konulmasin bence ama substrat edinilmeli

Cvp: silis kum bulanıklığı çare

filtreyi devreye sokmadıysan carbonları çıkarıp kurut ve sakla. yerine substrat kullan. damacanalar tam yetiyorsa sonrasında musluk suyunu dinlendirip ekleyerek pH seviyesini düşür veya atılmalık damacanalardansa bir kısmını bir kenara koy zaman içinde ekleme yaparak erit. kapakları açılmadığı ve güneşi direk görmedikleri sürece uzun bir süre dururlar. kalan boşluğu musluk suyuyla doldur.

Sorun değil, karbonlar kalabilir. Zararı yok. Sadece su için değil. Tüm ekipmanlar ve akvaryum yeni. Düzen oturana kadar bir süre kalması bence uygun.
Bir günde bulanıklık geçer. Ertesi gün akvaryuma uygun su ve ısı sağlanınca hayvanlar girebilir.
Bir ay sonra karbon çıkarılıp substrat konulmalı.

Merhaba. .Son durumu özetlemek istiyorum

Kaya tuzu ilavesi ile akvaryumu 3-4 devir suyla temizledim ve duruladım. Sonrasında dün akşamdan beri ugrastığım silis kumu tabana yaydım. Şimdi yaklaşık 200 lt damacana su eklemeyi ve dış filtreyi çalıştırmayı planlıyorum. Yarın akşam da şu an dinlendirdigim musluk suyunu ilave etmeyi ve uygun ısıyı ve berrakligi yakalayınca kaplumbağaları koymayı düşünüyorum.

Buraya kadar bir sorun var mı?

Bir de dış filtre dizilişi şu şekilde : (alttan uste)

Mavi sünger-sera seramik-mavi sünger-sera karbon-elyaf-karbonlu sünger

Cem Bey ve Alisarp Bey karbonları çıkar dedi,Emre Bey zararı yok dedi. Ayrıca substrat almaya fırsatım olmadı bugün. .

sorun yok aynen devam

seramik en altta duracak üstüne sünger iki maviyi de kullanabilirsin. üstüne bir elyaf, karbon, elyaf ve karbonlu sünger. buna zeolit veya jbl ammo veya seachem denitrate (üçünden birini) ve substrat ekleyeceksin. döngüyü sağlayacak bakterilerin oluşacağı yer yok. bunları carbonu çıkardığın zaman ekle. şu anda carbonun berraklık sağlaması dışında iç filtreden farkı yok.

carbonun zararı yok ben ilerde kullanmak üzere sakla diye dedim. şu an damacana su kullandığın için gerek yoktu. yoksa durabilir.

yukarda alacağını söylediğim ürünlerin bir kısmının torbası yoktur. onlar için bir iki tane filtre torbası al.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=6679&ad=ti-sert-filtre-malzeme-torbasi&kat=0

Zaten musluk suyu eklendiği icin carbon gerekli bir malzeme oldu 1-1,5 ay sonra substrat ile degistirilmeli benim tavsiyem zeoliti hemen alip ekleyin biyolojik dongu icin ve 150 litre damacana kalani musluk suyu doldurun zaten 300 litre su alamayacak
Carbon ve su iliskisi musluk suyunda kirec oldugu icin gerekir damacana suyunda yada filtre sisteminde ihtiyac yoktu

Teşekkürler. .Yorucu bir süreç fakat kaplumbağalarıma iyi bir yuva kazandıracağım için mutluyum.

ortamları güzel olacak. merakla bekliyoruz.

Eheim 2217 gayet iyi çalışıyor. Fakat musluk suyunu henüz ilave etmediğim için su tahliye fiskiyesi suya uzak ve bu yüzden inanılmaz bir su sesi var evin icinde

yan delikleri cama doğru çevirip açı ver bir miktar kesilir veya ucundaki tapayı çıkarıp ucu cama yaklaştırıp suyu cama çarptır. ama dikkat et su akvaryum dışına gitmesin.

Teşekkürler

Peki akılma takılan bir soru var.Bu fıskiyeyi suyun içinde sabitlesek sağlıklı olmaz sanırım di mi ,illa suyun dışından mı tahliye gerekiyor ?

suyun icinde sabitleyebilirsiniz ama su seviyesi el vermiyo su veren borunun bir kismini suya sokabiliyosunuz sadece

Suya girmesinde sakınca yok arkadaşlar.

sadece şu açıdan sıkıntı olur suya az da olsa kabarcık verip oksijen sağlayacaktır. bu oksijene aynı zamanda doğal döngüyü çeviren bakterilerin ihtiyacı vardır. ses tamamen kaybolmasa da cama çarptırma ciddi oranda sesi azaltacaktır. su yüzeyinin biraz altına alırsan, ya hava kabarcığı çıkaran filtre veya hava motoru gereklidir.

Geri