Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Silis Kum İyi mi ?

EmirhanErms57

Bronz 3 Üye
Selamlar. İnternetten vitasand pro marka kum aldım. Önceki kullandığıma göre biraz daha iri duruyor. Kaplumbağam yine bunu yiyebilir ama sorun oluşturur mu ?

Ekli dosyalar

• IMG_1370.jpeg
    IMG_1370.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 23
Olmaz bu iri kum. 0.5-1 mm aralığında çapa sahip silis kum olmalı. Bu 3-5 mm aralığında.

Bir de sarı olursa iyi olur bu akvaryuma parlaklık vermekle birlikte kiri de belirgin biçimde gösteriyor.

Bu iri olanlar aralarına kir alıyor. Bende ilk başladığımda kullanmıştım. Hayvanlardan birisi kulak enfeksiyonu geçirmişti.

Dediğim pro 78 marka bazılarında kovada cichlid kumu diye de yazıyor.

Olmaz bu iri kum. 0.5-1 mm aralığında çapa sahip silis kum olmalı. Bu 3-5 mm aralığında.

Bir de sarı olursa iyi olur bu akvaryuma parlaklık vermekle birlikte kiri de belirgin biçimde gösteriyor.

Bu iri olanlar aralarına kir alıyor. Bende ilk başladığımda kullanmıştım. Hayvanlardan birisi kulak enfeksiyonu geçirmişti.

Dediğim pro 78 marka bazılarında kovada cichlid kumu diye de yazıyor.
Şimdi 0.7mm vitasand buldum cem bey. Yarın alıyorum teşekkür ederim. Çay’ın akvaryumunu büyütüyorum 60 litreye geçiyorum bu hafta. Tetra filtre aldım sıfırdan kuracağım nasipse. Sanırım dikkat etmem gereken bir konu yoktur diye düşünüyorum ama yine de söyleyeyim dedim.

Kumu kimyasal değmemiş leğende ufak partiler halinde el yakmayan sıcaklıkta suda mıncıklayarak yıkayın. Toz gidene kadar suyu yeterince doldur boşalt yapıp yavaşça akvaryuma dökün. Çorba tabağını tabana ters biçimde yerleştirip üstünden dökerseniz fazla havalanmaz. Sağa sola doğru yayılır. Yine de bulanıklık olabilir. Bir miktar su alıp temiz suyu yavaşça ilave edersiniz.

İç filtreyi ilk yarım saat bundan bir saat sonra ve ertesi gün birkez daha temizleriz. Bir miktarı tabana oturur. Onu da genel temizlik zamanı kumu karıştırıp havalandırır suyu öyle çekeriz. Bir iki genel temizlik sonrası toz kalmaz. Siz az kullanacağınız için fazla bir toz oluşmaz sanırım.

Kumu kimyasal değmemiş leğende ufak partiler halinde el yakmayan sıcaklıkta suda mıncıklayarak yıkayın. Toz gidene kadar suyu yeterince doldur boşalt yapıp yavaşça akvaryuma dökün. Çorba tabağını tabana ters biçimde yerleştirip üstünden dökerseniz fazla havalanmaz. Sağa sola doğru yayılır. Yine de bulanıklık olabilir. Bir miktar su alıp temiz suyu yavaşça ilave edersiniz.

İç filtreyi ilk yarım saat bundan bir saat sonra ve ertesi gün birkez daha temizleriz. Bir miktarı tabana oturur. Onu da genel temizlik zamanı kumu karıştırıp havalandırır suyu öyle çekeriz. Bir iki genel temizlik sonrası toz kalmaz. Siz az kullanacağınız için fazla bir toz oluşmaz sanırım.
Kumu 1.5 kilo aldım. Temiz bir kapta bulanıklık gidene kadar karıştır dök yaptım. Ama su normal suydu sanırım bir şey olmaz. Sifon pompasını normal internetten almıştım 50-60tl bir şey. Bugün su fazla geldiği için kullandım normal şekilde çalıştı. Teşekkür ederim 🙏🏻

Kum en azından 3 cm yükseltide olmalı. Az gibi geldi.

Sifonların çeşit olarak çalışma prensipleri farklı hallettiyseniz problem yok.

Kum en azından 3 cm yükseltide olmalı. Az gibi geldi.

Sifonların çeşit olarak çalışma prensipleri farklı hallettiyseniz problem yok.
O zaman bu hafta kum alayım teşekkür ederim Cem Bey. Benim aldığım sifon bu şekilde

Ekli dosyalar

• IMG_1492.png
    IMG_1492.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 9
Benim dediğim resun da bu model ama uzun.

Olurda pompa bozulursa su çıkış tarafını parmağınızla kapayıp önden içine ağzına kadar su doldurun. Bu vaziyette akvaryuma hemen batırın. Su çıkış tarafını kovaya bıraktığınızda içindeki su vakum etkisi yapıp suyu boşaltmaya başlar.

Benim dediğim resun da bu model ama uzun.

Olurda pompa bozulursa su çıkış tarafını parmağınızla kapayıp önden içine ağzına kadar su doldurun. Bu vaziyette akvaryuma hemen batırın. Su çıkış tarafını kovaya bıraktığınızda içindeki su vakum etkisi yapıp suyu boşaltmaya başlar.
Çok teşekkür ederim eğer vana bozulursa dediğiniz şekilde yapacağım 🙏🏻

Geri