Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sırt üstü yüzme

okitay

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar daha önce hiç başınıza geldi mi bilmiyorum ama yaklasık 1 haftadır benimle olan sarı karınlı kaplumbağam seyrettiğim bazı zamanlarda çıkmak istediği kayanın üzerinden düştüğünde can havliyle sırtüstü yüzüyor. :smile: Hemde bayağı uzun gidiyo. Tabi sonra normale dönüyor. işin tuhafı aynı kaplumbağa da bu 3. görüşüm. Zorlama birkaç deneme yaptım. Elde kamerayla bekledim ama bu haraketi yakalamama izin vermedi. Görüntü alabilirsem paylaşıcam. Bu kapluş normal mi peki sizce?

Cvp: Çatlak Kaplumbağa...

kaplumbağanız küçükse hemen dönemiyor olabilir. ters döndüğü içinde boğulma hissiyle çırpınıyordur.

Bazı ani hareketlerde hemen toparlama olmaz. Ben de kaç defa ani irkilme ile çok süratli geri yüzüşe rastladım. Sonra normal davrandı.
Bir anormallik yok merak etmeyin :)

Benim de 2 tane kaplumbağam var. Bir tanesi sarı karınlı. Sarı karınlı olan ne zaman odanın ışığını yaksam kuru alandan panikle akvaryuma atlıyor. Belki de sarı karınlı olmasıyla alakası vardır.

Sarı karınlı oluşu ile alakalı değil. Bunların tümü slider türüdür. Bende de kırmızı yanaklının biri cumberland olana göre daha ürkek. Karakterleri ve davranışları farklı olabilir.

bütün kamlumbağalarda düzen aynı. ışık yakarken, odaya herhangi birinin girmesiyle ya ürktüğü için yada yem beklentisiyle kuru alandan suya atlarlar.

Yanlız şu da bir gerçek sarı karınlı 3 adet kaplumbağam kırmızı yanak kaplumbağalarıma göre daha pasif. Kırmızı yanak kaplumbağalarım daha hareketli. En azından sarı karınlılara göre. Belki de tüm sarı karınlılar böyle değildir ama benimkiler ayrı bakılmalarına ragmen çekinikler biraz.

Dediğim gibi davranış farklılığı tesadüf. Sağlıklı olsunlarda...

Geri