Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sizce akvaryumumu hemen büyütmeli miyim?

cag3

Yeni Üye
Arkadaş küçük bir akvaryumumum var 2 tane yavru kaplumbağam var.Sizce akvaryumumu hemen büyütmeli miyim yoksa 5 6 ay daha kullanayım mı ?

mailto:/2rvzf4k.jpg

mailto:/2qn62cj.jpg

Cvp: sizce akvaryumumu hemen büyütmeli miyim?

Akvaryumun ölçülerini söylermisin?Suyu çoğaltırsan akvaryum büyümüş gibi olur.

ölçebileceğim birşey yok ama sanırım 35 25 15 ölçüleri.suyu çoğaltırım ama kaplumbağlar akvaryumdan düşer diye çoğaltmıyorum beni görünce yem vercem sanıp direk kuru alana çıkıyorlar ve camdan tutup dikiliyorlar.Hem ondan hemde gelişimleri için hemen almalımıyım büyük akvaryum ?

35 25 15 dediğin 100litre suyu taşıyamaz 50 18 dikdörtgen bir akvaryum bile 25 litre taşıyor yani oradaki 1canlı başına 100litre akvaryum düşmektedir.Tamam ama yavruyken sorun az olsa büyünce çok sıkıntılar çıkabilir kavgalar gibi değiştirsen iyi olur benim bile 75 45 35 lerde bile 3 kaplumbağa kavga etti.Sorun oluştu boştan yere 50 18 akvaryum aldım.

Anladım zaten ne 100 ü 25 felan alıyordur bu akvaryum.Şuan iyi geçiniyorlar ama çok azgınlar anlamadım benden felan hiç korkmuyorlar nerdeyse.Ama yem verirken biri hep diğerinin yemlerini yiyor ayrı ayrı veriyorum.

Büyüdükçe alışırlar sana.Ben küçükken kaplumbağamın masraflarını bayramdaki harçlıklarımla alırdım.Ama sürekli Aileme 45tlik ısıtcıyı 4 tl demiştim.

Bende Senin şuan kullandıgın akvaryumla başlamıştım kaplumbaga beslemeye ama tek kablumbagam var benim. Bu akvaryum benı 3-4 ay idare etti tek kaplumbaga ile sneide max 3 ay idare eder diye düşünüyorum çünkü şuan daha küçükler ama inan tahmininden hızlı büyüyorlar. eğer sonradan extra bir masraf yapmayım dersen 200 litrelik bir akvaryum al ömürlük olsun. eger suan o kadar verebilcek dururum yok dersende gene en az bi 90-100 litrelik akvaruym almanda fayda o akvaryumda senı 1.5 belki 2 sene goturur. Daha sonra 200litrelik akvaryuma geçmen gerekeçek. Aldığın akvaryuma görede ıstıcı ve filitre temin etmen gerek. Birde kuru alan ısıtıcın varm ? resimde göremedim. eğer yoksa kuru alana cıktıktıklarında kuruyabilmeleri için bir ampul alman gerek. Petshoplarda stılan uva ampullerden yada normal 40-60wattlık soft ampul de bu işi gorebılır.

Bu arada o akvaryumun 10-11 litre su kapasitesi var tam dolu olmadıgına gore 10 litredende daha az bir su var şuan akvaryumunda.

200 lt cok olur bana odam da o kadar büyük bir yer yok 100-120 alabilirim ama.O zaman 3 4 ay ben kullanayım bu akvaryumu ısıtıcı ampulüm var orda resimde çıkmamış.Zaten hiç üzerinden inmiyolarki ampul yandığında hep kuru alandalar parmağımı bile uzatsam çıkıyorlar.

Bu akvaryumda gelişim yavaş olur. Kaplumbağa başına su hacmi arkadaşımızın dediği gibi 100 lt hatta mümkünse üzeri. Ama bu bahsettiğim ömürlük. Bunları 2 sene idare etsin derseniz iki kaplumbağa için 100 lt almakta fayda var. Ölçüler 60*40*50=120 lt yani üzerindeki kaçış boşluğu ile 90-100 lt civarında olur. Ama bunları 2 sene sonra çöpe atmayıp baştan ömürlük olsun derseniz ölçüler 100*50*50= 250 lt yani üzerindeki kaçış boşluğu ile 200 lt civarında olur. Tabi hayvanlar için daha iyisini yapmak isterseniz çok daha iyi.

Gene bu akvaryumda kumdaki sarı maddeler nedir, taş mı?

emre bişey sorucam ben 25 litre yerine 100litre alıcam ama fiyatı camcıda veya akvaryumda kaç tldir ikisinide söylüyebilirmisin.

Açıkçası bu her yerde farklı. Akvaryumcuda olan fiyatlar 100 tl gibi oluyor. Camcı aynı akvaryumu 80 tl den aşağı yapmazsa ona yaptırılmaz.

Yani genelde denk geldiklerim ortalama litre başına 1 tl ama genede değişiyor.

evet taş onlar kaldı çıkaramadım bidaki su değişiminde çıkaracağım.O zaman şimdiden başlayım fiyat almaya ben Ankara'da daha ucuz olur sanırım burdan.

Ankara' da sanırım Taymur akvaryum diye bir yer var. Cem bahsediyordu. Önce akvaryumu belirleyip sonra ekipman araştırmasına yönelmeli. Hacmine göre ayarlama yapılır.

taymur, özel yaptırırsan biraz pahalı ama gözün arkada kalmayacak kadar sağlam yapıyorlar ve özen gösteriyorlar.

Geri