Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Soft Ampul

cenkyenmez

Gümüş 3 Üye
Merhaba, soft ampul dediğimiz ampulleri bulmak biraz zor olabiliyor. Bu nedenle bulunce 3-5 adet alıp kenara atıyordum. Dün son ampulde bozulunca arayışa başladım.

Yeni gelen yada konuyu daha sonra okuyacak arkadaşlar için açıklayayım, nedir bu soft ampul?
-Yeni tip ekonomik ampuller, yeni tip led ampuller değil de eski tip ve armuta benzeyen ampuller var ya. Sarı ışık veren, ısınan ve biraz fazla yakan. İşte o ampullerin camı şeffaf olanı değil de beyaz yada buzlu cam gibi olanı. Işığı ile camı karıştırılmasın, ışığı aynı şeffafları gibi sarı renginde yanacak ancak ampulün kendi camı şeffaf olmayacak.

Öğle arasında İzmir Çankaya'da elektronikçilerin olduğu sokakların tamamını gezdim ve girdiğim bütün elektronikçiler artık üretilmediğini ve hiç bir yerde bulamayacağımı söylediler. Mahalle arası elektrikçilerde bulunabiliyor ancak onun hakkında da ellerinde kalmış ürünler olduğunu, devamının olmadığını söylüyorlar. Tekrar mahalle arası elektrikçilere bakacağım, elbet bir yerde bulurum.

Ancak bu konuyu açmamın sebebi şu ki;
Aşağıda ekleyeceğim resimde "horoz" firmasının "hl432" model kodlu soft ampulü. Bir elektrikçide bunu buldum. Tanesi 2TL ücrete iki adet aldım denemek için. Ürün 60W, kutusunda da metal kısmında da yazıyor. Bugüne kadar bu kadar küçük 60W'lık soft ampul görmemiştim. Haftasonu derece ile test edip sonucu paylaşacağım.

Bu ampulün aynı mesafeden, aynı tüketimle, aynı derecede ısıtıp ısıtmayacağını merak ediyorum. Bununla ilgili fikirlerinizi alabilir miyim?

Ampul bu (boyutları aşağı yukarı tahmin edilebilsin diye pet bardak su ile yan yana fotoğrafladım.) :
mailto:/r3Mz9a.jpg

Minyatür model bu aslında iyi. Çanak dışına taşmadığı için ısı yoğunluğunu çanak içinden gönderirken hayvanın çarpmasını da önler. Ecolitin ampulü de bundan az birşey büyük. Eski tip ile bunun arası birşey. Paylaşım için teşekkürler.

Yeni transfer oldugum isyerimde bizim forum yasakli oldugu icin bu aralar cok aktif olamiyorum. Ilk ampul bir gunde patladi, ikinciyi taktim. (Metal tasin cevresindeki plastik korumanin eridigini gordum. Ikinci ampul de bir gunde patladi. Patladi derken sadece bozuldu.

Hafta sonu lambayi aldim soktum kablosunu komple degistirdim (cok inceydi), duyu seramikti ancak daha kalin bir duy ile degistirdim.

Acma kapatma dugmesinin baglantilari inceydi, zaten zamanlayici ile calisiyor diye dugmeyi de iptal ettim.

Su an icin uc gundur sorunsuz calisiyor. Benim lambada max 40w yaziyordu. Bunla ilgili mi bilmiyorum ancak sorun cozuldu. Paylasmak istedim.

Lamba max ne kadar kaldırıyor ise o güçte ampul takmak gerekiyor. Daha güçlü ampul daha güçlü akım çeker. O güçten daha ince olan kablo o akımda aşırı ısınır. Ya üstündeki plastiği eritir yada ampulü patlatarak devreyi bir şekilde keser. Max 40 W lambaların kablosu gerçekten çok incedir. Max 60'lık olanların nerdeyse yarısı kadardır. Değişip yeni kablo taktığına göre sorun çözülmüş.

Çanağın arkasında ısıyı azaltmak için hava deliği var ise iyidir. Hatta çanak içine denk gelen kabloların üstüne izole band sarmakta kabloyu korur. Sonuçta kablo kalında olsa sıcak üstündeki plastiği kurutup sertleştiriyor. Elastikiyet gidip taşlaşınca parça parça dökülüyor. Bu da bakırlar açığa çıkınca şerare yapmasına neden oluyor.

Geri