Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Soft Halojen Ampullerin Devri

Faruk_Can_Durmuş

Bronz 4 Üye
Herkese merhabalar.

Kuru alan sıcaklığının, genel olarak göz ardı edilemeyecek bir faktör olduğunun birçoğumuz farkındayız. Genellikle de bu durum için soft halojen ampuller kullanarak uygun sıcaklıktaki ortamı sağlamaktayız. Fakat günümüzün şartlarını düşünürsek, bu ampullerin üretimi için üreticilerin herhangi bir motivasyonu bulunmamaktadır. LED teknolojisinin bile miladının dolmak üzere olduğu görülüyor.

Bu nedenlerle soft halojen ampul bulmak günden güne daha da zorlaşıyor. Temin edilebilse de çok ciddi oranda kalite düşüşü söz konusu. Belki de kullandığımız sistemlerin en ucuz ve en basit elemanı bu ampul olabilir fakat temin konusunda günden güne daha da zora giriyoruz. Gerçekten soft halojen ampul kovalamaktan-stoklamaktan yoruldum.

Kuru alan için soft halojen ampul kullanmayıp, bütçe kısıtlaması olmadan farklı bir yol izleyeniniz var mı acaba? (farklı bir tür ampul olabilir, sürüngenler için üretilmiş spot cihazlar olabilir) Eğer varsa lütfen tecrübelerinizi (olumlu yada olumsuz) paylaşabilir misiniz?

Soft daha çok rahatsız eder hayvanı normal 28 yada 42 W ampul kullanın yada spot lambalara bakın soft yada renkli alabilirsiniz. Spot lamba olarak 40 yada 50W aynalı ufak boyundan alın. Par 38 gibi ağır spot lambaları masa lambası kaldırmaz

Tasarrufa yönelik ampuller çıktıkça bu ısı yayan ampuller yavaş yavaş piyasadan çekiliyor. İsim yapmış markalar bu tip ampullerin üretim haklarını bazı firmalara satıyorlar. Onlar üretiyor. Misal "Bizim" marka yerli firma gibi.

Ben çoğu ampulleri inceledim. Uva spotlar, sürüngenlere özgü heat glo ampuller fiyat olarak yüksek dayanımları düşüktür. Bunlar spot tarz ampuller. Yüksek ısıya sahip olmakla birlikte su damlası temas ettiğinde yada çarpma, titreşim gibi durumlarda telleri kopuyor.

Piyasa malı spotlara gelirsek onlar haddinden fazla ısı yayıyor. Test ederken elimi yaktım. Yakından tutsanız yumurtayı pişirecek derecede ısı yayıyor.

Burada bir üyemiz kaplumbağasını bu ampul yüzünden kızartıp öldürmüştü.

En makul olan ampuller filamanlı klasik 60 W ve halojen 52-53 W armut ampuller. Bunlardan yerli üretim olarak bulmak mümkün. Ama yapı marketler tasarruflu ampuller harici satamıyorlar. Bunları elektrik malzemeleri satanlarda bulabilirsiniz.

Ankarada olanlar için ulus sanayi caddesinde heykel tarafına doğru Atek elektrik satıyor.

Geri