Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

soft shell kaplumbağam

Cvp: soft shell kaplumbağam

yorumlar için çok çok teşekkür ediyorum, 2 gündür 80-35-50 bir akvaryumu bekliyordum, bunun için akvaryumcuya gittim. Bulunduğum bölge küçük olduğundan yapan adam camcıya yaptırmış. bitti dedi almaya gittim, cam kalınlığı 3 mm yapmış. mm önemini pek bilmediğimden mango kökü almaya gittiğimde adam çok ince ona çok su koyma dedi. Dönüp akvaryumcu ile biraz tartıştık neyse , sonuç ay sonu başka hazır alacağım.
  Bazı arkadaşlar nereden temin ve nasıl bakacaksın yazmış,  Açıkçası asıl amacım res almaktı ama bunu görünce tipi hoşuma gitti ve yanına res alırım diye almış bulundum( normal bir balıkçıdan) ama 2 tür anlaşamaz dendiğinden res te alamıyorum :) Aklımda kara ve su bölümü olan bir akvaryum düşünmüştüm, ama cam aşırı ince olduğumdan o projede yeni akvaryuma kaldı. Bunda da suyu 3/1 indirmek zorunda kaldım.
Şimdilik ısıtıcı (23-25 derecede tutuyorum) mango kökü, hava motoru, filtre ve silis kum ile geçici gir akvaryum hazırladım.
Not: hayvanı akvaryuma koyduğumda silis kumun içine girdi ve kayboldu, 10 dk sonra kafasını kumdan çıkardı ve öyle beklemeye başladı, bende rahatsız olup çıkardım. mangonun üstüne koydum duruyor. Fırsat buldukça yine kumun içine giriyor açıkçası deli oldum :) bazı resimleri burada ve ilk resimlerin altına ekleyeceğim.

mailto:/7o1p3m.jpg
mailto:/VlzGZv.jpg

mailto:/9Vr78N.jpg

mailto:/39lVNp.jpg

Kullandigin isitici pek guvenilir degil bende kullandim 3. Gun perte cikti jbl tavsiye ederim

ısıtıcı tam batabilir yazısı var ise o şekilde ve dibe yakın dursun. hava teması tüpü patlatır. ısıtıcının fişini çekmeden ve soğumasını beklemeden akvaryumla ilgili birşey yapma. ısıtıcıyı 27 dereceye ayarla. ısıtıcı lamba imkanı yok. üstüne cam koymuşsun akvaryum içi sıcaklık buharla yumuşasın biraz. üst kısım tam açık olsaydı hayvanın üşümemesi için daha düşük sıcaklık uygun olurdu yani senin şu anki atarladığın ısı. bir tanede iç derece iyi olacaktır. net ısıyı bilmek için.

hayvan kendini kuma gömmek istiyor ondan yana endişe duyma. bazı türler kendini kuma gömer. bu şekilde kendilerini güvende hissederler.

akvaryumcuya ben ne diyim kafası getirmiyor mu o camdan akvaryum olmayacağı. pencere camından akvaryum yaptırmış. insan bir düşünür yarım metre yüksekliği var su az konacaksa o yükseklik ne işe yarayacak. az su koy dediğine göre yediği haltı kendi de anlamış. bundan küçük hazır akvaryumlar dahi boyuna göre 5-6 mm.

en sağlıklı 8 mm kalınlığında olmalı. cam üstü kuru alan düşünürsen o ağırlı kaldırabilmeli. Allah bilir kayıtta attırmamıştır. bu çok riskli hemen yenilemen iyi olacak. yoksa dağılıp bütün suyu odanın yüzüne verir.

Dere kaplumbagalarinin kendini kuma gomdugunu biliyordum da bunu yeni ogrenmis oldum, turkiyede bulunmasi gercekten zor bir hayvan, sanslisiniz

Alisarp' Alıntı:
Dere kaplumbagalarinin kendini kuma gomdugunu biliyordum da bunu yeni ogrenmis oldum, turkiyede bulunmasi gercekten zor bir hayvan, sanslisiniz

Gecen yaz tv de izlemistim adana sokklarinda bu kaplumbagafan dolasiyordu gelip belediye alup dogal metkezine bitakmis yaklasik 40 kilo demislerdi var yani ulkemizde 

kalemero' Alıntı:
Alisarp' Alıntı:

Gecen yaz tv de izlemistim adana sokklarinda bu kaplumbagafan dolasiyordu gelip belediye alup dogal metkezine bitakmis yaklasik 40 kilo demislerdi var yani ulkemizde 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=d6M4wO4Wths[/video]

Özge hanım sizin bahsettiğiniz türün adı Trionyx Triunguis
Sedat beyin elindeki türün adı ise ; Pelodiscus Sinensis

Bu softshell i zaten slider gibi dusunmeliyiz onun bir alt turu olan nil kaplumbagasi zaten adindan da anlasildigi gibi ulkemize ozgudur, ben bu alt turu icin soylemistim

Her iki kaplumbağa da Trionychidae familyasının alt familyası olan Trionychinae'ye ait iki farklı cins.
(Nil Kaplumbağası Trionyx cinsi / Çin Kaplumbağası Pelodiscus cinsi)
Slider'lar ise Trachemys cinsine ait tür ve alt türleri tanımlar.

Son Aldığım akvaryum 100x-35x-50, ve 2 melek ,2 adet de koi balığı ile alıstırmaya clısıyorum.

mailto:/QRGWZA.jpg
mailto:/M64WL6.jpg
mailto:/XBpJLo.jpg
mailto:/blRYJY.jpg
mailto:/dnE0kZ.jpg
mailto:/58z2MM.jpg

Kum seviyesi tercihe göre biraz yükseltilebilir.
Kuru alan ve aydınlatma/ısıtma ampul konusundaki eksiklikler de giderildiğinde gelişimi açısından bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.

Su çok derin. Suyun derinliği 15-20 cm den fazla olmasın. Aksi halde boğulma durumu yaşanabilir. Yetişkin olduğunda su seviyesini yükseltebilirsiniz .

Snapper , Bu yaramaz kaplumbağa akvaryuma koydugumdan beri kumdan cıkmıyor, ilginç bir tür, bütün kumu kaldırdı , tabanda 3 cm silis var, heryeri eşeledi, kuma sakanıp saatlerce cıkmıyor. İlk başlarda boğulur diye korkuyordum ama geceleri bile kumda . Mango kökünü kenara sabitledim , üstüne çıktıgında 1-2 cm su oluyor, alıştı istediginde cıkıyor üstüne. Şu an karides ile besliyorum. Yemede bir sıkıntısı yok , oldukçada haraketli. Balıklar geldiğinden beri aktif. Bugun 2 japon , 2 çöpçü 2 de salyangoz ekledim ve haraketlerini takip ediyorum.

Ben yaklaşık 7 yıldır softshell besliyorum. Şu an 2 albino, 4 tane de chinese form softshellim var. Bu hayvanlar zaten kumun altında saklanarak avlanır ve avcılardan korunur, Doğası böyle. Hatta ne kadar çok kum varsa o kadar mutlu oluyorlar.
Su seviyesi bu kadar yüksek olunca tabanda basınç artıyor ve hayvan basınca maruz kalması sebebiyle sorunlar yaşamaya başlıyor. Ben su seviyesini azaltın derim. Yine de siz bilirsiniz.
Kısa sürede akvaryuma eklediğiniz balıkları yiyecektir.

Geri