Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sosyal Sorumluluk Projesi

aliyildirim

Gümüş 1 Üye
Selamlar,

Bu siteye katıldığımdan beri hayvanlara karşı daha duyarlı olduğumu ve onların da rahat bir hayata kavuşmaları için çaba sarfetmem gerektiğini anladım. Kendi kaplumbağalarıma elimden geldiğince güzel bakmaya çalışıyorum ama bu kaplumbağalara iyi bakamayan binlerce insan olduğunu da biliyorum. Bu da beni rahatsız ediyor.

Net üzerinden kaplumbağa besleyen bir çok kişiye ulaşmamız mümkün. Fakat maalesef bu konuda çoğu kişi duyarsız olduğu için onların bu siteleri bulmaları mümkün değil. Akıllarına bile gelmiyordur eminim.

E-Book projesini inceledim baştan sona gayet güzel fakat bu sadece siteyle mi sınırlı? Dışarıya ulaştırılmaya çalıştırıldı mı bilmiyorum. Eğer yapılmadıysa yapılmalı. Gel gelelim Türk toplumu olarak okumaya da çok meyilli değiliz. Bu yüzden bu bilgilerin özetlenip belli başlıklar altında görsele dökülmesi taraftarıyım. Bunu infografik tasarımı oluşturarak gerçekleştirebiliriz.

İnfografik nedir?

Aşağıda bir ördek yaşamıyla alakalı infografik bulunuyor.

mailto:/wnet/nature/files/2012/11/DuckInfographic-Final2.png

Bu tip bir afiş tarzı infografik çalışmasının kaplumbağa şeklini yapabiliriz. Destek almamız gereken tek şey bu bilgilerin kullanıcılara ulaştırılması. Bunun için bir çok siteyle ve facebook sayfasıyla da bağlantıya geçebiliriz.

Ben tasarımcıyım infografik konusunda sorun yok bunu ben gerçekleştirebilirim. Hatta yayma ve bilinçlendirme konusunda da girişimlerde bulunacağım fakat bunu tek başıma yapmak istemiyorum. Site yönetimi ve üyelerin de desteğini alabilirsem bu konuda bir çok kişiyi bilinçlendirebiliriz.

1 kaplumbağanın hayatının değişmesini sağlasak bile emeğimiz boşa gitmemiş olduğunu anlamış oluruz. Sizlerin de fikir ve önerilerinizi merak ediyorum. Bu konuyu tartışırsak sevinirim.

Cvp: Sosyal Sorumluluk Projesi

Güzel bir öneri Ali. Bunun gibi bir çalışma ile insanlara bilgi verilebilir. Ana fikir ve amaç için arkadaşlar fikirlerini belirtsin. Örneğin çalışma örnekteki gibi su kaplumbağası yaşamında mı bilgi versin, doğaya bırakılanların ülkemiz habitatına zararını mı anlatsın, evde besleme koşulları ve yanlışlar mı belirtilsin gibi konuları tartışabiliriz. Aynı zamanda bunu nerelerde paylaşmak uygun olur konusunda da fikir alış verişi yapmakta fayda var.

Insanlar kapilarinin onunde yasayan kediye, kopege onlar da canli gozuyle bakmiyorlarken, bir kaplumbagaya merhametlice davranmalarini beklemek imkansiz gibi olur. Ki insanlar kaplumbagalari ucuz ev hayvani olarak aliyorlar. 5 lira kaplumbaga, 10 lira kap, 1 lira da yem. Insanlar bu kafayla alirken onlara gidip, 400-500 liralik akvaryum duzenegini kurun diyemeyiz. Bence onemli olan satisin onune gecmek.

Benim aklıma ilk gelen bilinçlendirme başlıkları ölüm fanuslarından kurtulmak ve kuru alan - su ısısı - su temizliği - yüzme yerlerinin geniş olması vs.

sdfdfn' Alıntı:
Insanlar kapilarinin onunde yasayan kediye, kopege onlar da canli gozuyle bakmiyorlarken, bir kaplumbagaya merhametlice davranmalarini beklemek imkansiz gibi olur. Ki insanlar kaplumbagalari ucuz ev hayvani olarak aliyorlar. 5 lira kaplumbaga, 10 lira kap, 1 lira da yem. Insanlar bu kafayla alirken onlara gidip, 400-500 liralik akvaryum duzenegini kurun diyemeyiz. Bence onemli olan satisin onune gecmek.

Kedi köpek olayı farklı. Bir insanın evinin önünde kedi köpek yaşıyor ve o onlara bakmıyorsa o kişiyi suçlayamayız. Sadece bilinçlendirebiliriz. Su kaplumbağası öyle değil ama. Kaplumbağa besleyicileri genelde genç insanlar ve genç nesil biraz olsun bilinçli bence. Benim amacım bütün kaplumbağaları kurtarmak değil zaten. 1 tanesini kurtarsak dünyalar benim olur.

Kaplumbağa alan bir çok kişi bu kaplumbağaları gerçekten hayvan sevdiği için alıyor bence ama petshoplar bile bu konuda bilinçsizken besleyicinin bilinçli olmasını bekleyemeyiz. Bende elime kaplumbağalar ilk geçtiğinde ölüm fanusunda yarım litre suyun içinde yaşıyorlardı. Hergün Turtle Stick yiyip pinekliyorlardı. Emin olamadim bu besleme şeklinden ve bu siteyi buldum. Bulduktan sonra da hayatlarını değiştirdim. Biz bu bilgileri diğer besleyicilere ulaştırırsak belki onlar da bu konuda bir adım atacak ve hayvanların hayatlarını değiştirecekler. Biz afişlerimizde çok masraflı olduğunu değil hayvanların bunu haketmediğini ve daha iyi bir yaşama ihtiyaç duyduklarını belirtmeliyiz.

Ayrıca fanuslardan kurtarıp akvaryuma geçiş yaptırabilirsek insanları bence heveslenip merak etmeye başlayacaklar ve akvaryum içerisindeki sistemleri de ayarlayacaklardır.

bizim sitede bir aile tatile giderken ölüm kabında iki tane kaplumbağayı güvenliğe bırakmışlar. yem olarak bir tek raffy I var. benim alma imkanım yoktu ama orda o halde suyunu yenileyip kendi yem çeşitlerinden verdim uygun ortam sağlamaya ve güvenliğe detayları verdim. ve bir not yazdım geldiklerinde bana gelmelerini bilgi verip uygun ortamı sağlamalarını sağlayacaktım. eve gelmişler, geldikten iki gün sonra hayvanları almışlar. yani o kadar ilgililer. hala gelen giden yok. insanın içinde olmayınca olmuyor. güvenliğe de demişlerki öğlen çime bırakın yürüsünler. böyle insanlar alıp hayvan besliyorlar. hayır araba ile tatile gidiyorsun. ölüm kabı ne kadar yer tutacak alıp götürsene burada perişan halde bırakıyorsun.

Çimen önerisini onlara kim yapmış çok merak ettim :)

Bende geçenlerde izmire gittim yol üzerinde bir çiçekçiye girdik çiçek almamız gerekiyordu. Orada 2-3 tane 9-10 cmlik kaplumbağayı oldukça az bir suda beslediklerini gördüm. Kadına yarım saat anlattım ne yapması gerektiğini. Aradan 1 hafta geçti yine izmire yolum düştü yine o çiçekçiye girdik. Kaplumbağların duruşunun değiştini dahi düşünmüyorum.

Kimileri çok duyarsız keşke biraz insaflı olsalar.

Tebrik ediyorum böyle bir şeyi düşündüğünüz için.. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

gayet güzel bir fikir ve bu fikir için herkez elinden ne geliyorsa yapmalı. evet kedi ve köpekler için dahi insafsızlık söz konusu ama su kaplumbağları için bu durum daha değişik yani tamamen cahillik boyutunda. insafsızlığa bişeler yapamayız ama cahilliği kaldırmakta yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
Cevremdeki insanlara ne zaman kaplumbağlarımdan bahsetsem aldığım cevap Bizde de vardı fakat öldüler. anlatıyorsun bircoğuna onların ölüm sebebinin sahiplerinin hatası olduğunu ama nere kadar.

Geri