Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

steril kara yosunu nerden bulabilirim

borabora

Yeni Üye
Selamlar,

Kaplumbağam için büyükçe bir paludaryum yapıyorum, mümkün olduğunca doğal bir ortam olsun istiyorum. Bitkileri ulaşamayacağı alanlara ekmeye çalışacağım, aynı zamanda dışarıdan kara yosunları toplayıp kayaların arasına falan yerleştiricem doğal bir görüntü oluşturması için. Fakat bu yosunlardan bakteri geçme riskini nasıl engelleyebilirim, orda takıldım.

Yosunlara zarar vermeden onları dezenfekte etmenin bir yolu var mıdır ? Böyle bir çalışma yapan oldu mu daha önce ? Ya da internetten bulabileceğim yosunlara güven olur mu, kısacası steril kara yosununa en kolay nasıl ulaşabilirim ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhaba,

Kısa bir araştırma sonucu akvaryumunda kara yosunu kullananların bulanık ve pis bir suyla karşılaştığını okudum. Ne kadar çok steril ederseniz edin bunlar akvaryumun içerisine salınım yapıyor ve çürüyor. Bu özel olarak satılan kara yosunlarında da geçerli dışarıdan topladıklarınızda da.

Eğer bu kayaları su olmayan akvaryum dışı bir yerlere koyarsanız olabilir ama yine ısıdan kaynaklı çürüme durumu oluşabilir. Eğer akvaryum dışında yosun kullanmak isterseniz yapay yosunlar satılıyor bunları kayaya yapıştırarak bir görüntü elde edebilirsiniz ancak bunlar plastik olduğundan su içerisinde kullanılmamalı.

Merhaba,

Kısa bir araştırma sonucu akvaryumunda kara yosunu kullananların bulanık ve pis bir suyla karşılaştığını okudum. Ne kadar çok steril ederseniz edin bunlar akvaryumun içerisine salınım yapıyor ve çürüyor. Bu özel olarak satılan kara yosunlarında da geçerli dışarıdan topladıklarınızda da.

Eğer bu kayaları su olmayan akvaryum dışı bir yerlere koyarsanız olabilir ama yine ısıdan kaynaklı çürüme durumu oluşabilir. Eğer akvaryum dışında yosun kullanmak isterseniz yapay yosunlar satılıyor bunları kayaya yapıştırarak bir görüntü elde edebilirsiniz ancak bunlar plastik olduğundan su içerisinde kullanılmamalı.
Selamlar,

Cevabınız için teşekkür ederim. Yok bunları suyla temas etmeyecek hatta kaplumbağamın da kolay kolay ulaşamayacağı bölgelerdeki taşların aralarına yerleştirmeyi düşünüyorum. Kaplumbağam direkt temas etmese bile, ona bakteri geçebilir diye korktum, bu yüzden dezenfekte etmenin bir yolu var mıdır diye soruyorum.

Yapay bitkilere bu tasarımda çok sıcak bakmıyorum açıkçası ama mecbur kalırsam onlara da yönelebilirim. Şimdi mümkün olduğunca doğal bir ortam kurmaya çalışacağım.

Yosunlar konusunda bilgim yok. Yalnız hayvandan uzak bir ortamda olsa bile canlı bitkileri sulamak gerekeceğinden bu tarz nemli ortamlar böcekler için üreme alanı olabilir.

Bora bey konuyla ilgili yosunu hala arıyor mu bilmiyorum fakat bu tür projelerde biz şoklanmış yosunu tercih ediyoruz. Bora bey olmasa da konu hakkında araştırma yapanlar için bir fikir olması açısından faydalı olur diye düşünüyorum.

şoklanmış yosun

Bora bey konuyla ilgili yosunu hala arıyor mu bilmiyorum fakat bu tür projelerde biz şoklanmış yosunu tercih ediyoruz. Bora bey olmasa da konu hakkında araştırma yapanlar için bir fikir olması açısından faydalı olur diye düşünüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 3933
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben de bu sorunu, teraryum malzemeleri satan bir dükkandan aldığım steril kara yosunlarıyla hallettim. Kendileri üretim yapıp parçalar halinde satıyorlar. Reklam olmaması için dükkanın ismini vermiyorum. İhtiyacı olan varsa, teraryumcuları arayıp bilgi alabilirler ya da soran olursa özelden dükkan ismini de verebilirim.

Geri