Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su boşaltma

Ufuq81

Bronz 2 Üye
İyi aksamlar. Aklıma takılan bir soru. Dış filtre ariza vs durum olsa evde olmadığımız zaman diliminde akvaryumdaki suyu dışarıya boşaltma durumu olur mu?yada bu durum oluşma ihtimali var ise ne durumlarda olabilir?

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Filtre ve hortum bağlantı noktalarında su kaçağı varsa yada su çıkış ucu vantuzu boşa çıkar ve akvaryum dışına düşerse. Su kaçakları fazla akmaz ama su veriş kısmı akvaryumu boşaltır. Onun için her eve gelindiğinde kontrol etmek iyi olur. Özellikle vantuzları. Vantuzlar su içinde daha sıkı tutar. Su dışındakiler kuruyup sertleşirse içine hava alıp atar.

Onun için su veren tarafı özellikle yatay konumlandırma yapıyorsak en az 3 vantuz ile sabitlemek bu riski azaltır. Bununla birlikte bir vantuz mutlaka su içinde olmalı yada yarısından fazlası. Atan olursa diğerleri tutar.

Cvp: Su boşaltma

Ben bu riske karşılık filtre emiş kısmını su yüzeyine yakın tutuyorum aslında boru anca yettiği için öyle oluyor mecvur ama çok gelsede su yüzeyine yakın tutmakta fayda var zaten filtre işini yapmış olur ayrıca filtreyi temizlerken farkettim birkaç sefer evi suyla doldurmuştum bu yüzden , eğer su çıkış kısmı su içindeyse o seviyeye kadar aynı şekilde suyu dışarı atıyor onuda elden geldiğince su dışında tutmak lazım yada su içi sirkülasyon sağlamak için iç filtre takmak lazım . Tabi sızdırmalarda pek mümkün değil ama benimki gibi filtrenin motoru güçsüzse sızdırmada devir daim azalacağından suyu tekrar yukarı pompalayamayıp borudan olduğu gibi sızdıran yerden dışarı atabilir .

Buda mantıklı su emiş borusunu suyun üstten 10cm içersinde biraksak su çekmeye sirkülasyon yapmaya yeterli olur sanırım.. bu arada ben filtreyi çalıştıramadım. Aksam su çıkış kısmından suyu filtreye çektim filtre su doldu sanırım çünkü son cekisimde su çıkış kısmına bi kaç damla su sıçradı. Zaten daha çıkış kısmından çeksemde gelmiyor!!! Bi yerde yanlış yaptığım birşey mi var acaba?

Filtre akvaryumdan aşağıda mı muslukları tam açtın mı?

Filtre akvaryumun altında kalıyor. Musluklar açık konumda ikiside. İçerisi su dolu diye düşünüyorum. Hatta sabah ise gitmeden bir kaç kere daha denedim su çekmeyi ama su gelmedi filtreye. Filtreyi fişe takip denedim su basar belki diye ama sadece çalışma sesi vardı.

Filtre içi boş. Hava varken filtreyi çalıştırırsan motoru yakarsın. Su veriş kısmından ön delikli şelale boruyu çıkarıp somurarak suyun gelme sesini duyunca bırakıyorsun. Su, su çıkış hortumunda gözükünce boruyu takıp yerine yerleştirip çalıştırıyorsun. Yalnız ilk çalıştırmada ilk suyu kovaya boşalt. Bir miktar toz kir akar. Fişi çekip hortumun içindeki su azalınca baş parmağınla deliği kapayıp akvaryuma al. Yalnız kova akvaryum ile aynı hizada yukarıda olsun. Yerde olursa fişi çeksende su akmaya devam eder.

Su emiş borusu kaydırmalı içiçe geçen iki parçadır. O ek yeri su dışındaysa hava alır su gitmez. Hortumda somurmada da su gelme sesi duyduğunda deliği tıkama su doldukça havayı dışarı atar.

Aksam tekrar deneyecegim. Dun aksam somurmaktan harap oldum bi ara başım döndü hatta. Bayağı uğraştım. Acaba bi yerden hava mi kaçıyor da ben o kadar somurmaya çalıştım.

O şekilde somurdum yazınızı okumuştum. Tahminimce filtre içine 5 ila 10 litre arası su girmiş olabilir diye düşünüyorum. Bi ara gayet ici su çekebilmiştim

Neyi nerde yanlış yapıyorum anlamadım. Akvaryuma su giriş yapacak yerin hortuma yakın kısmından emiyorum. Su filtreden akvaryum içine akacak hortumdan yarısına kadar felan geliyor. Ama bu esnada akvaryumdan filtreye su akışı olmuyor dirsekte kalıyor? Bu esnada mi filtreyi çalıştıracağım.. balici gibiyim ya hortum ağzımda emiyorum[emoji36]

Sorun basit birşeymiş boruları ters bağlamışım. Meğer ne rahat su geliyormuş[emoji23] dundren beri eme eme kendimden geçtim resmen[emoji4]

O bayılma hali aşağı yukarı herkesin başına geliyor. Hortumları ters bağlantı yapmış olabilir misin. İn yazan kısım su emiş; out yazan kısım su çıkış tarafıdır. Bunu ters yaptıysan su dolmaz. Bunu kontrol et.

Alttaki yazını şimdi farkettim bende benim filtreye bakınca aklıma geldi eksiklik ne olabilir diye. Su çıkış hortumunda gözükünce fişi takarsın. Hava sesi (cır cır gibi) gelirse hafifçe 5-10 derece açıyla salla fazla değil bir iki salla bırak yine ses geliyorsa yine bir iki salla, içinde kalan hava çıkar. Ses kısılır.

Ben hala çözemedim bu filtreyi. 2 aksamdır evde bununla uğraşıyorum daha hic birşey bu kadar elimde olupta anlamsız ca kaldığım olmadi. Şimdi ki sorunum ise su akıtıyor çalışınca. Filtrenin motor kapağının ordaki kilitlerin oradan. Suyun aktığı yer görülüyor fotoda. Açtım.baktım ama Birşey goremedim. Yine ince bi hata mi yaptım acaba [emoji144]mailto:/20190131/824f3b4c7bd6a6940b3e33345c82613e.jpg

Su kaçırma ile yazıların belli kısmını okuyabildim. Conta üzerinde durulmuş ama sıfır cihazda conta değişimi biraz saçma olmaz mi? Acaba sepetlere elyaf biraz fazla koydum da onlar mi şişirip aralık bırakıp sızdırıyor. Tek 1 noktadan sızdırma var garip yanı. Fikirlerinizi gorus ve tahminlerinizi bekliyorum arkadaslar

Filtreyi durdur. Muslukları kapa. Muslukların olduğu siyah aparatı kapaktan ayır. Filtreyi duşakabine götürüp kapağı aç. Ters çevirip kafa contasına bak. Yerinden sıyrılmış ise düzelt ve kuru bez ile sil. Sepetleri kontrol et düzgün şekilde oturmuş mu. Sonra kapağı üstüne oturtup bastır iyice oturt. Kovadaki suyu boşaltırsan evvela su çıkış tarafındaki musluk altına maşrapa koyup o hortumdaki suyu boşalt. Sonra hepsini monte edip çalıştır. Yine su kaçırırsa bu sefer sepetleri komple çıkarıp 180 derece çevirip öyle koy. Aynı şekilde kapakta dönmüş olacak bu şekilde dene. Yine su kaçırma olursa contayı değişmek gerekecek. Bu da demektir ki öküzler bunda da yine aynısını uygulamışlar. Kafa contasının beyaz şeffaf olanı var. Onun çapı biraz daha kalın ondan alıp tak sorun çözülür. 1200 ex kafa contası. 1200 'dü değil mi filtre alt versiyonların çapı küçüktür. Üstündeki contayı iyi kontrol et ezildiyse kaçağa o da sebep olmuş olabilir.

Bu saatte kontrol edemeyeceğine göre söküp duşakabine koy. Muslukları kapamayı unutma. Su akıp ortalığı batırmasın.

Bu filtreyi kullanmadım ama bence sorun çok büyük ihtimal contadadır . Contayı düzeltmeye çalışsan veya beyaz yapışkan olmayan bantlar var musluklar su kaçırmasın diye kullanilir hep ( teflon bantmış ) , filtrenin contasına bu bantı dolasan sanki çözülür gibi ( hatta su kaçırmaması gereken heryerine bant çekebilirsin ) ama yerinde olsam iade etmeye çalışırım , her temizlemede yeniden bant çekmekle uğraşmazdım şahsen sizde yeni almışsınız iade etme şansınız çok daha yüksek .

Teflon bant kapakta tutmaz. Borudaki gibi yivli yüzey lazım.

Mesajınızi gece görmüş olsam o saatte sökerdim. 2 gündür uğraşıyorum. Tekrar tekrar teşekkürler bu aksam dediklerinizi uygulayacağım.. peki sepetlere malzeme fazla koymuş olsam sepet araları açık kalır ki açıklık yok elyaf sisirdigi icin az basınca açıklık kalmıyor. Sepetlerden yana sorun olsa başka kısımdan da akıtması gerekir sanırım gerdirdigi için ki öyle bi gerginlik yapmaz 4 mandalla kilit yapıyoruz filtreye.. neyse aksam dediklerinizi uygulayacağım. (180 derece sepetleri dondurecektim ama fark eden birşey olmayacağını düşünüp yapmadım keske deneseymişim)

Cvp: Su boşaltma

sepet malzemlerini fazla koymanız durumunda kirli su ve arıttığınız temiz su birbirine karışır istenmeyen bir durumdur fakat bu akıtma yapmaz, muhtelemen kurulum esnasında conta yerinden kaymış olabilir veya yanlış depolama yüzünden contanız elastikiyetini kaybetmiş olabilir, kurulum öncesi bu tarz conta vs gibi aksamların ıslatılması/akvaryuma zararı olmayacak şeylerle yağlanması ( vg-silikon yağ vb ) yardımcı olur, tetranın o ring sorunu eski nesillerde bilinen bir durum bu seride de devam etmiş olabilir bunuda hesaba katmak gerekir, Cem beyin dediği gibi teflon bant orayı tutmaz çok lazımsa sıvı conta denilen malzeme kullanılabilir oraya fakat dikkatli olmakta fayda var bunu kullanırken, ben şahsen fazladan conta yedekte tutuyorum.

Sepet açıklıklarını sepeti diğerinin üstüne koyduğumuzda sepetteki kirli su gidiş borusuna parmağımızı sokup sepetlerin birleştiği noktaya bakmak gerek. Tam oturmaz ise orada boşluk olur. En son ise 4. sepetide koyduktan sonra sepet kenarlarının kova üstü ile mesafesinin 360 derece yani her kenarının eşit oranda mı olduğuna bakarız. Bazen bir sepet tam düz oturmaz hafif eğimli durur. Bu yamukluğu bu aradaki yükseklikten anlarız. Kapak bu boşluk eşit olmadığında tam oturmaz.

Malzeme fazla konduğunda sertlikten hissedersin elyaf fazla ise kasar. Tam oturtsan da bıraktığında yukarı atar.

Dediğim conta bu siyah olanlardan daha iyi yalnız diğerlerinde plus diye belirtmişler. Acaba çap farkı var mı diye şüphe düştü. Hala distrübütör anadolu pet diye biliyorum. Arayıp new ve plus modellerinde O-ring yada kafa contası farkı var mı diye sorarsın. Aynıysa direk bunu al. İçinden silikon sıvıda çıkıyor ama ona gerek kalmıyor. Onu saklarsın bir kenarda.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet sanırım sıkıntı conta kaynaklı imiş. Contayi çıkardım güzelce sılip temizleyip tekrar taktim. 3 5 dakika civarı çalıştı sızıntı olmadı normalde olması gerekirdi. Sanırım düzeldi inşallah. Filtreyi durdurdum çünkü içerisine bugün gelen kum ekleyeceğim vs. Birde içerisine atman marka 2 sepetli filtrem var onuda koyacağım bunun içinde 2 sepettede sünger var yine öyle mi yapayim? Birde diğer sorunum bu su giriş kısmı havada kalıyor çünkü boru bildiğiniz gibi kısa akvaryumun içine 10 cm civarı iniyor. Suyu tam doldurmasam filtre aşırı sırkulasyon mu yapar? Eğer sirkülasyon sorun değil ise bunun yukarıdan aşağıya akıtmak için başka yöntem varmı? Sarıl sarıl fazla ses yapacak çünkü.[emoji4]

Filtre çalışıyor kum.miktarını artırdım. Fotoda su emiş görüldüğü gibi sol alt kısımda su çıkış sag üst köşede ve onun altında iç filtre var şuan ve iç filtre önünde ısıtıcı mevcut. İç filtre sağdan sola doğru su gönderiyor isi dağılımı yapar düşüncesi ile öyle yerleştirdim. Şuan tek çözüm aradığım nokta su giriş kismini aşağı doğru ek yaparak suya yakınlaştırmak sesi azaltmak için..mailto:/20190201/3f41412251f489de6168fe1f4ed11660.jpg

Geri