Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su boşaltma

Bence hortumu direk suya kadar çek şelale aparatını su yüzeyinin hemen hemen 1 , 2 cm altına vantuzlayıp yukarı eğik bir açıyla ver hoş bir dalgalanma olur :) Dış filtrenin su çıkışınıda akıntı yapacak şekilde konumlandırmanın mantığı yok bence .
Dış filtreler balık akvaryumları düşünülerek üretiliyor ve aparatları hep buna göre oluyor malesef . Hatta suyu hep yarım kullanacaksan U şeklinde boru eğme aparatları var fluval filtrelerden çıkıyor bu aparat mesela , bunuda edinirsen borunun bükülmesinden kurtulursun , benim filtre borusu ince cam kenarı yüzünden baya bi eğrilmiş bu su akışınıda zorluyor ayrıca .

İyide şelale filtreyi nasıl aşağıya alacagim? Onun aparatı siyah olan kısmı hortuma bağlanan yeri sabit sonrasını başka aparatla felan mı aşağıya suya cekecegim?

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Su ilavesi yap su çok az. Su ne kadar çok olursa kirlenme oranı o kadar az olur. (idrara bağlı amonyak açısından sararma)

Her iki filtreden çıkan su yönü aynı hizada olacak ki suyu dairesel olarak döndürsün. Su çıkış borusunu yan cama takıp ön cama doğru suyu verdirebilirsin. Mesafe uygunsa tabi. Bu şekilde ön cama çarpan suyun sesi de azalır. Bu sesi hayvanlar açısından düşünüyorsan sorun değil onlar alışır.

Akvaryum üstü kuru alan koyarsan suyu üstten 6-8 cm kalacak kadar yükseltebilirsin. Şimdi ise kuru alanın çevresine mukavva yükselti koyarsan suyu yükseltirsin hayvanlar dışarı atlyamaz.

Lamba mandalı camı tam kavrıyor mu boşa çıkıyorsa akvaryumun iç kısmından strafor parçası yada o tarz birşeyi mandalın altına koyup sabitlersin.

Dış filtre su çıkış borusunun ön ek borusu varsa onu ön cama su yüzeyi hizasında vantuzla sabitle tünek niyetine tutunurlar. Tetralarda şelale boru iki parçadır. Plus modelde de vardır bu aparat. Buna ayrı vantuz al. Dış filtre üzerindekileri sökme.

Dalga yapmaya gerek yok tersine bu hayvanları da rahatsız eder. Kaplumbağalar su yüzeyinde dolanır, balıklar su içinde durduğu için etkilenmez, kaplumbağalar sakin su sever. Yukarıdan su akması suyun sirkülasyon hızını azaltırken, akan su, suya çarptıkça hava kabarcığı çıkmasını sağlar.

Su emiş borusunun ucundaki filtreye ait birşey mi sen mi taktın. Sünger mi o? Kendi ucu yok mu?

Cvp: Su boşaltma

Berk hortumun denk geldiği noktada cam üstüne pamuk, mukavva, lastik, strafor vs. bir parça koyup paket bandını üstünde atıp cama sabitle. Kalınlaşınca ezilmeyi önlersin. Hatta o gri banlardan kullanırsan evladiyelik olur griler suya dayanımlı. Ama başka işlerde de kullanırsan al. Bu biraz pahalı ufak birşey için aldığına değmez.

Siyah olan içinden çıktı su emiş kısmına takılıyor sünger. Bir ucu kapalı bir ucu acik. Acik kısmından emiş borusuna takılıyor.. suyu bugün yukseltirim.. şelale filtreyi iptal edeyim ozaman o şekilde akmasın. Şelale kısmını cama çevirmiştim. Cama vurup camdan süzülerek aşağı akıyordu..

Kendi ucuna geçirilen sünger yapmışlar yani. Karışık yazdım.gibi biraz

Su giriş akvaryum içine doğru nasıl sokabilirim veya ekstra aparat yada hortum tarzı birşey ile mı su hizasına kadar indirmem gerekiyor? Su seviyesini yukseltecegim bir kaç güne kadar ama yinede arada bir uzatma kısmı lazım olacak sanırım su akis borusu siyah olan kısmı akvaryum üstünden 5 cm civarı aşağıya iniyor çünkü

O süngerin altında delikli plastik aparat var mı, su emiş ucuna takılan. O sünger kirlerin filtre içine çekilmesini engeller. Onu çıkar yalnız boru ucu açıkta durmayacak. O dediğim boru ucuna takılan aparat yoksa delikli tül parçasını lastikle sabitle. Bu pencerelere takılan sinekli tülden. Aksi halde boru açık durursa hayvanların kafasını bacağını çeker. Hayvan çıkamaz kalır orada. Boğulur.

Su çıkışta sorun yoksa elleme o şekilde aksın.

Su emiş borusu dirsek kısmı iptal edilirse aşağı doğru takılır amabu uygun olmaz, makul olan bu şekilde olması. Borunun ön ucundaki tapayı çıkarıp o şekilde akmasını sağlarız.

Filtrenin bazı parçaları eski new modellerden farklı.

Cem bey evet siyah sungerin içinde normal tipasi var boru ucu kapali. Sungeri çıkarıyorum ozaman ucundan. Emis boru ucunda ızgaralı gibi bir tipa var dediginiz o kisim sanırım.. iç filtre çalıştırayim mi.ekstradan

Ben bu suyu birazcik yukselttim ama suyun içinde cirpindiklarinda suyu dışarı atma durumları olacak sanırım.. Simdilik idareten birşey koydum hava felan alacakları şekilde.. bunun için ne yapacağım? Kuru alan için akvaryum üstüne almayı düşünüyorum.

Su çıkışta uç varsa süngeri hemen çıkar. Sünger ağır ve kalın kirleri tutar. Filtre içine çekmez. Sünger kir çekmişse poşet içine alıp öyle çıkar. Yoksa çıkardığın anda bütün kir suya akar.

Çırpınma ancak yem zamanı yada seni görüp yem verecek hissiyatı olduğunda olabilir ama dışarıya öyle fazla bir sıçrama da olmaz belki birkaç damla. Yine de akvaryumun üstünü kapamaktansa akvaryum civarına eski çarşaf gibi bir örtü serebilirsin.

Akvaryum üstü kuru alanda panikleme halinde hızlı inme olursa o zaman su sıçrama ihtimali olabilir. Bu da yetişkin hayvanların büyüklüğünden. Suya kayarak iniyorlar, slider ismi buradan geliyor. Nadir bir kısmı bunu oyun gibi görüyor rampa başına gelince ayakları havaya kaldırıp altbağaları üstünde kayarak iniyorlar.

Dediginiz şekilde çıkardım sungeri çünkü etrafında deri felan yapışmış diye o şekilde çıkarmıştım. Benim kaplumbağa dediginiz gibi iniyor rampaya çıkıyor az ısınıp tekrar ucuna gelip salıyor kendini kayarak.iniyor. [emoji4] farklı bir düşünce var aklımda kuru alan ile ilgili biraz daha çalışma yapıp size danışacağım.. belki bana gore farklı size göre bilindik bir kuru alan olacak. Kuru alan kısmındaki fotolar silinmiş oradaki konulardan pek fikir edinemedim. [emoji20]

Bu resim yüklediğimiz siteler, resimlere belli süre içinde girilmediğinde artık kullanılmıyor olarak algılayıp otomatik siliyor. Bu en büyük sorunumuz. Bu şekilde pekçok resim uçup gitti. Elde olmayınca yeniden yükleme olanağı da olmuyor.

Bu benim kuru alanı incele fikir verir. Son link son hali. Yanlara sonradan yelpaze cam yaptırdım hayvanlar rampadan dışarı atlıyorlardı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kotu bir durummuş resimlerim öyle silinmesi..Sizinkini gördüm birkaç kere göz gezdirdim. Ama ben cam yapmak istemiyorum. Yinede teşekkürler bilgilerinizi paylaşıp yardımcı olduğunuz için. Hayırlı geceler

Cam ağırdır. Pleksi ise hafif ama pahalıdır.

Ara ara filtreden cıvıltı gibi cızırtı gibi ses çıkıyor. Acaba hava alıyor biryerden o havayı geri çıkarınca mi yapıyor dur bunu? Yoksa normal bi durum bu bu ses? Ses çıktığı anda akvaryuma su akan boruda tazikli gibi geliyor su?

İçinde hava var. Hava hortuma geçince o dediğin şekilde hafif kabarcıklı su gelir. Filtreyi hafifçe eğmeden bir iki salla. Birde pompa düğmesine bir iki defa bas. Pompa içinde de hava kalıyor. Ses gidince havada gitmiş olur.

Geri