Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Değişimi

zaffa

Bronz 3 Üye
Merhaba,

Yandan sumplı 250 litrelik bir sistemde su değişimi ne kadar sürede ve ne kadar aralıklarla yapılmalı acaba?

Dip temizliği için dalga motoru ile alttaki kirleri sumpın çekiş yerine doğru yönlendireceğim için sanırım dip temizliğine gerek kalmayacak?
Buradaki video da dalga motoru ile dip temizliğinin bir örneği var:

Ayrıca buharlaşmayı önlemek için akvaryumun, kuru alan çıkışı hariç kalan kısmı kapatmanın ne zararı olur acaba?

Merhaba,

Su kaplumbağaları akciğerlerinden nefes aldığı için nemli ve buharlı ortamlardan rahatsız olurlar. Akvaryum üzerini buhar camıyla kapattığımızda camın olduğu bölümlerde yoğun bir koku ve nem olur. Bu kaplumbağaları rahatsız ettiği gibi hastada edebilir.

Dalga motoru dipteki bütün pislikleri havalandırıyor. Ben de bir dalga motoru kullanıyorum ve dipteki bütün stick yem artıkları, hafif dışkılar havaya kalkarak iç/dış filtrenin içerisine giriyor. Bazı yerlerde ufak tefek pislikler kalabiliyor bunları da su değişimi zamanında dip çekimi ile alıyoruz.

Balıkların dışkıları gibi kaplumbağanın dışkıları uçmuyor. Eğer dışkı parçalanmış ve hafiflemişse o zaman uçuyor.

Bu dalga motoru aynı zamanda deri parçalarını motor haznesine çekiyor. Bu yüzden arada bir fişini çekip içerisindeki derileri dışarı atmasını sağlamamız gerekiyor.

Ben kaplumbağa rahat uyuyabilsin diye aynı ısıtıcı ampuller gibi bir zamanlayıcı taktım. Isıtma lambası gibi 12 saat açık 12 saat kapalı kalıyor. Yemi sabah verdiğimiz ve kaplumbağa dışkısını sabah yaptığı için geceleri açık kalmasının pek bir önemi olmuyor.

Su değişimini akvaryumdaki pisliğe bağlı olarak yapmalısınız. Bu süre 2 haftada bir %20 oranında da olabilir her hafta 3/1 su değişimi de olabilir. Suyun kirlenme süresine göre bu süreyi belirleyebilirsiniz.

Buhar camı o bölgede nem yoğunluğu yapar. Bu da hayvanı rahatsız eder. Akvaryum üstü açık olmalı.

250 litre su mu akvaryum hacmi mi?

Kaç hayvan var? Kabuk boyları nedir?

Sump yanında iç filtre takviyesi olacak mı?

110 x 55 x 50 (h) yandan sumplı, sump yaklaşık 20 cm
Hayvanların kabuk boyları 11 cm ve 13 cm
iç filtre olarak sobo 808 c köşe filtre var, gerek olur mu?

Merhaba,

Su kaplumbağaları akciğerlerinden nefes aldığı için nemli ve buharlı ortamlardan rahatsız olurlar. Akvaryum üzerini buhar camıyla kapattığımızda camın olduğu bölümlerde yoğun bir koku ve nem olur. Bu kaplumbağaları rahatsız ettiği gibi hastada edebilir.

Dalga motoru dipteki bütün pislikleri havalandırıyor. Ben de bir dalga motoru kullanıyorum ve dipteki bütün stick yem artıkları, hafif dışkılar havaya kalkarak iç/dış filtrenin içerisine giriyor. Bazı yerlerde ufak tefek pislikler kalabiliyor bunları da su değişimi zamanında dip çekimi ile alıyoruz.

Balıkların dışkıları gibi kaplumbağanın dışkıları uçmuyor. Eğer dışkı parçalanmış ve hafiflemişse o zaman uçuyor.

Bu dalga motoru aynı zamanda deri parçalarını motor haznesine çekiyor. Bu yüzden arada bir fişini çekip içerisindeki derileri dışarı atmasını sağlamamız gerekiyor.

Ben kaplumbağa rahat uyuyabilsin diye aynı ısıtıcı ampuller gibi bir zamanlayıcı taktım. Isıtma lambası gibi 12 saat açık 12 saat kapalı kalıyor. Yemi sabah verdiğimiz ve kaplumbağa dışkısını sabah yaptığı için geceleri açık kalmasının pek bir önemi olmuyor.

Su değişimini akvaryumdaki pisliğe bağlı olarak yapmalısınız. Bu süre 2 haftada bir %20 oranında da olabilir her hafta 3/1 su değişimi de olabilir. Suyun kirlenme süresine göre bu süreyi belirleyebilirsiniz.
Teşekkürler,
Dalga motorunu her zaman değil, günde sadece zamanlayıcı ile 1 saat düşünüyorum.
Su değişimini suyun kirlendiği zaman mı yapmak gerekiyor?
Çünkü 250 bir akvaryum için 50 lt arıtılmış veya bekletilmiş suyu nerede konumlandıracağımı canlandıramıyorum :)

Sumpa 1000 wattlık motor yeter altına düşme, 1200 watt üstüne çıkma.

Soboyu kullan. Hem derileri toplar hemde alt hazneye elyaf takviyesiyle kiri çekip sump temizliğinin süresini uzatır. Ben haftada bir elyafın kirli kısmını yolup bir o kadar elyaf eklerdim.

Dalga motorunu haricen kullanacaksan önce bekle durumu görüp ona göre al derim.

Su sararmadığı sürece genel temizliğe gerek yok. Kir için kısmi temizlik yaptığımızda su tazeleniyor. Zaruri bir durum olmadıkça doğrudan su almaya gerek kalmaz. Dalga motoru olsa da yine de bir miktar kir kalıyor. Hayvanlar eşelenirken kuma gömüyor. Yani her halükarda elimizi suya sokturuyorlar. Yüzeydeki kirleri aldıktan sonra elimizle kumu karıştırıp havalandırıyoruz. Hem altındaki kirler çıkıyor hemde kumun alt kısmı sudan izole kaldığı için kum siyahlaşıp koku yapıyor. Bunları temizliyoruz.

@cem , @emre_selvitopu bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yan sumpta elyaf, siporax, sünger, zeolite ve aktif karbon kullanmayı düşünüyorum yeterli olur mu?

Su çıkış tarafında lavtaşı yada substrat kullanabilirsin. Bu döngü bakterilerinin üremesi için gerekli.

Yalnız malzeme oranı sumpın hacmine bağlı. Kullanılacak oran artabilir.

o zaman en alttan en üste doğru sıralama yaparsak:

- siporax (seramik yerine)
- sünger
- elyaf
- zeolite
- aktif karbon
- substrat

oluyor değil mi?

Ayrıca zeolite amonyağı gideriyor sanırım, aktif karbon ise suyu berraklaştırıyor ikisini aynı anda kullanmak gerekir mi yoksa ikisi de aynı özelliğe sahip malzemeler mi?

Bir de şunu anlıyorum, yanlışım varsa düzeltin lütfen: akvaryumun suyu sarılaştığında %20 su değişimi yapıyoruz?

Şu anlık yeterli gelebilir ama sonrasında algleri önleyecek filtre malzemeleri ile ekleme yapmak gerekebilir.

Filtre dizilimini taban kısmını 1. bölüm olarak sıralayacak olursak:

1- siporax üzeri sünger
2- ince gözenekli sünger ya da elyaf - zeolite - elyaf
3 - elyaf - karbon - elyaf

Cem beyin dediği gibi de en üst katmana substrat koyabilirsiniz bu filtre malzemesi içerisine yararlı bakteri kültürü topluyor.

4 - elyaf - substrat elyaf

olarak sıralayabilirsiniz. Sonrasında akvaryumun ihtiyaçlarına göre fosfat ve silikat emici filtre malzemeleri kullanmak gerekir. Bu filtre malzemeleri algleri önlüyor. Bunlarda sera siporax algovec veya seachem phosguard olabilir. Ya da daha farklı markalar.

Karbon sudaki ağır metalleri topluyor (kireç gibi). Bu topladığı pislikler sayesinde su berrak kalıyor. Zeolit ise amonyağı topluyor. İkisini aynı anda kullanmak gerekir.

Dalga motorunu her zaman değil, günde sadece zamanlayıcı ile 1 saat düşünüyorum.

Dalga motorunun 1 saat açık kalması yeterli gelmez. Dalga motoru açıldığında pislikler havaya kalkıyor fakat çoğu zaman akvaryumda dönüyorlar. Filtrelerin içerisine girene kadar oldukça uzun bir süre geçiyor. Akvaryumdaki pislik döngüsünü gözlerinizle görebiliyorsunuz pislikler akvaryumda çember oluşturarak dönüyorlar.

Bir de şunu anlıyorum, yanlışım varsa düzeltin lütfen: akvaryumun suyu sarılaştığında %20 su değişimi yapıyoruz?

Evet, akvaryumun suyu sarılaştığında ya da bulanıklık çöktüğünde dip çekimiyle beraber su değişimi yapmalısınız. Bu değere siz karar vermelisiniz eğer %20 lik bir su çekiminden sonra su hâlâ bulanık veya sarı renkteyse daha fazlasını yapmalısınız. Eğer %10 a geldiğinizde kirlerin ve rengin azaldığını görürseniz suyu çekmeyi bırakıp taze suyu doldurabilirsiniz.

Valla çok teşekkür ederim, gün gün kurulum yaptığımda sizlerle paylaşıyor olacağım inşallah.
Peki akvaryum ilk geldiğinde bulaşık deterjanlı bulaşık süngeri ile temizlesem sonrasında deterjan kokusu kalmayana kadar ıslak bez ile silsem yeterli olur mu?

Cem bey ben akvaryumu kurarken akvaryumu nasıl dezenfekte etmem gerektiğini anlatmıştı. Alıntılı bir şekilde o mesajı yazıyorum.

Akvaryumu su ile doldurup 6-7 çorba kaşığı dolusu tuz döküp karıştır. Bu halde iken bulaşık süngerinin her köşesini yeşil tarafı ile ovala. Bunu işin başında ve suyu almadan evvel birer kez yap. Tuzlu su 24 saat dursun. Ekstra metilen mavisi de damlatabilirsin.

Suyu çektikten sonra kalanı bez ile emdir. Sonra hortum yada maşrapa ile akvaryum camının iç kısmının üstünden suyu dolanarak döküp camda kalan kalıntıları alırsın. Sonra tabandaki o suyu da alırsın. Tabanda kir kalırsa sadece onu alacak kadar az bir su ekleyip alırsın.

Diğer yöntem akvaryum içini su ile ıslatıp bulaşık deterjanı ve süngerle köpürtüp ovalarsın. Sonra su ile cam üstünden dolanıp camı ovalayarak köpüğü akıtırsın. Köpük gidene kadar suyu döker alırsın. Deterjan köpüğü ve pislik gidince ister o halde yada bir miktar su koyup. Deterjan kokusu gidene kadar bekletirsin. Sonra temiz su koyup su uygun ısıya gelince hayvanları koyarsın.

Su akvaryum içinde beklerken camın dış tarafı terleme yapar onu kuru bezle silersin. Damlalar yere akmasın.

Neticede 24 saat bekleyeceksin.

akvaryumu su ile doldurmada 250 lt akvaryumun ne kadarını doldurmak gerekir acaba?
Bir de temizlemek için doldurduğumuz suyu kolay bir şekilde nasıl boşaltırız acaba?

Akvaryumu temizledikten sonra inşallah mecburen çeşme suyu koyup içinede su düzenleyici koyup 24 saat boş çalıştırayım diyorum, 24 saat döngüden sonra sanırım su artık klordan vs temizlenmiş olur sonrasında da kaplumbağaları koymam uygun mudur?

Eğer kuru alan üstü akvaryum kullanıyorsanız 50h nin 40h (198L) si kadar su ile doldurabilirsiniz. Eğer akvaryum içerisi kuru alan kullanıyorsanız 35h-40h (173L-198L) yapıp kuru alan kısmını mukavva karton ile kapatabilirsiniz. 35h nin altına düşmek su hacmi için çok iyi olmaz.

Eğer akvaryumda silis kum olacaksa en azından 2 gün bekletmek daha iyi olacaktır (toz ve bulanıklık için). Silis kum kullanılmayacaksa 1 gün bekletmek yeterli gelebilir sanırım ama @cem bey size bu sürenin yeterli gelip gelmeyeceğini daha net söyleyebilir.

Şöyle sorayım akvaryumun ilk temizliği için ne kadar su koyayım diye sormuştum :)

Sağolsun emre her şeyi yazmış. Zeolite amonyak ve türevleri nitrit, nitratta etkilidir. Bunun yanında nitrifikasyon bakteri kolonileri oluşmasını da sağlar. Bu anlamda lav taşı ve substrata biraz daha yakındır.

Carbon başta sudaki ağır metalleri toplama, biolojik oluşum partikülleri (yosun gibi) ve ölü bakterileri tutar. Sudan carbonu çeker ve oksijeni serbest bırakır. Suyu berraklaştırıp kalitesini yükseltir.

Su sararmaya başlarsa filtre malzemeleri işlevini yitirmeye başlamış, sumpta kir yoğunluğu artmış yada katmanlar arası su kaçak yaparak kirli suyu dışarı salıyor olabilir.

Bu durumda ilk olarak sumpı ve malzemeleri yıkamak gerekiyor. Devamında sararmaya devam ederse malzeme ömrünü tamamlamış demektir.

Su belli bir noktaya kadar sararmışsa amonyak patlaması yaşanıyor demektir, bu durumda suyu komple yeniliyoruz yalnız mango ve mopani köklerinin özsuyu da taze iken salınım yapar bununla karıştırılabilir.

Carbonun ömrü 1-1,5 ay arası;
Zeolite 6 ay;
Siporax'ı görmediğim için malzeme yapısını bilmiyorum. Gerçek seramik ise yıkanarak senelerce sinterli ve kir emiyorsa 6 ay-1 sene kadar kirin yıkanma derecesine göre gider.

Lavtaşı 3 ay kadar substrat 1 sene kadar, substrat pro yıkanarak birkaç sene gider. Rengi kahverengiye döndüğünde yıkarız.

Sumpta malzeme çok gittiği için zeolite yerine diatomit içerikli kedi kumu kullananlar var. Bu daha hesaplıya geliyor. Diatomit içerikli bir kum vardı unuttum ismini.

Son düzenleme:
Şöyle sorayım akvaryumun ilk temizliği için ne kadar su koyayım diye sormuştum

Eğer tuz ile steril etme yöntemini uygulayacaksanız akvaryumu komple doldurup içerisine tuz atmalısınız. Sonrasında bu suyu komple çekip temiz su koymalısınız.

Eğer deterjan ile yıkayacaksanız iç camları köpürterek yıkayacaksınız ve arta kalan köpükleri su ile beraber alacaksınız. Deterjan kokusu tamamen gittikten ve akvaryum içerisinde köpük kalmadıktan sonra temiz suyu doldurabilirsiniz. Akvaryumdaki deterjan kokusu gidene kadar akvaryumu susuz bırakabilirsiniz ya da su ile doldurup koku gittikten sonra suyu çekip tekrar temiz su koyabilirsiniz.

Bunu dip sifonu ve kovalarla yapmak çok uzun ve yorucu olur. Ben uzun hortumlarla yapıyorum. Hortumun bir ucunu akvaryuma diğer ucunu balkon/banyo giderine veriyorum. Hortumu suya soktuktan sonra diğer ucundan nefesinizi kuvvetli bir şekilde çekiyorsunuz ve bu sayede su boşalıyor.

Akvaryuma soktuğunuz hortumu vantuz ile desteklerseniz su boşalırken hortumu tutmak zorunda kalmazsınız.

Bunu kovalarla uğraşmak istemiyorsanız dip sifonu yerine de kullanabilirsiniz. Akvaryumdaki suyu dikkatli çekmekte fayda var eğer tabanda silis kum kullanılacaksa giden silis kumun yenisi gelmiyor ve aylık 200gr-400gr kum akvaryumdan eksiliyor. Tabii buna banyo veya balkon giderinin tıkanması da dahil.

Hortumu akvaryum camına birkaç vantuzla tutturmak iyi olur. Biri kurtulursa diğeri tutar. Birbirlerine destek verdikleri için baskı azalır.

Ben bir keresinde yere düşürmüştüm. İş bittikten sonra parke sil, halı yıka işi çıkmıştı. Onun için aman ha!

Geri