Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

su kaplumbağaları maalesef zehirli midir

burak3723

Bronz 5 Üye
hayvanlarla müthiş alakası olan bir dergide su kaplumbağalarının zehirli olduğunu okudum bu zehir bazı kaplumbağalarda olmasa da çoğu kaplumbağada varmış.bu zehir daha çok yaşlılara ve çocuklara bulaşırmış. bu yüzden 1975 yılında kaplumbağaların evcil olarak bakılması yasaklanmış. şu an yasak olarak satışı sürüyormuş ben bunu okuduğum an geri verdim.keşke olmasalardı 1 yıldır besliyordum.

Cvp: su kaplumbağaları maalesef zehirliler

zehir değil de salmonella bakterisi olmasın??

aynen öyle

ama öldürücü bile olabiliyormuş

o bakteri önemli olmadı diyelim ama 1975 yılında yasaklanmış

Salmonella bir zehir değil, özellikle yavru kaplumbağaların taşıyıcısı olduğu bir bakteri. Bu yüzden kaplumbağaları ele almamak, almak zorunda kalınıyorsa sonrasında bol su ve sabunla elleri yıkamak gerekiyor. Ele alma konusu zaten kaplumbağaları da strese soktuğu için, yapılmaması ya da minimuma indirilmesi gereken bir hareket.

bazı türlerin satışının yasaklı olduğunu biliyorum ama res'ler için öyle bir bilgim yok.

RE: su kaplumbağaları maalesef zehirliler

evet salomonella salgıladıkları doğru ve ölümcül olabileceği de doğru ama kaplumbağaları sevdikten sonra ellerinizi yıkarsanız sorun olmaz lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım

Ölüm oranı çok az, ama ihtimal dahilinde olduğu için gözardı edemeyiz. Belirtileri ishal ve ateştir.

ben size sadece okuduğumu söyledim

yanlış bilgi verdiysemde özür dilerim

Yasak konusunda açıklık getireyim. 1975 yılında Amerikada komple satışı değil 4 inch boydan küçüklerin satışı yasaklandı.

Hastalık ağız yoluyla geçen bir bakteriden kaynaklı. Genellikle dışkılarında bulunur. Arkadaşların bahsettiği gibi elleri iyice yıkadınız mı sorun olmaz.

derginin ismini vermek yasaktı deme sizin okumanız için söylemiştim

aslında kaplumbağa ile yaptığınız her işlemde el yıkamak lazım işe girişmeden el yıkamak kaplumbağa için iş sonrası el yıkamak sizin için sağlıklıdır. suyuna bile değseniz elinizi yıkayın.

küçük çocuklarla ilgili olarak satış yapanlar, bilgilendirilse ve belli bir yaş altına satışı yasaklansa çok iyi olur. çünkü veliler genelde tatlı oldukları için çocuklarına almak istiyorlar. mesela benim tosbalarda yeğenlerime alınmıştı, aldım ellerinden ha bire el değip duruyorlardı hayvanlara.

Salmonellanın tedavisi bulunmakta zaten salmonellaya yakalananlar tedavi olup 2 haftaya iyileşebilir.:smile:

Cvp: su kaplumbağaları maalesef zehirli midir

monodoks o iş için kaplumbağalara almıştım. prospektüse bakınca bana daha faydalı deyip tutuyorum.:smile:

hepinizden çok özür diliyorum yanlış bigi vermişim o zaman hem küçükmüşüm :$ şimdi su kaplumbağası alıcam :t65y:

Zamanla bilgilerimiz oturuyor. Önemli olan birimizin yanlış öğrendiğini burada toparlamamız. Bu hepimiz için geçerli.

Bu kadar zaman geçmesine rağmen konunu hatırlayıp bu cevabı verdiğin için teşekkürler.

Ekipmanların hazır mı? Biliyorsun bilinçli ve doğru bilgileri, gerekenleri öğrendikten sonra en uygunu önce sistemi kurup sonra canlıyı edinmek.

Geri