Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağalarım Birbirinin Üstüne Çıkıyor

Miray956

Yeni Üye
Daha bugün ilk kez 2 adet su kaplumbağası aldım. Aldığım yer birinin dişi birinin erkek olduğunu söyledi, fakat başka bir yer ise ikisinin de erkek olduğunu söyledi. Suda devamlı birbirlerinin üzerine çıkıyorlar ve açıkçası birinden birinin boğulmasından korkuyorum. Bu normal bir şey mi, boğulurlar mı, birbirlerine saldırıyorlar mı? Bilgisi olan varsa çok mutlu olurum.

Foruma hoşgeldiniz.

Öncelikle cinsiyet 10cm kabuk boyuna doğru belli olur, yavruyken ancak kan testi ile anlaşılabilir.

Kaplumbağalar güçlü yüzücülerdir, bu nedenle kaplumbağa sudan çıkabildiği ve su altında sıkışabileceği bir yer olmadığı sürece boğulma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

En uyumlular bile zaman zaman dalaşırlar. Ancak açık yara ve uzuv kayıplarında ayırmak gerekir.

Ayrıca bu konuyu da inceleyin:

Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz.

Bir sorun olmaz. Bu hayvanlar balık gibi yüzer.

Hayvanlar yavru ise kavga olayı şu an olmaz.

Hayvanlar için akvaryumlu sistem kurdunuz mu ölüm kabı dediğimiz kapta mı bakıyorsunuz?

Isıtma lambanız var mı?

Bu konuda açıklama yaptım.

Foruma hoşgeldiniz.

Bir sorun olmaz. Bu hayvanlar balık gibi yüzer.

Hayvanlar yavru ise kavga olayı şu an olmaz.

Hayvanlar için akvaryumlu sistem kurdunuz mu ölüm kabı dediğimiz kapta mı bakıyorsunuz?

Isıtma lambanız var mı?

Bu konuda açıklama yaptım.
Öncelikle hoş bulduk. Henüz yavru olduklarını tahmin ediyorum çünkü 3-4 santim zor varlar. Su kaplumbağaları için gereken rampalı akvaryumlardan baktığımız hiçbir yerde yoktu maalesef yarına gelecekmiş. Şu anlık o plastik kapların içindeler :(. Akvaryumlarıyla beraber ısıtma sistemleri de gelecek. Onun haricinde şu an bir tanesi aşırı hareketliyken biri daha hareketsiz ve açıkçası bir şey olacak endişesi içerisindeyim. Uykuda olduğunda nasıl anlayabiliriz acaba, uykuda olmaları için ışık faktörü mühim mı? Ayriyeten sularına damlatılması gereken damlalar varmış onlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Foruma hoşgeldiniz.

Öncelikle cinsiyet 10cm kabuk boyuna doğru belli olur, yavruyken ancak kan testi ile anlaşılabilir.

Kaplumbağalar güçlü yüzücülerdir, bu nedenle kaplumbağa sudan çıkabildiği ve su altında sıkışabileceği bir yer olmadığı sürece boğulma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

En uyumlular bile zaman zaman dalaşırlar. Ancak açık yara ve uzuv kayıplarında ayırmak gerekir.

Ayrıca bu konuyu da inceleyin:

Peki ilk aldığımız zaman herhangi bir veteriner kontrolü gerekiyor mu, ne yapılması lazım?

Kontrole gerek yok.

O dediğinize paludaryum diyoruz. Onlar kullanışlı değil yarım sene gitmez iki hayvan var. Dorudan en az 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Ona göre ekipman bakarız. Ama lambayı bir an önce alın.

Uykuda olduklarını anlayamazsınız. Göz kapakları şeffaftır gözleri kapalı olsa da hareketi görürler. Sadece kendi hayvanlarımdan gözlemlediğim kadarıyla 2 saat kadar bir süre rem uykusuna girdiklerinde dışarıda olanlara tepki vermiyorlar. Ki bu da ortamın karanlık olduğu zamanlarda oluyor. Işık açılması, suda olağandışı titreşimler uyandırıyor. Filtre sesi bunun dışında.

En geç 21:00'de uyumalılar. Işıkları kapayın sadece loş bir ışık olsun sokak lambası ışığı vuruyorsa yeterlidir.

Ölüm kabında bakıyorsunuz o halde üstüste çıkmaları ısıya daha yakın olma isteğinden kaynaklanır. Tabi sizde ısıtma lambası yok. Hayvan güneş ışığını yada lamba ışığını görüyor ise ona yakın olmak istiyor.

Hareketli olanın hastalanma riski daha fazla. 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Hayvanların üşümemesine dikkat edin.

Kuru alan için bu konudaki örnekleri inceleyin.

Geri