Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağam Ninja Hakkında Sorular

Barbie-sena06

Altın 1 Üye
Arkadaşlar size bir kaç sorum var.Sorum yanıtlarsanız çok mutlu olurum.
-Ninja'yı (Su kaplumbağam.) kaç santimetre kabuk boyuna geldiğinde bahçede gezintiye çıkarabilirim?
-Ben Ninja'ya günde Sabah ve Akşam olmak üzere 2 öğün 1 kere yem veriyorum.Ve 3 günde birde karides veriyorum.Bugün karides günü.Sizce 2 öğün yem vermem doğru mu?
-Su kaplumbağalar en çok sahiplerinin ne yapmalarını sever?Örnek; Sahibinin başından ayrılmamasını ve benzeri gibi.
Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.Ayrıca rahatsız ettiysem özür dilerim.

Cvp: Su Kaplumbağam Ninja Hakkında Sorular

Bahçeye hiç bir zaman çıkmamalı.
Akvaryum dışına su değişimleri ve temizlik, hastalık için kontrol ve tedavi yada doğal ve uygun şartlarda güneşlendirme için çıkartılabilir.

Su kaplumbağaları sahiplerinin kendilerinden uzakta olmalarını, kendi hallerine bırakılmalarını sever. Evcil olmadıklarından uygun yaklaşım budur.

Yemleme günlük kafa hacmi kadar ve yavrularda iki öğüne bölünerek verilir. Tüm yem türleri bu şekildedir.

Hayvan akvaryumdan çıkarılacaksa akvaryum suyu konulmuş bir kapta bekletilmeli.

Güneşlendirme yapılacaksa gölge ve suya gireceği alan ve kuru güneşlenme alanı olmalı. Hava uygun sıcaklıkta, esintisiz ve dışarıdan gelebilecek diğer hayvan tehlikelerine korumalı olmalı.

Çok teşekkür ederim.Ama 30 santimetre kabuk boyuna ulastıgında çimlerde kendi basına gezebilir miii?

Olmaz, su kaplumbağası doğada erişkinde olsa gezmez. Özellikle bu türler. Sadece kıyıya kurumaya çıkar. Bu sebeple akvaryumundaki kuru alana kendi ihtiyacına göre belirli zamanlarda kendi isteği ile çıkmalı.

Bahçenin diğer tehlikesi başka hayvanların dışkı ve idrar bırakması. Dışarıda gezen kaplumbağalara mantar, parazit gibi unsurların sıkça bulaşır. Bahçe ve civara dökülen deterjanlı kirli su gibi kimyasalların zararı cabası.

bu kara kaplumbağası değil emrenin belirttiği zorunlu haller dışında akvaryumdan çıkarılmaz. sevilmez, oynanmaz. ne kadar uzak durursan o kadar rahat eder.

karidesi/gammarusu iki günde bir sadece bir öğünde vereceksin.

Cvp: RE: Su Kaplumbağam Ninja Hakkında Sorular

AEK' Alıntı:
Olmaz, su kaplumbağası doğada erişkinde olsa gezmez. Özellikle bu türler. Sadece kıyıya kurumaya çıkar. Bu sebeple akvaryumundaki kuru alana kendi ihtiyacına göre belirli zamanlarda kendi isteği ile çıkmalı.

Bahçenin diğer tehlikesi başka hayvanların dışkı ve idrar bırakması. Dışarıda gezen kaplumbağalara mantar, parazit gibi unsurların sıkça bulaşır. Bahçe ve civara dökülen deterjanlı kirli su gibi kimyasalların zararı cabası.
Okudukca korktum.Çokkk yardımcı olsunuz ' AEK '.Size çok tesekkür ederim...

Yok Cem iki gün komple stick veriyor, arkasındaki gün komple karides/gammarus. Ben 2/3-1/3 oranına göre bu şekilde rahat olur diye belirtmiştim.

Anlamadım.Ben Ninja'ya sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün 1 tane turtle stick veriyorum.3 Gün ara ile de karides veriyorum...

Önemli değil Sena. Keşke bunlarda biraz evcil olsaydıda daha dost canlısı olsalardı. Malesefki bu hayvanlar için evcil olma durumu söz konusu değil. Bu sebeple evde beslenebilen hayvan diyoruz. Akvaryum canlıları ve sürüngenler için bu geçerli.
Uzaktan onların huzurlu hallerini seyretmek mükemmel. Tabi güzel ve büyük bir akvaryumda doğal hareketleri daha belirgin.

Barbie-sena06' Alıntı:
Anlamadım.Ben Ninja'ya sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün 1 tane turtle stick veriyorum.3 Gün ara ile de karides veriyorum...

Günlük toplam miktar kafa hacmi kadar olsun kafi. Birde mineral yem alsan iyi olacak. Vitamin ve kalsiyum için desteklemekten kurtulursun.

Evet.Ne yazık ki henüz bir akvaryum edinemedim.Aslında yaşadığı kabı (Ölüm fanusu değil.İçinde taşlar [2Taş.] ve Cd kabından vede halı kaydırmazdan yaptığım kuru alan bulunan tam ona göre,sıcacık bir yaşam alanı.) var.Çokta mutlu şirin pozlar veriyor.Yemini ve karidesinide çoook seviyor.Ama onun iyiliği için akvaryumun gerekli olduğunu biliyorum.

Haklısınız.Unutmadan ben bir akvaryuma sahip olduğumda UVB lamba yerine Devit-3 almayı planlıyorum.Sizce doğru mu yapıyorum,yanlış mı yapıyorum?

Sena akvaryuma tabiki bir an önce geçmelisin. Ama daha acili varki ısıtıcı ve filtre hatta daha da önemlisi ısıtma lambası. Bu olmadan hastalık kapıda. Sonra veteriner ara tedavi derken hem sinirin bozulur hemde kayıp olursa vicdan yaparsın.
UVB lamba yerine yaklaşık 3 ay devit kullanabilirsin ama sürekli devam edilmez. Sonuçta iç organlara yükleniyorsun.

Doğru söylüyorsunuz.Zaten sevdiği yem vb. şeyler bir yere,Ninja'mın sağlığı en başta:rolleyes:

Geri