Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağamın gözü cok şiş enfeksiyo

Duygucetinnkaya

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar evi ilaçlama yaptırmıştık kaplumbağamın gozu sonra şişti ve 3 hafta oldu gentagut ve teramisin krem kullandım arada şişliği iniyor ama sonra tekrar şişiyor yemlerini yiyor çoğu zaman hareketli ama bazende kuru alana çıkıp hiç hareket etmiyor alt karın bölgesinde hafif pembelesme var bir tane veterineri arayıp durumu anlattım ve bana polgyl ve izotonik önerdi şu an onları kullanıyorum birde teramisin sürüyorum ama hala aynı lütfen yardımcı olsun suyuna bu arada vitaminde damlatiyorum reptivit suyunu her gün değiştiriyorum düdüklü suyu kullanıyorum ama hala aynı

Duygucetinnkaya

Yeni Üye
20220701_125309.jpg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Hayvanın ölmemesi şans olmuş.

Kabuk boyu kaç cm?

Akvaryumda mı bakıyorsunuz. O halde sistemde ekipman olarak neler var? Su ısıtma, ısıtma lambası?

Düdüklü suyu nedir?

Suya vitamin damlatmayın su kalitesini bozmak dışında bir etkisi yok. Vitamini de ziyan etmeyin.

Sadece genta damlayı sabah akşam 10-15 saniye arayla dörder damla damlatın ve kuru bir yerde 20 dakika kadar bekletin. Damla içine işleyip pisliği atar. Pomad izole edip içerde bırakır. Suda pislik varsa onu da yapıştırır.

Teramycin göz pomadı değil mi deri pomadı ile karıştırılıyor. Neyse onu kullanmayın.

İnşallah gözlerde hasar yoktur.

Hayvana ait bütün ürünleri iyice yıkayın ilaç herşeye bulaşmıştır.

Dışarı sakın bırakmayın. Akvaryumda dursun. Her yerde ilaç kalıntısı vardır.

Duygucetinnkaya

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Hayvanın ölmemesi şans olmuş.

Kabuk boyu kaç cm?

Akvaryumda mı bakıyorsunuz. O halde sistemde ekipman olarak neler var? Su ısıtma, ısıtma lambası?

Düdüklü suyu nedir?

Suya vitamin damlatmayın su kalitesini bozmak dışında bir etkisi yok. Vitamini de ziyan etmeyin.

Sadece genta damlayı sabah akşam 10-15 saniye arayla dörder damla damlatın ve kuru bir yerde 20 dakika kadar bekletin. Damla içine işleyip pisliği atar. Pomad izole edip içerde bırakır. Suda pislik varsa onu da yapıştırır.

Teramycin göz pomadı değil mi deri pomadı ile karıştırılıyor. Neyse onu kullanmayın.

İnşallah gözlerde hasar yoktur.

Hayvana ait bütün ürünleri iyice yıkayın ilaç herşeye bulaşmıştır.

Dışarı sakın bırakmayın. Akvaryumda dursun. Her yerde ilaç kalıntısı vardır.

Duygucetinnkaya

Yeni Üye
Başka bir eve aldım göz merhemi kullanıyorum marketlerde satılan düdüklü suyunu kullanıyorum ısıtıcı yok 5 senedir bakıyorum ısıtıcı veya lamba kullanmadım hiç bir sorun olmadı bu zamana kadar şimdi ısıtıcı sipariş verdim sürekli güneşli alanda bırakıyorum ama hala çok şiş sanki ilaç gözünün içine girmiyor gibi

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Sadece genta.

Isıtma lambasını günde 12 saat yakarız hayvan istediği saatte çıkar istediğinde iner. Isıtma lambası sadece ısıtmaz. Kabuğu kurutup mantar ve yosun oluşumunu önler. Eski plakaları kurutup gerdirerek atmasına yardımcı olur.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır.

Lamba mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Hayvan düzelene kadar içme suyu yada şebeke suyu ile harmanlanmış içme suyu kullanın. Değişim emsal sıcaklıkta su ile olacak. Eğer yansıma değilse altbağada grileşme var. Bu üşüme kaynaklıdır. Suları bulunduğu odada dinlendirin oda ısısında olsun.

Düdüklü dediğiniz suyun markası mı yoksa ütü suyu gibi birşey mi öyleyse ütü suyu olmaz.

Su gece 26 derece altına inmiyorsa su ısıtıcıya eylüle kadar gerek yok ama lamba şart. Isıtıcıyı bekleseydiniz kararlaştırsaydık. İnce cam alt sınıf bir marka aldıysanız hayvan kabuğu ile vurup kırabilir. Onun için ya roxin yada ribao çelik ısıtıcıları kullanırız. Ömürlük akvaryumda jbl protemp yada eheim thermocontrol ısıtıcıları. Bu ikisi en kalite ısıtıcılardır. Pahalı oldukları için ara geçişli akvaryumda önermiyorum.

Güneşe çıkarma şartı şöyle güneşin en yoğun açıyla geldiği 11:00-16:00 arası güneşlendirmiyoruz. Dışarıda güneşlendirmiyoruz. Bir kap içine koyup kuru alan kısmını güneşe diğer su dolu kısmı gölgede olacak şekilde koyuyoruz hayvan bunalırsa gölgeye suya kaçar. Şu an güneşe koymayın. İltihap kuruyup taşlaşmasın. Daha geç iyileşir.

Akvaryum ölçüsü nedir? Hayvan büyükmüş. Anüs ve ayakları göremiyorum ama dişi gibi duruyor.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Nefes almada zorlanma, hırıltı yoksa akciğer enfeksiyonu değildir.

Duygucetinnkaya

Yeni Üye
Nefes almada zorlanma, hırıltı yoksa akciğer enfeksiyonu değildir.
Sadece elime aldığımda pıs diye bir ses çıkıyor bide suyun içindeyken baloncuk gibi bir şey çıkartıyor birde 1 hafta içinde 2 3 defa hapsurmasini duydum başkada duymadım ama burnunda sümük falan yok

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akciğer enfeksiyonu değil. Pıhlama savunma amaçlı çıkardığı sestir. Bu hayvanlar ele alınmayı sevmezler. Dikkat edin elinizi kapmasın deriden parça koparacak kadar çeneleri güçlüdür. Arka ayak tırnakları ise el ayasını delecek kadar.

Su içinde baloncuğu genelde uyurken yaparlar. Birincisi burunlarına su kaçmasını önleme; ikincisi sudaki titreşimleri algılama için.

Tek tük hapşurmalar burnuna bir cisim kaçtığında olur. Bunu ağızlarından su alıp burunlarında fışkırtarak temizlerler. Islık çalma gibi ses çıktığında burunda sümük kurusu var demektir onu da bu şekilde atarlar.

Burundan sarı yada şeffaf akıntı gelirse hayvan bronşit olmuş demektir.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yapabilirseniz gözlerini aralamaya çalışın diyeceğim ama ısırma hattında bu tehlikeli olur.

Şöyle yapın hayvan başını içeri çektiğinde gözleri dışarıda kalıyorsa kulak pamuğunu genta ile ıslatıp bastırmadan hafifçe masaj yapar gibi göz kapaklarına sürün. Bu hem kaşıntıyı alır hemde iltihabı bir parça oynatır. Her iki göze 15-20 saniye kadar yeterli olur. Bir kez uygulama yeter.

Genta damlattığınızda elini gözüne atıyorsa göz içine işlemiş demektir. İçine işlediğine emin olun. Damla aralığını 10-15 saniye dedim ama süreyi uzatabilirsiniz. İlk başta mikrobu kırdığı için hafif yakar sonra düzelir. Hayvan gözlerini suda açabilirse atması kolaylaşır.

Duygucetinnkaya

Yeni Üye
Gözünü açabilirim isirmiyor ısırsa bile acıtmıyor çok fazla ısırdı beni tek korkum gözüne iyice zarar veririm diye açamadım gözünü ama kulak çubuğuyla açmadan bir sorun yoksa açarım yani gozu patliycakmis gibi duruyor hafif bir dokunuşta ama zararı yoksa çok hafif şekile açmaya çalışırım incitmeden

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hassas biçimde hafifçe uygulayın. Göz kapağını açmaya zorlamayın. Yapamam derseniz kalsın sadece ilaç damlatmaya devam edin.