Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbagamın gözü

Beyzaklnnc

Yeni Üye
Merhaba öncelikle bi su kaplumbagam var akvaryumda beslıyorum ısıtıcıyla normalde cok iştahlı yemlerını yer ama bir aydır neredeyse hiç yem yemiyor ve gözunde bısey cıkmıs fotografını yukledım tek gozunde var perde inmiş gibi sureklı elıyle ugrasıyor onu sankı çıkarmak ıster gibi napmalıyım veterıner ben anlamam dedi bende buraya yazmak istedım yardımcı olursanız sevınırım

Ekli dosyalar

• 8937F49C-2516-452B-A340-CE5E1468F71C.jpeg
    8937F49C-2516-452B-A340-CE5E1468F71C.jpeg
    2.7 MB · Görüntüleme: 38
  • DFA37DDD-DDA5-413C-86C3-3312038D8D5E.jpeg
    DFA37DDD-DDA5-413C-86C3-3312038D8D5E.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 38

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Göz enfeksiyonu var. Yarın eczaneden genta marka göz damlası alıp sabah akşam 10 saniye arayla her iki gözüne de üçer damla damlatın. 10-15 dakika kuru yerde bekletin.

Ayrıca ağzına da sabah akşam üçer damla damlatın. Ağzını açmaz ise dik tutup ruj sürer gibi ağız çevresine yine 10 saniye arayla dörder kez sürün bir kısmı ağzına girer.

Isıtma lambası da var mı kuru alanda? Tek gözü açık olduğu halde yemiyor ise üşütmüş olma ihtimali de var.

Vitamin damlası var mı?

Göz enfeksiyonları akvaryumda su kalitesini bozan birşey yada kir kaynaklı olabilir. Eğer dışarıda gezdirdiyseniz bu da yapar. İri çakıl delikli kayalar kiri hapseder buda zararlı bakteri kolonileri oluşturur.

Akvaryumunun resmini çekip atabilir misiniz? Buna neden olabilecek durumu saptayalım.

Bu arada kabuk boyu nedir?

Beyzaklnnc

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Göz enfeksiyonu var. Yarın eczaneden genta marka göz damlası alıp sabah akşam 10 saniye arayla her iki gözüne de üçer damla damlatın. 10-15 dakika kuru yerde bekletin.

Ayrıca ağzına da sabah akşam üçer damla damlatın. Ağzını açmaz ise dik tutup ruj sürer gibi ağız çevresine yine 10 saniye arayla dörder kez sürün bir kısmı ağzına girer.

Isıtma lambası da var mı kuru alanda? Tek gözü açık olduğu halde yemiyor ise üşütmüş olma ihtimali de var.

Vitamin damlası var mı?

Göz enfeksiyonları akvaryumda su kalitesini bozan birşey yada kir kaynaklı olabilir. Eğer dışarıda gezdirdiyseniz bu da yapar. İri çakıl delikli kayalar kiri hapseder buda zararlı bakteri kolonileri oluşturur.

Akvaryumunun resmini çekip atabilir misiniz? Buna neden olabilecek durumu saptayalım.

Kabuk boyu 6 cm kış aylarında genellıkle boyle yapıyor cok iştahsızlaşıyor geçen kışda boyleydı birde cok secici mesela tavuk karıdes et hepsınden denedım hıcbırını sevmedı ve yemıyor tek cesıt yem var sadece onu yıyor. Lambası yok ısıtıcısı vardı fakat kırıldı o sebeble petegın yanında akvaryumuyla duruyor evin içi cok sıcak petek yanında suyuda ısınıyor hergun suyunu taslarını temızlerım cok temız bakıyorum ama evın ıcınde bazen gezdırıyorum alıştığı için akvaryumda sıkılıyo gibime gelıyo yemınıde çektim

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 20
  • image.jpg
    image.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 20

Beyzaklnnc

Yeni Üye
Vitamin damlası
Foruma hoş geldiniz.

Vitamin damlası var mı?

vitamin damlası olarak petshopdan aldıgım akvaryum vıtamını damlatıyorum bırde haftada bı kez kabuguna devıd3 suruyorum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
O taşlar olmaz. Alan diye koyduğunuz taşta soğuk almasına sebep. İçinde suda yok, bu hayvanlar balık gibi yüzer. En az 15 cm su olmalı. Su ısıtıcı, kuru alan ve ısıtıcı lamba elzem malzemeler. 7 cm boyuna kadar titiz bakılmaları gerekiyor. Yavrular gelişme çağında ve hareketli oldukları için yağ bağlamaz ve bünyeleri zayıf olur. Bu da üşüttüklerinde akciğer enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini güçlendirir. Akciğer enfeksiyonu geç kalındığında yavrular için ölümcüldür.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak. Hayvan ufak olduğuna göre şimdilik CD kabından üzerine halı kaydırmaz konulup cama çengel vantuzla tutturarak idare edebilirsiniz.

Akvaryum dışına çıkarmayın. Sadece genel temizlik ve sağlık kontrolü için elimize alıyoruz.

Tabanda vitasand pro-78 marka silis kum kullanıyoruz.

Vitamin deep fix reptivit mi yada kaplumbağa vitamini mi? Vitamini suya damlatmıyoruz. Bu su kalitesini bozup bakteri ve alg oluşumlarını artır.

Deviti de kullanmayın kabukta bir sorun yok. Bu dönemler kabuk yapısı esnek olmalı. Kabuk bir miktar emilim de yaptığı için D vitamininin fazlası da zararlıdır.

Hayvana yem olarak sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu alın.

Gentayı kullanmaya başladıktan 4 gün sonra durumu hakkında bilgilendirin. Hayvan inşallah akciğer enfeksiyonu olmamıştır sıkıntı büyür. Su ısıtıcı ve ısıtma lambası hayvanın toparlaması için öncelikli.

Bu konuyu inceleyin.

Eksik yada takıldığınız bir yer varsa sorun.

Unutmadan bu hayvanlar salmonella taşır. Onun için dokunduktan sonra yada akvaryum işleri sonrası ellerinizi sabunlayın. Öncesinde yıkama da hayvanın sağlığı için gerekli.

Beyzaklnnc

Yeni Üye
O taşlar olmaz. Alan diye koyduğunuz taşta soğuk almasına sebep. İçinde suda yok, bu hayvanlar balık gibi yüzer. En az 15 cm su olmalı. Su ısıtıcı, kuru alan ve ısıtıcı lamba elzem malzemeler. 7 cm boyuna kadar titiz bakılmaları gerekiyor. Yavrular gelişme çağında ve hareketli oldukları için yağ bağlamaz ve bünyeleri zayıf olur. Bu da üşüttüklerinde akciğer enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini güçlendirir. Akciğer enfeksiyonu geç kalındığında yavrular için ölümcüldür.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak. Hayvan ufak olduğuna göre şimdilik CD kabından üzerine halı kaydırmaz konulup cama çengel vantuzla tutturarak idare edebilirsiniz.

Akvaryum dışına çıkarmayın. Sadece genel temizlik ve sağlık kontrolü için elimize alıyoruz.

Vitamin deep fix reptivit mi yada kaplumbağa vitamini mi? Vitamini suya damlatmıyoruz. Bu su kalitesini bozup bakteri ve alg oluşumlarını artır.

Deviti de kullanmayın kabukta bir sorun yok. Bu dönemler kabuk yapısı esnek olmalı. Kabuk bir miktar emilim de yaptığı için D vitamininin fazlası da zararlıdır.

Gentayı kullanmaya başladıktan 4 gün sonra durumu hakkında bilgilendirin. Hayvan inşallah akciğer enfeksiyonu olmamıştır sıkıntı büyür. Su ısıtıcı ve ısıtma lambası hayvanın toparlaması için öncelikli.

Bu konuyu inceleyin.

Unutmadan bu hayvanlar salmonella taşır. Onun için dokunduktan sonra yada akvaryum işleri sonrası ellerinizi sabunlayın. Öncesinde yıkama da hayvanın sağlığı için gerekli.
Öncelikle çok teşekkür ederim ben bu kadar bilgili değildim çook saolun hepsını yarından itibaren temin etmeye başlayacağım bana ısıtıcı ve uvb lamba masa lambası onerırmısınız ? Uygun fıyatlı olursa cok sevınırım

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Uvb ampulün önceliği yok. Zaten fiyatı uçuk alınmaz.

Akvaryumun en boy yükseklik ölçüsü nedir? Isıtıcıyı ona göre belirleyelim.

Lamba fiyatlarından haberim yok ama mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lambadan alacaksınız. Max 60 W kaldıran güçte olursa iyi olur. Buna göre eski tip 40-60 W armut ampul yada 42-52-53 watt halojen armut ampul olacak. Tercihen soft ampul yada sarı ışık vereni olsun. elektrix.com sitesinde halojen ampul görmüştüm. Birkaç yedekli alın zamansız patlar.
111620.jpg

Kuru alan bu tarz olacak bu Türkiye de satılmıyor ne yazıkki.
136941.jpg

Beyzaklnnc

Yeni Üye

Bu konuyu inceleyin.

Unutmadan bu hayvanlar salmonella taşır. Onun için dokunduktan sonra yada akvaryum işleri sonrası ellerinizi sabunlayın. Öncesinde yıkama da hayvanın sağlığı için gerekli ısıtıcıyı nerden ve hangı marka almalıyım
Merhaba ısıtıcıyı nerden temin edebılırım
Bu olurmu ?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu olmaz. Akvaryum ölçüleri nedir ona göre kaç watt gerekli bakalım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvanı yan tutup damlatın aradan gözüne girer hiç açmıyorsa 15 saniye arayla damlatın. İlk girdiğinde enfeksiyondan dolayı hafif yakar o ara açarsa damlatın gitsin. Hiç açmazsa damlatmayı dörde çıkarın. Sağlam olana ikişer kez yeterli.

Isıtıcıyı 25 yada 50 watt alın. Ayarlanabilir şekilde tam batabilen bir model olsun. Yalnız su derinliği 15 cm olsun. Çalışırken hava teması olursa ısıdan camı patlar. Akvaryumla ilgili işlemlerde evvela fişini çekip ısıtıcının soğumasını bekleyin. Atmanın BT modeli tam batar ama piyasada yok. Baktığım sitelerde tükenmiş. Smart tırt bir marka ama tam batabiliyor. Bu akvaryum ufak ısıtıcı geçici olacak büyük akvaryuma yetersiz kalacağı için çöp olacak. Onun için pahalı birşey almayın. Tam batabilen model ve ucuz olsun. Akvaryum 30 litre üstü olsaydı 100 W alırdınız ama bu akvaryuma sığmaz ve güçlü kalır.

Şimdi bir iki siteye baktım stokta yok yada tükendi diye yazmışlar ama dolar $ belirsiz onun için satmıyorlardır. Bittiğinden değil.

Buna iç filtrede olmaz. 7 cm kabuk boyuna gelince akvaryumu yenileyin ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider.

Beyzaklnnc

Yeni Üye
Hayvanı yan tutup damlatın aradan gözüne girer hiç açmıyorsa 15 saniye arayla damlatın. İlk girdiğinde enfeksiyondan dolayı hafif yakar o ara açarsa damlatın gitsin. Hiç açmazsa damlatmayı dörde çıkarın. Sağlam olana ikişer kez yeterli.

Isıtıcıyı 25 yada 50 watt alın. Ayarlanabilir şekilde tam batabilen bir model olsun. Yalnız su derinliği 15 cm olsun. Çalışırken hava teması olursa ısıdan camı patlar. Akvaryumla ilgili işlemlerde evvela fişini çekip ısıtıcının soğumasını bekleyin. Atmanın BT modeli tam batar ama piyasada yok. Baktığım sitelerde tükenmiş. Smart tırt bir marka ama tam batabiliyor. Bu akvaryum ufak ısıtıcı geçici olacak büyük akvaryuma yetersiz kalacağı için çöp olacak. Onun için pahalı birşey almayın. Tam batabilen model ve ucuz olsun. Akvaryum 30 litre üstü olsaydı 100 W alırdınız ama bu akvaryuma sığmaz ve güçlü kalır.

Şimdi bir iki siteye baktım stokta yok yada tükendi diye yazmışlar ama dolar $ belirsiz onun için satmıyorlardır. Bittiğinden değil.

Buna iç filtrede olmaz. 7 cm kabuk boyuna gelince akvaryumu yenileyin ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider.
SiZce bu ıstıcı lamba ıs gorurmu bunu aliyimmi

Beyzaklnnc

Yeni Üye

Bende bakıyorum fakat ıstıcı bulamadım benım ıstıcım smarttı oda patladı tekrardan aynı marka almak ıstemıyorum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
O ampul seramik ampuldür. Ayrıca 100 W bu fazla gelir. Ampulde eski tip filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W güçlerinde armut ampul kullanıyoruz. Tercihen soft yoksa sarı ışık vereni hayvanın gözünü alma açısından iyi olur. Bulamazsanız şeffaf alırsınız.

92078.jpg

Ecolite şu an bu ampulün üretimini durdurdu sanırım ama farklı markaların bu tipi var. Bir kaç yedekli alın. elektrix.com sitesinde şeffaf olanını görmüştüm.

200200.jpg

Zamanlayıcıda bu tip alın kendi açılır kapanır. Diğerlerine göre ucuzdur. Ufak ve eni ince olduğu için çoklu prizlerde yan slotu da kullanma imkanı verir.

Su ısıtıcına baktığım sitelerde kaliteli ve pahalı olanlarda gördüm ama ilerde çöp olacak verilen paraya yazık.

Akvaryumu 30 litre baz olmak üzere 50-60-80 litre gibi alırsanız 100 W ısıtıcı kullanılır. 100 W satılıyor. Düşük güçlerde bulmak sorun.

Smart marka en kötüsü. Çin malı yeni markalar çıkmış. Bunlarda belki bulunabilir. Elinizdeki akvaryuma 25 W olur 50 W da.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Nette her zaman petshoplara göre ucuzdur ama petshopları da gezin. Paraya ihtiyaçları varsa belki ucuza verebilirler.

Beyzaklnnc

Yeni Üye
Merhaba son durum bu gozunu acıyor fakat iyi mi kötümü anlayamadım acılma mevcut

Ekli dosyalar

• BEEC81C7-FA96-432B-A31E-7B8F48868338.jpeg
    BEEC81C7-FA96-432B-A31E-7B8F48868338.jpeg
    743.4 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Şeffaf kapak arkasında iltihap var hala gentaya aynen devam edelim.

Yem yemeye başladı mı? Sabah akşam birer tane önüne atın. Yerse tek tek devam edin. Çekinme ihtimaline karşı verdikten sonra biraz uzaklaşabilirsiniz.

Beyzaklnnc

Yeni Üye
Buda gözünün damladan 1 saat soraki hali nasıl bi anda boyle oldu inanamıyorum

Ekli dosyalar

• ADF3F465-B87F-471F-B75C-90B4BB6CBFE1.jpeg
    ADF3F465-B87F-471F-B75C-90B4BB6CBFE1.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 11

Beyzaklnnc

Yeni Üye
bu arada damlayı damlattıkdan sora kuru alanda beklemesi için en ılk aldıgımız kapda bekletıyoruz susuz bı sekılde ona koymamızda bı sakınca yoktur deılmı ? Kabuguda bu sekılde sızce bı skntı varmı

Ekli dosyalar

• 957478EC-4A4F-4C32-A6FD-25B7584A6EEC.jpeg
    957478EC-4A4F-4C32-A6FD-25B7584A6EEC.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 10
  • CC806F25-AF45-4916-80C1-E1DC4F48821E.jpeg
    CC806F25-AF45-4916-80C1-E1DC4F48821E.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 10