Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağamın kabuğunda beyazlıklar var

hguclu

Yeni Üye
Merhaba,

Su kaplumbağamın kabuğunda beyazlıklae var. İlk önce bir tane beyazlık vardı sonrasında çoğalmaya başladı. Çeşme suyu kullanmıyorum yani kireçlenme olduğunu düşünmüyorum. Mantar ise kullanabileceğim bir ilaç var mıdır?

Ekli dosyalar

• 17058472068241716281949520239431.jpg
    17058472068241716281949520239431.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 17
Foruma hoşgeldiniz.

Resim net değil. Hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Öyle resmini çekin.

Mantar iyi sterilize edilmemiş bir üründen (kum, dekor) yada dışarıda gezdirme kaynaklı bulaşır.

İçme ve arıtma sularda da belli oranda kireç vardır.

Plaka açılmasına bağlı matlık gibi de duruyor.

Merhaba, teşekkürler Cem Bey.

Diş fırçası ile fırçaladıktan sonra bahsetmiş olduğum beyazlıklar azaldı. Ancak iki gündür kabuk renginde genel bir açılma var. Güncel resmi iletiyorum.
IMG_20240127_225929.jpg

Tamam kabuk güzel. Sırt çizgisi bir miktar açık renk olur. Bir problem yok.

Hayvanlarda kabuk rengi farklı olur. Yavrularda koyu ve açık haki şeklinde iki çeşit renk olur. Bir de plakalar açılmaya yüz tuttuğunda matlaşma olur bu da açık haki bir renge dönmesine neden olur. Plakalar atılınca orjinal canlı renk ortaya çıkar.

Geri