Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası akciger enfeksiyonu

Damlanur

Yeni Üye
Merhabalar dün forma yazmıştım bugun yardımcı olmuşlar gidip hemen ampul aldım sarı 60 filemen olandan ve göz damlası temin ettim eczaneden sürdüm fakat bende kocaman akvaryum aldım ona platform yaptım kendim tahtadan hesap edemedim tahta boyunu yüksek geldi geri küçük akvaryuma aldım kaplunbağımı ampülüde bi şekilde ona yansıttım hareket etmeye başladı kollarıyla ayaklarını saldı baya ama gözler hala kapalı yürüdü biraz ışık açınca hala yem yemiyor yem olarak kuru karides verdim küçük parçalar halinde suya 1 kuru alana 1 şeklinde koydum daha ne yapmam gerekiyor bi bilgim yok 4 gündür uğraşıyorum hayvan telef olmasın diye kimse bişi bilmiyor intarnette çok yalan yanlış şeyler dönüyor

• Beğen
Tepkiler: Zal
Kuru alana hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırın evde kullanılan olur, tam yarım saat sonra kontrol edin 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın. Bu sefer fazla gelip hayvanı kızartmasın.

İlaç ve vitamine devam edin. Bir anda yem yemeye başlamaz. İlacın etki etmesi lazım.

Hayvan gece de kuru alanda duruyorsa lamva 24 saat yansın yalnız arada suya indirin su içsin. Lamba su kaybı yapar.

Kuru alandan suya inmeye başladı ışık yanıyor ama arada kapatıyorum suyu ılık şuan ama büyük akvaryumu ayarlayamadım bir türlü onu bugun hazırlıycam ilacı bugunde verdim şuan iyi gözüküyor yumurta haşladım küçük parçalar halinde marul ile yan yana koydum sonra aşşağıdaki görselde büyük akvaryuma geçireceğim uygun mudur sizce bide altına taş yerine silis kum koyacağım ama bu büyük akvaryuma kaç kilo gider sizce istanbulda yaşıyorum ama kumu bulmak çok zor şaka gibi

Ekli dosyalar

• F3C6C942-2579-4445-A4EF-4AEA6199AF75.jpeg
    F3C6C942-2579-4445-A4EF-4AEA6199AF75.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_8583.jpeg
    IMG_8583.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 11
Hayvan bu kuru alana çıkabiliyor mu? Üzerine tutunacağı pvc paspas ya da belli aralıklarla dondurma çubuğu gibi basamak yapın.

Su ısıtıcıyı plastiğine kadar su içine alın şu haliyle dış ortamın ısısını algılayarak çalışıyor.

Yalnız şu an hayvan halsiz. Su ısıtıcı sığıyorsa küçük akvaryumda dursun. Su fazla derin olmasın. Akciğer enfeksiyonuna bağlı ölümlerin %90'ı halsizliğe bağlı boğulmadan kaynaklıdır. Su derinliği ısıtıcının patlamaması için 15 cm olsun su içine tutunacağı bir tünek koyun yorulursa ona tutunsun.

Marul vermeyin bu dönem bitki yemezler.

Lamba sürekli açık dursun. Mümkünse gece için 40 watt filamanlı renkli ampul daha iyi olur. Loş ışık rahatsız etmez. Mavi yoksa kırmızı yoksa yeşil alın.

Akvaryum ölçüsü nedir en boy yükseklik?

hocam akvaryum boy 130 eni 170 ampuller hep açık ısıtıcım 28 derecede ilaç devam sabah akşam olmak üzere güzel yüzüyor suyun dışınada çıkıyor ama yaptığım platform tahta ve biraz kayıyor ayağı zorlanıyor çıkarken altına koymaya bişi düşünemedim altarnetif olarak ne koyabilirm bide vitamin ve karides var yemek olarak ve ısıtıcıyla motora dokunuyor ısıtıcıyı başka şekil koyamadık su çok derin oluyor yoksa çok küçük şuan motorun arkasına sıkışıyor bazen daha ne ekleyebilirim önerinize açığım yeterki mikelenjelom sağlıklı olsun :(

Ekli dosyalar

• IMG_8610.jpeg
    IMG_8610.jpeg
    1,002 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_8609.jpeg
    IMG_8609.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
Akvaryumu bir daha ölçer misiniz. Akvaryum düz dikdörtgen ölçüler tutarsız. 1 metre 30 cm * 1 metre 70 cm yazmışsınız.

Ampul sabit duyda mandallı lamba alın knitex 2829 model uygun. Bunda kuru alan ile ampul mesafesi uzun.

Pvc paspas alabilirsiniz. Üçgen yada altıgen şekilli olandan kuru alan ve rampayı komple kaplayacak şekilde tek parça olacak. Buna göre ölçüp alın.

Hayvan rahat yüzebiliyor mu? Nefes almada zorlanma var mı? Halsizlik var mı?

Sol ön tarafa su yüzeyi hizasında vantuzla küçük oklava yada plastik boru tuttrun hayvan o tarafa gider ve yorulursa tutunur.

Hocam iyi yüzüyor şuanlık bugun sipariş verdim mandal lamba ve kuru alan için yapay çim gibi üstüne örtmeye paspas kestireceğim nefeste problem yok gözleri açtı dün akşam 2 karides daha yedi şuan sağlıklı gözüküyor ışığı hiç kapatmadım ama yüzmeye başladığından beri kuru alana nadir çıkıyor gece çıkıyor uyumaya o zaman lambanın ikisinide açıyorum uzun çubuk koydum içine tutunsun diye ama gidip gene ya motora yada ısıtıcıya tutunuyor sarılıyor bırakmıyorda motoruda açınca suyu itmeye başladığı an kendisini o motorun oluşturduğu suyun girdabına atıyor motoru kapattım o yüzden belki oyun oynuyor ama zararlı geldi bana birde beni görünce kaçıyor kuru alandan suya atıyor kendini çok ellememeye çalışıyorum ama ilaç için alıyorum daha ne kadar ilaç vermeliyim

Şuan evde değilim akşam eve gidince ölçüleri tekrar alıp yazacağım

Hafta sonuna kadar devam edin pazartesi bakalım durumuna.

Elinize aldığınız için stres yapıyor ve bu sebeple kendini suya atıyor.

Normalde de yaklaşınca kaçarlar ama burada sebep ele alma.

Filtreyi yatay çevirip haznesini 3-4 cm su içinde olacak şekilde yüzeye yakın koyun belki üzerine çıkıp yatar.

Böyle yaparsa ona alternatif birşey konabilir. Burun dışarıda gövde su içinde.

Geri