Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağası Akvaryumu Filtrasyon

beyzaecea

Yeni Üye
Merhabalar, 10 yaşında 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağam var. 200 litre akvaryumda bakıyorum, yeni aldım. söyleyenler olacaktır küçük diye ama daha büyüğünü alamadım ne yazık ki senelerdir plastik kutudalardı her türlü bayram ediyorlar :).
sorum şu, sunsun 604B 800 L/s dış filtre aldım kullanıyorum, içinde forumda okuduğum sıralamaya göre zeolit, karbon, elyaf, sünger ve seramik var. yine de de suda tam verim alamıyorum, su berrak ama özellikle deri parçalarını asla çekmiyor filtre. ölçtüğümde debiyi 300 l/s buldum, daha 1 aylık oysaki, malzemeler de temiz çok keyfimi kaçırdı. sizce ne yapılabilir? borular biraz kıvrılıyor onları mı kısaltmalıyım?
dış filtreye ek olarak iç filtre öneriliyor, içine iç filtre alsam mekanik filtrasyon iyileşir mi? sobo 1800l/s gördüm ondan verim alır mıyım?
şimdiden teşekkür ederim.
7.gif

Ekli dosyalar

• cfcc8d91-3100-4c51-9538-b12e5bb12386.jpg
    cfcc8d91-3100-4c51-9538-b12e5bb12386.jpg
    264.2 KB · Görüntüleme: 32
  • 39901c10-0a60-43fa-8f7d-f4de5a844881.jpg
    39901c10-0a60-43fa-8f7d-f4de5a844881.jpg
    242.4 KB · Görüntüleme: 32
  • c67a05b1-a92b-48f4-817e-680fdc9fe8c2.jpg
    c67a05b1-a92b-48f4-817e-680fdc9fe8c2.jpg
    265.9 KB · Görüntüleme: 31
  • 97985231-5128-4419-bbcd-2cf56ec0c5ea.jpg
    97985231-5128-4419-bbcd-2cf56ec0c5ea.jpg
    254.3 KB · Görüntüleme: 34
Foruma hoşgeldiniz.

Öncelikle o tabandaki taşları ve kumu çıkarın. Vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Hayvanlar hazımsızlık durumunda bu kumu yerler, bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atarlar. Kullandığınız quartz kum bu keskin ve sivri kenarlıdır hayvanlar yediği taktirde yara açar, bağırsakları yırtabilir.

Bu hayvanlar rahat edecekleri ortamı sever. Bu açıdan taşlar hem engeldir hemde aralarına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.

Bir tane sera Precision iç derece alıp bunu ısıtıcıdan uzak ön köşeye konumlandırın doğru neticeyi derece verir. Ona göre ısıtıcıyı ayarlarsınız. Tetralar tam batabiliyor. Yatay konumlandırmada performansları daha iyidir. Yalnız yetişkin hayvanlarda kabuklarını vurup zarar verme riski var. Su ısıtıcı için plastik koruma ayrıca satılıyor. Çap ve boyuna uygun alıp takabilirsiniz.

Kuru alana kalın pvc paspas koyabilirsiniz. Üçgen ve altıgen şekilli olanları var. Havlu işi riskli hayvanlar tutup suya atabilir. Suda havluya dolanabilirler.

Deriler için iç filtre kullanıyoruz. Dış filtre bu noktada pek fayda sağlamıyor.

Akvaryum ölçüsü nedir? Su yüksekliği kaç cm?

Elinizdeki filtre pek matah birşey değil. Sepetsiz filtrelerde malzemeler ve özellikle elyaflar uygun biçimde yerleştirilmezse yan kenarlardan kaçak yapıp malzemeleri es geçebilir.

Filtrede su üstten aşağı doğru mu; aşağıdan yukarı doğru mu akıyor?

Merhaba,

Cem bey gerekli bilgileri vermiş.

Kuru alanda ısıtıcı lamba göremedim. Eğer yoksa ısıtıcı lamba almanız gerekiyor. Bu hayvanı ısıtma yanında kabuğu kurutup biyolojik oluşumların üremesini önler. Plakaların gerilip atılmasını sağlar. Kısacası ısıtıcı lamba gerekli.

Bu konuda cem bey ısıtıcı lamba hakkında gerekli bilgiyi vermiş.

merhaba, akvaryumum daha çok yeni yavaş yavaş ediniyorum her şeyi öğrenci bütçesiyle. uvb lamba ve ısıtıcı lambayı edindim, birkaç gün içinde mandallı duylar elimde olacak ve akvaryumuma takacağım.
Merhaba,

Cem bey gerekli bilgileri vermiş.

Kuru alanda ısıtıcı lamba göremedim. Eğer yoksa ısıtıcı lamba almanız gerekiyor. Bu hayvanı ısıtma yanında kabuğu kurutup biyolojik oluşumların üremesini önler. Plakaların gerilip atılmasını sağlar. Kısacası ısıtıcı lamba gerekli.

Bu konuda cem bey ısıtıcı lamba hakkında gerekli bilgiyi vermiş.

Foruma hoşgeldiniz.

Öncelikle o tabandaki taşları ve kumu çıkarın. Vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Hayvanlar hazımsızlık durumunda bu kumu yerler, bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atarlar. Kullandığınız quartz kum bu keskin ve sivri kenarlıdır hayvanlar yediği taktirde yara açar, bağırsakları yırtabilir.

Bu hayvanlar rahat edecekleri ortamı sever. Bu açıdan taşlar hem engeldir hemde aralarına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.

Bir tane sera Precision iç derece alıp bunu ısıtıcıdan uzak ön köşeye konumlandırın doğru neticeyi derece verir. Ona göre ısıtıcıyı ayarlarsınız. Tetralar tam batabiliyor. Yatay konumlandırmada performansları daha iyidir. Yalnız yetişkin hayvanlarda kabuklarını vurup zarar verme riski var. Su ısıtıcı için plastik koruma ayrıca satılıyor. Çap ve boyuna uygun alıp takabilirsiniz.

Kuru alana kalın pvc paspas koyabilirsiniz. Üçgen ve altıgen şekilli olanları var. Havlu işi riskli hayvanlar tutup suya atabilir. Suda havluya dolanabilirler.

Deriler için iç filtre kullanıyoruz. Dış filtre bu noktada pek fayda sağlamıyor.

Akvaryum ölçüsü nedir? Su yüksekliği kaç cm?

Elinizdeki filtre pek matah birşey değil. Sepetsiz filtrelerde malzemeler ve özellikle elyaflar uygun biçimde yerleştirilmezse yan kenarlardan kaçak yapıp malzemeleri es geçebilir.

Filtrede su üstten aşağı doğru mu; aşağıdan yukarı doğru mu akıyor?
teşekkür ederim ilginiz için cem bey, akvaryumum 200 litre. tamamında su var, 100x40x50 büyüklüğünde. kuru alan ayrı bir bölme olarak akvaryumun üstünde görüldüğü gibi. ne yazık ki daha büyüğünü edinemiyorum.

filtremde su üstten aşağı akıyor. forumda okuduğum dizilime göre yerleştirdim içindekileri. evet sepeti yok, malzemeleri keselerle koydum içine. ancak filtrenin distribütörüyle de iletişime geçtim, 300 l/s in olağan bir şey olmadığını ve ilgileneceklerini söylediler. muhtemelen bir problemi var.

dediğim gibi, öğrenciyim 10 yıldır iyi kötü günde iki üç defa bazen kaplarını yıkayarak baktım benim çocuklara, o yüzden her şey yavaş yavaş oluyor bir anda alamıyorum ve idare ederler diye düşünüyorum birkaç ay :)

kum konusunda bilgim yoktu, teşekkür ederim en kısa zamanda yenileyeceğim.

havlu da birkaç günlük geçici bir çözümdü cam sesi çok çıkmasın diye. uygun bir çözüm bulacağım oraya dediğiniz gibi.

dış filtre için teknik servisten dönüş alayım, bir iç filte edineceğim çözülmezse. 200 litre için kaç litrelik almalıyım sizce? 880 ve 1500 arasında kaldım. 1500 çok güçlü, biyolojik filtrasyonu kötü etkileyebilir dedi geçen bir petshop ne kadar doğru bilmiyorum.
tekrardan teşekkür ederim.

Hayvan erkekse bu akvaryum ömürlük gider. Buna da en uygun dış filtre tetra ex 1000 plus'tır. Şu anki filtreyi kullanabilirsiniz. Yalnız iç filtre desteği iyi olacaktır. Su yüksekliği 30 cm üstü ise sobo 808c köşe filtre uygun olur. Alt hazneye elyaf üst haznede kendi süngerleri yada zeolit olabilir.

Yada sunsun hj 952 alabilirsiniz.

Dış filtrenin kova yüksekliği kaç cm?

Filtre malzemelerini bir daha yazın.

300 lt/h debi ancak 50-60 litrelik akvaryumda iş görür.

tekrar merhaba,
kova yüksekliği 30-40 cm civarı. suyun girişinden itibaren karbon, seramik, sünger, zeolit ve elyaf var. temiz su alttan çıkıyor.
suyun berraklığında problem yok, cam gibi ama işte büyük partikülleri çekmeye yaramıyor filtre. yetkili servisle görüştüm, bu filtre sadece sünger içeriğine göre tasarlandı farklı malzemeler eklerseniz motoru yetersiz kalıyor olabilir dediler. bana pek mantıklı gelmedi, sıkışık değil içerisi. 800 beklerken 300 almak abartı ancak ne yazık ki daha iyi marka alamadım, sonuçta çin malı ürün.

muhtemelen dedikleinizden bir iç filtre alacağım bu ay, derileri vs toplaması için.

hayvan iki tane bu arada, bir dişi bir erkek :) eski minnacık kutularındayken çok zorlanıyorduk dalaşıyorlardı ama neyse ki kavgaları alan darlığındanmış şimdi gül gibi geçiniyorlar. ben 10 yaşındayken sahiplendim ikisini de, sadece renklerine bakarak seçmiştim :D bilsem bi dişi bi erkek seçmezdim ama sanırım küçükken belli olmuyor zaten çok.

yavaş yavaş toparlıyorum seneler sonra akvaryumu, derece ve uvb lamba da aldım sadece almam gereken akvaryumun içine lamba kaldı ışıklandırmak için. öneriniz var mıdır? su geçirmez olması gerekiyor çünkü akvaryumun büyük kapağı olmadığı için cama takmalıyım. orionled den aquaslim almıştım bozuk çıktı geri yolladım, yeni marka arayışındayım.

ilginiz için teşekkürler 😊

Gece kullanmak için mi lamba istiyordunuz?

Isıtma lambasını 19:00 bazende 20:00'de kaparız. Bu saatlerden saat 21:00'e kadar roxin mavi 6 watt dalgıç florasan kullanabilirsiniz. Sonra uyutuyoruz.

Dalgıç florasanı su yüzeyinde yatay konumlandırın. Zamanla içine su alıp bozuluyor. Cama vantuzlayacaksınız. Su ısıtıcı düzeninde.

Carbon su çıkış tarafında olacak. 1 ayı geçti ise yenileyin. Stick yem formunda alırsanız fazla isi tozu olmaz. Coconut kömürü tercih sebebi.

Zeolit ve karbon aralarına elyaf koyun. Sadece seramik sonrası sünger olacak.

Isıtma lambasını 19:00 bazende 20:00'de kaparız. Bu saatlerden saat 21:00'e kadar roxin mavi 6 watt dalgıç florasan kullanabilirsiniz. Sonra uyutuyoruz.

Dalgıç florasanı su yüzeyinde yatay konumlandırın. Zamanla içine su alıp bozuluyor. Cama vantuzlayacaksınız. Su ısıtıcı düzeninde.

Carbon su çıkış tarafında olacak. 1 ayı geçti ise yenileyin. Stick yem formunda alırsanız fazla isi tozu olmaz. Coconut kömürü tercih sebebi.

Zeolit ve karbon aralarına elyaf koyun. Sadece seramik sonrası sünger olacak.
evet roxin i görmüştüm ancak kalitesine emin olamamıştım. dediğiniz gibi bakayım.
yemi tankta vermiyorum, ayrı kutuda veriyorum hem onlar kolay yesin hem de pislenmesin diye. benim akvaryumdaki sorun çoğunlukla uçuşan deriler, ona da iç filtre şart dediğiniz gibi.
ya bir de bana sunsun'ın yetkili servisi bu ış filtre içine zeolit vs gibi şeyler koyulması için tasarlanmadı gücü yetmiyordur ondan debi azdır dedi, bana çok yalan gibi geldi. 14W motor gücü, baktım o debide diğer markalarda da motorlar öyle aşağı yukarı :(
gerçekten çin malı almamak lazımmış yorumların iyiliğine kandım :/
akvaryumda her şeyi deneyerek öğreniyorum, mesela kuru alanımda akvaryumcuyu uyarmama rağmen yan koruma yok, hayvan 15 cm aşağı atladı bir defa. başlarına ekşidim ekleyecekler...

Mukavva kartonu alanın dışından gri bantla yapıştırıp yükseltebilirsiniz.

Süngere göre tasarlandı diyorsa bir işe yaramaz. Dış filtreler malzeme düşünülerek yapılır.

Filtre akvaryumdan aşağıda değil mi?

evet, mobilyası var akvaryumun altında,filtre onun içinde.
zaten beni geçiştirmek için öyle dediler bence. süngere göre tasarlanmış filtre mi olur, benimkinin alt modellerine millet takır takır koyuyor malzeme. diğer markaların da motor kuvvetleri bu debi için aşağı yukarı aynı zaten, belki hortum uzunluğundan falandır, dolabın içinde bi tur kıvrılıyor çünkü borusu.
kuru alanın rampasının yanına koruma yaptıracağım akvaryumcuya, zaten kapakta düzeltmesi gereken başka bir iki şey daha var.
Mukavva kartonu alanın dışından gri bantla yapıştırıp yükseltebilirsiniz.

Süngere göre tasarlandı diyorsa bir işe yaramaz. Dış filtreler malzeme düşünülerek yapılır.

Filtre akvaryumdan aşağıda değil mi?

Geri