Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası beslemek için akvaryum alacağım

tartaruga

Yeni Üye
Daha önce iki kez su kaplumbağası beslemiştim.Biri bir ay biri de yaklaşık bir yıl yaşadı.İlkini tecrübesiz olduğum için ölüm fanusu dedikleri şeyde besliyordum.İkincisini de büyük bir leğende ekipmansız besledim.Bu sefer daha profesyonel beslemek istiyorum.20 litrelik bir cam akvaryum ve bir ısıtıcı almayı planlıyorum.Bazı yerlerde ultraviole lamba olması gerektiği yazıyo.Bunu almak zorunda mıyım?Bunun yerine başka alternatifler var mı?Bir de kuru bir yer olması için kaya alacağım.Başka bir şey olması gerekiyor mu ve bunların toplam maliyeti ne kadar olur?

Cvp: Su kaplumbağası beslemek için akvaryum alacağım

ısıtıcıyı 25 tl olarak kabul etsek 20 litrelik akvaryumu 40 tl olarak kabul etsek ultraviole 100 tl kaya olarak turtle banklar var onlar 50 tl ancak kendin kuru alan oluşturabilirsin bide dış filtre var onu 100 tl olarak kabul etsek toplam turtle bankı saymasak 265 tl tutar

forumu ıyıce dolas oku. Benim actıgım konu ya da cem abi emre abinin konularını oku neyı alman gerekıyor neyı kurman gerekıyor hepsı yazmakta arastır oyle al.
1 kaplumbaga ıcın en az 40-50 lt su gereklı ona gorede akvaryumunu ayarla baslarda masrafın olucaktır. Forumu ıyıce arastır dedıgım gıbı ondan snra bı malıyetı hesapla sonra ona gore ıslemler uygularsın. Forumda herkes yardımcı olur. Bende elmden gldgnce yardımcı olmaya calısırım emre ve cem abinin ogrencısı olarak kaptım bısıler :)

şafak hepimiz öğrenciyiz bir yerde her ne kadar bilgi edinsekte gene bilmediğimiz şeyler çıkıyor.

tartaruga foruma hoş geldin. önceki deneyimlerin ile sağlıklı bir ortam kurmak istiyorsun. ama 20 lt yetmez. bu konuda bilgi için bu linki okumalısın aklında soru işareti kalırsa tekrar sorarsın.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

akvaryum ve ekipmanlar tamamlanmadan kaplumbağa alımı yapma. sonra vakit darlığı ve hayvanın hasta olması işi aceleye sokar.

alicanciflik76' Alıntı:
ısıtıcıyı 25 tl olarak kabul etsek 20 litrelik akvaryumu 40 tl olarak kabul etsek ultraviole 100 tl kaya olarak turtle banklar var onlar 50 tl ancak kendin kuru alan oluşturabilirsin bide dış filtre var onu 100 tl olarak kabul etsek toplam turtle bankı saymasak 265 tl tutar

20 litrelik akvaryuma zaten dış filtre koyamayacın için 100 tl düsebilirsin.

80 lt altı su hacmi için dış filtre almak gereksiz masraf olacaktır. iç filtre yeterlidir. sonradan akvaryum büyütüldüğünde dış filtre çöp olur. tavsiyem ömürlük akvaryuma geçişte dış filtre alınması. iç filtre de destek olarak yeni akvaryumda su sirkülasyonuna yardımcı olması ve içine seachem denitrate konularak kullanılması açısından ziyan olmamış olur.

Cem in linkini verdiği konuyu okuyunca ne için ne gerekli net bir fikir oluşur.

Akvaryum boyutu belirlenince ne gerekir hepsini öneririz. O konuda bahsettiğim gibi yavru için 60 lt kapasiteli bir akvaryumla başlanılabilir. Ömürlük içinse 130-140 lt kapasiteli akvaryum gerekir.
Önce küçükle başlamak ilk baştaki masrafı kısar ve 1-1,5 sene idare eder. Ancak ekipmanlarda su hacmine göre alındığı için akvaryum, ısıtıcı ve filtre büyük akvaryuma geçişte çöp olur. Değerlendirirken bunu da düşünmeli.
20 lt zaten ancak 1-2 ay idare ederki bence o bile hayvan için eziyet.

Bu arada teşekkürler Şafak :) Birkaç sonra hem forumda örnekler gördükçe, hem okudukça, hemde hayvanla deneyim yaşadıkça bir çok konuya (özellikle temel konular) hakim olacaksın. Sende zaten farkına varacaksın.

Geri