Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağasının yumurtlayışı

ßusra

Gümüş 2 Üye
Su Kaplumbağasının Yumurtlayışı :)

mailto:/img376/5067/redearlaying1tp0.jpg

mailto:/img80/8496/redearlayingclose1bf5.jpg

ßusra

Gümüş 2 Üye
Tatlı su kaplumbağaları 3-12 beyaz uzun şekilli yumurta yaparlar.

februata

Altın 4 Üye
hayır, cinsel olgunluğa ulaşana kadar yumurtlamıyorlar. bu da 5-7 yasından sonra gercekleşiyor : )

Johanna

Bronz 3 Üye
çiftleşme yaşı her yerde farklı yazıyor iyice sinirlerim bozuldu :) bu sene biyoloji okuyacağım,bekleyip öğreneceğim artık ne zaman cinsel olgunluğa ulaşıyorlar :D

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

medcezir999

Altın 2 Üye
Biyoloji 2. sınıfta okuyan bir biyolog adayı derki; Kızıl yanaklı su kaplumbağası (Trachemys scripta elegans) tam üreme yaşı 12 dir ve bu yaşadığı ortama ve şartlara göre bir veya iki yaş erken ya da geç olabilir. :)
Kısaca insanlarda ki ergenlik dönemine çok az da olsa benzerlik gösterir.
Saygılarımla.

squaj

Yeni Üye
Biyoloji ikinci sınıfta okuyan aday yanlış der. Bu hayvanlar 3 yaşına geldiğinde çok rahat üreyebilir. Eğer uygun ısı ve ortam varsa 2 yaşında bile üremeleri mümkündür.

medcezir999

Altın 2 Üye
eğer iki yaşında nereleriyle ürettiniz acaba çok merak ediyorum :D ayrıca ben doğal ortamlarından bahsediyorum petshop ve benzeri yerlerde satılan kaplumbağalara yaşlarının fazla ilerlememesi ve boylarının fazla uzamaması için verilen ilaçların yan etkileri olabilir o çiftleşme dediğiniz şey.

squaj

Yeni Üye
Saygı sınırlarını aşmayalım LÜTFEN. Üremenin nereleriyle olduğunu anlatayım. Erkek kaplumbağalar yeterli ısıda 2 yaşında cinsel olgunluğa ulaşır. Hemipenisleri de çifleşmeyi sağlayacak şekilde gelişmiş olur. Dişilerde ise 3 yaş cıvarında yumurtalıklar yeterli derecede gelişmiş yumurta oluşturabilme olgunluğuna ulaşır. İlk yumurtlama deneyimi 2 yaşında olan kaplumbağam da vardı.
Defalarca kaplumbağalarımdan yumurta aldım fakat kuluçka makinesine bu yumurtaları koymadım. O yüzden yavru çıkar mıydı bilemiyorum. Yavruların çok ucuz oluşu ve yakılan elektrik masrafını bile karşılamadığından kuluçka makınesine koymadım sonra çıkarım yapmayın.
Bilgi sahibi olmadığınız konularda da haddinizi aşmazsanız sevinirim .
Not: Trachemys scripta alttürleridir kaplumbağa olarak kastettiklerim.

amir.mennan

As 5 Üye
Cvp: Su kaplumbağasının yumurtlayışı

paylaşım için teşekkürler. bizim kaplumbağalarda inşallah bir gün yumurtlarlar :D