Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağasının yumurtlayışı

ßusra

Gümüş 2 Üye
Su Kaplumbağasının Yumurtlayışı :)

mailto:/img376/5067/redearlaying1tp0.jpg

mailto:/img80/8496/redearlayingclose1bf5.jpg

Tatlı su kaplumbağaları 3-12 beyaz uzun şekilli yumurta yaparlar.

hayır, cinsel olgunluğa ulaşana kadar yumurtlamıyorlar. bu da 5-7 yasından sonra gercekleşiyor : )

çiftleşme yaşı her yerde farklı yazıyor iyice sinirlerim bozuldu :) bu sene biyoloji okuyacağım,bekleyip öğreneceğim artık ne zaman cinsel olgunluğa ulaşıyorlar :D

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Biyoloji 2. sınıfta okuyan bir biyolog adayı derki; Kızıl yanaklı su kaplumbağası (Trachemys scripta elegans) tam üreme yaşı 12 dir ve bu yaşadığı ortama ve şartlara göre bir veya iki yaş erken ya da geç olabilir. :)
Kısaca insanlarda ki ergenlik dönemine çok az da olsa benzerlik gösterir.
Saygılarımla.

Biyoloji ikinci sınıfta okuyan aday yanlış der. Bu hayvanlar 3 yaşına geldiğinde çok rahat üreyebilir. Eğer uygun ısı ve ortam varsa 2 yaşında bile üremeleri mümkündür.

eğer iki yaşında nereleriyle ürettiniz acaba çok merak ediyorum :D ayrıca ben doğal ortamlarından bahsediyorum petshop ve benzeri yerlerde satılan kaplumbağalara yaşlarının fazla ilerlememesi ve boylarının fazla uzamaması için verilen ilaçların yan etkileri olabilir o çiftleşme dediğiniz şey.

Saygı sınırlarını aşmayalım LÜTFEN. Üremenin nereleriyle olduğunu anlatayım. Erkek kaplumbağalar yeterli ısıda 2 yaşında cinsel olgunluğa ulaşır. Hemipenisleri de çifleşmeyi sağlayacak şekilde gelişmiş olur. Dişilerde ise 3 yaş cıvarında yumurtalıklar yeterli derecede gelişmiş yumurta oluşturabilme olgunluğuna ulaşır. İlk yumurtlama deneyimi 2 yaşında olan kaplumbağam da vardı.
Defalarca kaplumbağalarımdan yumurta aldım fakat kuluçka makinesine bu yumurtaları koymadım. O yüzden yavru çıkar mıydı bilemiyorum. Yavruların çok ucuz oluşu ve yakılan elektrik masrafını bile karşılamadığından kuluçka makınesine koymadım sonra çıkarım yapmayın.
Bilgi sahibi olmadığınız konularda da haddinizi aşmazsanız sevinirim .
Not: Trachemys scripta alttürleridir kaplumbağa olarak kastettiklerim.

Cvp: Su kaplumbağasının yumurtlayışı

paylaşım için teşekkürler. bizim kaplumbağalarda inşallah bir gün yumurtlarlar :D

Geri