Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Suda köpürme.

mkorkmaz

Yeni Üye
Merhabalar herkese,
70 litrelik akvaryumumda 1 tane kaplumbağam 1 aydır yaşıyor. Herhangi bi sıkıntı yok. Haftalık su değişimi yapıyorum ve suyu arıtıcıdan koyuyorum. Yaklaşık %30-40 civarı suyu değiştiriyorum. Suyun dibindeki dışkıları ve besin artıklarını özenle temizliyorum. Dış filtre ve ısıtıcım mevcut. Lakin suda anlam veremediğim bir şekilde köpüklenme oluyor. 1 haftadır böyle geçer diye bekledim ama herhangi bir değişme olmadı. Kaplumbağamda herhangi bir sorun yok çok iştahlı ve haraketli. Suyun neden böyle olcağına dair araştırma yaptım. Dipte kalan yemler vs. yapar yazıyor ama suyun dibinde herhangi bir atık bulunmuyor kumunu falanda iyice temizledim haftalık değişimde ama geçmedi. Nedenini çözmemde yardımcı olursanız çok memnun kalırım. Aşağıda resimleri mevcut :

[attachment=2838][attachment=2839][attachment=2840][attachment=2841]

Ekli dosyalar

• * Image 2018-05-15 at 20.26.44 (1).jpeg
    * Image 2018-05-15 at 20.26.44 (1).jpeg
    80.4 KB · Görüntüleme: 184
  • * Image 2018-05-15 at 20.26.44 (2).jpeg
    * Image 2018-05-15 at 20.26.44 (2).jpeg
    116.6 KB · Görüntüleme: 165
  • * Image 2018-05-15 at 20.26.44.jpeg
    * Image 2018-05-15 at 20.26.44.jpeg
    89.4 KB · Görüntüleme: 150
  • * Image 2018-05-15 at 20.26.45.jpeg
    * Image 2018-05-15 at 20.26.45.jpeg
    120.7 KB · Görüntüleme: 131
Köpükleri maşrapa ile alıp at. Dış filtre de hangi malzemeleri kullanıyorsun ?

Genel akvaryum ve filtre temizliğini en son ne zaman yaptın ?

Kova maşrapa vb kullanıyor isen bunlar ev temizliğinde kullanıldı mı yoksa akvaryuma mı ait ?

Kumu akvaryuma koymadan evvel iyice yıkayıp steril ettin mi ?

Bu arada o kum quartz kuma benziyor o olmaz. Sadece silis olacak.

Cvp: Suda köpürme.

Dış filtrem yaklaşık 8 aydır düzenli çalışıyor önceden balıklar vardı onları çıkardım temizledim 1 aydır kaplumbağa için çalışıyor. İçinde 3 farklı sünger var gözenekleri farklı. 8 aydır ilk kez oluyor bu. Temizlemede aynı yöntemi kullanırım her zaman.

Genel temizli bu pazartesi yatım. Hatta köpük var diye daha steril yaptım.

Kullandığım kova ev temizliğinde kullanıldı lakin ben onu yaklaşık yarım saat kaynar suda bekletip sonrasında soğuk suyla iyice yıkadıktan sonra kullanıyorum.

Kumda aynı şekilde 8 aydır akvaryumda. Balıkları çıkardııtan sonra kumu tamamen akvaryumdan çıkartıp balık yemi dışkısın vb. den temizlemek için kovayla temizledim tekrar akvaryuma koydum.

Kum hagen siyah kum. Duruşu cam parçaları gibi duruyor akvaryuma hoş hava katıyor. Hagen kumda olmaz derseniz çıkartıp silis kum koyabilirim önümüzdeki haftalarda.

Bu bakteriyel bir duruma benziyor. Büyük ihtimalde filtre kaynaklı. Filtrede malzeme kullanmıyorsun. Çekilen pislik süngerlerde mayalanıp bakteri oluşumu yapar.

Bu sun sun mini filtre mi ? O ise sadece sünger kullanıldığında bir iç filtreden farkı yoktur. Ayda bir temizlik süresi uzun olur. Ya 10 günü aşmayacak biçimde temizle yada filtre malzemesi takviyesi ile süreyi uzatmak. Filtrenin hacmi ufak yapacağın şey elyaf ve carbon malzeme almak. Bunlar herhangi bir marka olur ama kaliteli olsun dersen elyafta jbl symec, carbonda eheim al.

Filtrede su giriş tarafına süngeri koy üstüne elyaf carbon ve elyaf olacak şekilde diz. Elyafı uygun ölçüde kestikten sonra ıslatıp koyacaksın. Carbonu yeterince miktar torbaya koyup (eheim carbon içinde filtre torbasıyla gelir) lavaboda yıka siyah tozu olabildiğince gitsin. Tamamen gitmez yoğun siyahlık gitsin yeter. Sonuçta kömür uzun uzadıya yıkamayacaksın. Filtreyi kurduktan sonra su çıkış ucunu kovaya verip çalıştır. İlk başta bir miktar siyah su çıkar sonra düzelir. Tekrar akvaryuma monte edersin.

Carbon biolojik oluşumları bakteri yosun vs. filtreler. Sudaki karbonu tutup oksijeni suya salar. (CO2=C+O2) suyu berraklaştırır.

Bu köpük filtre hortumlarındaki kirlerden kaynaklı da olabilir. İç kısmını alg bağlamış ise yağımsı ve köpüklü oluşumlar olur. Hortumların içi pis ise temizlemelisin.

Hayvana ait kova, maşrapa, diş fırçası, bulaşık süngeri olması iyi olur.

Kum quartz kum. Bu hayvanlar kum yer. Quartz ise sivri kenarlıdır bu tahriş eder. Kaplumbağalar için quartz kullanılmaz. Bu sebeple silis kum kullanırız. Silis topak şeklindedir. Vitasand marka sarı silis uygundur.

Yorumunuz için teşekkür ederim bu hafta içinde dediklerinizi almaya çalışıp hemen akvaryuma monte edicem.

Geri