Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sunsun 603 b

soner

Yeni Üye
Merhabalar,

Sunsun 603b 400l/h dış filtrem var. Akvaryumun 60 lt. 2 adet kaplumbağamızın da kabuk boyları yaklaşık 8 cm. Filtre ilk zamanlar oldukça verimli çalışıyordu. Ancak şimdi hortumlarında yosunlanma ve suda sararma ile tortular gözlemliyorum. Bugün filtre temizliği yaparken süngerlerde ve emici borucu oldukça fazla miktarda tortu ve artık temizledim.su akışı da gözle görülür şekilde azaldı.
3 sünger ve alt ile üstünde koruyucu bir plastik katman var. Su girişi üstten. Filtreyi alttan sıralarsak seramik + plastik katman (sehpaya benziyor) + elyaf + siyah sünger + sarı sünger + mavi sünger ve en üstte 2.plastik.
Bireyleri eksik ya da yanlış mı yapıyorum?
Hortumdaki yosunlanmayı ve filtrenin tam verimli çalışması için ne yapmayalım?

Konudan bağımsız olarak hangi yemi tercih etmeliyim?
Mango kökü almamı tavsiye ediyor musunuz?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hayvanlara göre akvaryum küçük bu suyun çabuk kirlenmesine neden oluyor. Ya ara geçişli 80*35*45h bir akvaryum ya da doğrudan ömürlüğe geçip tek kalemde işi kotarabilirsin. Bu da 100*50*50h veya 60h cam kalınlığı 10 mm olsun. Tabi buna mobilya da gerekecek.

O filtre iç filtreden biraz hallicedir. İçine elyaf, zeolite ve/veya jbl clearmec koyarsan filtrasyon kalitesi biraz daha iyi olur ama bu geçici çözümdür. Seramik varsa bu ilk su girişinde olacak bu yoğun kiri ilk tutan şeydir.

Alg ve yosun az oranda da olsa tekrar çoğalır. Bunları önleyip minimize edecek filtre malzemeleri var ama bu filtreye olmaz. Bu sebeple başta akvaryum olmak üzere filtreyi iyi temizlemek gerekir. Akvaryum için bulaşık süngeri alıp temizle bir tarafı yeşil olanlardan. Filtre hortumları için jbl hortum temizleme fırçası var. Bir ucu dar bir ucu geniş hortumlar için olmak üzere iki fırçalı.

Hayvanlar sürekli büyüyecek ve kir de (idrar ve dışkı) o oranda paralel olarak artacak. Suyun sararması idrar kaynaklıdır. Bu amonyak seviyesini artırır bu da hayvanların amonyak zehirlenmesi ile karşı karşıya olması demektir.

Mango kökü zamanı gelmiş. 10*25-30 cm ölçülerinde birşey alabilirsin altına rahat girebilecekleri şekilde boşluk olsun. Mopani kökü de alabilirsin. İçi mango gibi dış kabuğu beyaza çalar. Hangisini alırsan al uygun şekilli seçip al.

Yemde kullanacakların eheim prof. Food veya tetra reptomin ( bunlar emsaldir şekilleri farklıdır), jbl agil, sera carnivor ( bunu bulamazsan sera raffy P ve sera mineral yem alırsın carnivor ikisinin karışımıdır. Kurutulmuş yemde sera royal veya jbl energil alırsın. Hayvanlar softshell değilse bu yemi diğer türler yer.

Bilgi için teşekkür ederim. En kısa zamanda akvaryumu büyütüyorum.
Peki yeni boyut yaklaşık (300l) için dış filtre, ısıtıcı, tavsiyesi alabilir miyim?
Ayrıca piyasada baktım ama göremedim bu boyutta akvaryum için floresan şeklinde aydınlatmaları mevcut mu yoksa yine eski mandallı aydınlatmaları mı kullanmayalım?

100*50*60h ölçü için 10 mm'lik cam kalınlığında yaptıracaksın. Mobilyası yarım ton çekecek kadar olacak. 40-42 kg kadar silis kum kullanacaksın.

dış filtrede tetra ex 1200 plus olanını alabilirsin. Bu yeni nesil motora sahip.

Yada jbl cristal profi e 1501. 1502 modeli biraz daha gelişmiştir. Bu yakın zamanda çıktı.

Buna uygun ısıtıcı jbl protemp 200 W.

Akvaryumda kapak kullanmayacaksın. Akvaryum üstü cam kuru alan olacak. Kıskaçlı lambayı bu kuru alana takacaksın. Kalorifer peteğine yakın koyarsan. Üstüne strafor koyup onun üstüne deveboynu lamba koyarak kuru alana sarkıtabilirsin. Buna uv ampul takarsın. Kıskaçlı uv ampulü taşımıyor.

Benim kuru alanım bu
mailto:/forum/konu-akvaryum-ustu-kuru-alanim.html

Akvaryumda bu
mailto:/forum/konu-akvaryumun-son-hali-8910.html

Bu da ilk aldığım zaman, dış filtreyi mobilya içine koyup arkadan açılan 7-8 cm çapındaki delikten fiş ve hortumları çıkaracaksın. Dolap filtre boyundan en az 20 cm yüksek olsun ki kapaktan çıkan hortumlar eğilmesin.
mailto:/forum/konu-akvaryum-nihayet-geldi.html

Hangi şehirdeydin ?

İzmirde bildiğim imalatçı yok ama kamil tunca bulvarıydı sanırım orada altın akvaryumdan malzeme almışlığım var. Orada petshop vardı 7-8 belki fazlada olabilir onlara imalatçı sorabilirsin. Bu ömürlük akvaryum özel yaptırılacak.

Geri