Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sürekli kuru alanda ve yem yediremiyorum

Venüs

Bronz 3 Üye
Kaplumbağlarımı sonunda ölüm fanusundan kurtardım. Gece lambaları hariç tüm ekipmanları tamamlandı. Onları bugün akvaryumlarına koydum. Bir tanesi soğuktan olsa gerek gözleri kapalıydı, akvaryuma geçince yavaş yavaş açılmaya başladı. İlk başta ikisi de keşfedip yüzdüler, birkaç kere indi bir tanesi (gözü kapalı olan) Diğeri ise sadece kafasını sokup çıkartıyor, içine girdiğinde çırpınarak korkmuş bir şekilde hemen kuru alanın dibinden, kuru alana geri dönüyor. Camdan çıkmaya çalıştıkları bu şekilde ters döndükleri de oldu ama alışma sürecidir dedim. İki sorunum var, gün boyu kuru alanda ışık altında kalıyorlar. 60 watt soft ampül. Bu problem olur mu, ne yapmalıyım? Sürekli kuru alanda oldukları için yem de yiyemiyorlar/yemiyorlar. Sabahtan beri gözlemliyorum. Kuru alana da yem bıraktım, suya da bıraktım ama hiç dokunmuyorlar. Bu konuda ne yapabilirim? Açlıktan ya da ısıdan başlarına bir şey gelecek diye korkuyorum.
Suları ısınmıyor gibi geldiği için 30 dereceye ayarlamıştım evden çıkmadan, hassas derece aldım 32 ölçtü, 28e indirdim sanırım 30 da sabitlenir. Gözü kapananın soğuktan olduğunu düşündüğüm için 30 yapmak istemiştim. Yani soğuk olduğu yada sıcak olduğu için de girmediklerini düşünmüyorum.
Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201225-184628.jpg
    Screenshot_20201225-184628.jpg
    573.7 KB · Görüntüleme: 29
  • Screenshot_20201225-184630.jpg
    Screenshot_20201225-184630.jpg
    642.4 KB · Görüntüleme: 28
Kaplumbağlarımı sonunda ölüm fanusundan kurtardım. Gece lambaları hariç tüm ekipmanları tamamlandı. Onları bugün akvaryumlarına koydum. Bir tanesi soğuktan olsa gerek gözleri kapalıydı, akvaryuma geçince yavaş yavaş açılmaya başladı. İlk başta ikisi de keşfedip yüzdüler, birkaç kere indi bir tanesi (gözü kapalı olan) Diğeri ise sadece kafasını sokup çıkartıyor, içine girdiğinde çırpınarak korkmuş bir şekilde hemen kuru alanın dibinden, kuru alana geri dönüyor. Camdan çıkmaya çalıştıkları bu şekilde ters döndükleri de oldu ama alışma sürecidir dedim. İki sorunum var, gün boyu kuru alanda ışık altında kalıyorlar. 60 watt soft ampül. Bu problem olur mu, ne yapmalıyım? Sürekli kuru alanda oldukları için yem de yiyemiyorlar/yemiyorlar. Sabahtan beri gözlemliyorum. Kuru alana da yem bıraktım, suya da bıraktım ama hiç dokunmuyorlar. Bu konuda ne yapabilirim? Açlıktan ya da ısıdan başlarına bir şey gelecek diye korkuyorum.
Suları ısınmıyor gibi geldiği için 30 dereceye ayarlamıştım evden çıkmadan, hassas derece aldım 32 ölçtü, 28e indirdim sanırım 30 da sabitlenir. Gözü kapananın soğuktan olduğunu düşündüğüm için 30 yapmak istemiştim. Yani soğuk olduğu yada sıcak olduğu için de girmediklerini düşünmüyorum.
Yardımcı olabilir misiniz?
Edit: Fotoğraftaki gibi bir çözüm buldum yem yedirme konusunda. Hiç değilse 2-3 parça yediğini gördüm ve içim rahatladı. Ancak gözünde problem olan ısrarla yemiyor yada yiyemiyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201225-204225.jpg
    Screenshot_20201225-204225.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 18
Gözünde problem olanın önden ve yanlardan resmini atabilir misin? Eğer göz enfeksiyonu varsa göremediği için yem yiyemez.

Su 28 derece üstüne çıkmasın bu sefer dış ortam soğuk gelir ve üşütüp akciğer enfeksiyonuna yakalanabilirler.

Hayvanlar ısınma hoşlarına gittiği için suya inmiyorlar. Hatta lamba mesafesi sanki uzak duruyormuş gibi. Cam dereceyi tabana yatırıp ölçtün mü? İlk yarım saatlik sonucu ölçüyoruz. Hayvanı ikame kibrit kutusu yada benzer bir şey koyup dereceyi üzerine yatırıyoruz. Şekilde görüldüğü üzere üstüste çıktıkları yada başlarını yukarı kaldırdıklarında ısıdan fazla etkilenmemesi dereceyi bir şeyin üstüne yatırıyoruz.

Yem yememeleri sorun değil ertesi gün yerler heveslerini bir alsınlar önce. Kaçıp kaybolan bu boylarda bir hayvan 12 gün boyunca birşey yemeden durdu. Bir iki gün aç durmaları sorun değil.

Lamba çok kenarda duruyor kuru alanı biraz daha ortalarsa iyi olur.

Kaçış boşluğu için tedbir al. Bu üstüne çıkma durumunda ayağa dikilirse kaçma olayını keşfedebilir. Mukavva karton ve paket bandıyla çerçeve yapıp alan kenarlarını yükseltebilirsin.

Lamba altında uzun süre durmalarındaki sorun su kaybettiklerinin farkına varmamalarıdır. Büyüdükçe vücutlarını kullanmayı öğrenirler. Yetişkinler sıcaklandığında başlarını kabuk içine alabilir, ağzını açarak kendini serinletebilir, yerini değiştirebilir yada suya inebilirler.

Yavrularda ise deri ve kabuk incedir. Hayvan ısınırken su kaybına uğradını farketmez, beyni uyuşur ve olduğu yerde yığılıp kalır. Onun için yavruları birkaç saatte bir suya indirip su içmesini sağlamak gerekir.

Bendekilerde hemen hemen aynı boyda ama kabuklarında bu şekilde beyazlıklar yok tam işin ehli olmadığım için bir şey diyemem ben tabiki ama bir rahatsızlıkları olmasın. Bendekiler maşallah canavar gibi yem görünce deliriyorlar ufak bir akvaryumda şuanda ikiside ekipmanlar tamamlandıktan sonra geçireceğim büyük olana su dinlendiriyorum. Birde öğrendiğim kadarıyla filtreyi tamamen suya sokmazsan daha sonra arızalanma yapabilir diye biliyorum.

Gözünde problem olanın önden ve yanlardan resmini atabilir misin? Eğer göz enfeksiyonu varsa göremediği için yem yiyemez.

Su 28 derece üstüne çıkmasın bu sefer dış ortam soğuk gelir ve üşütüp akciğer enfeksiyonuna yakalanabilirler.

Hayvanlar ısınma hoşlarına gittiği için suya inmiyorlar. Hatta lamba mesafesi sanki uzak duruyormuş gibi. Cam dereceyi tabana yatırıp ölçtün mü? İlk yarım saatlik sonucu ölçüyoruz. Hayvanı ikame kibrit kutusu yada benzer bir şey koyup dereceyi üzerine yatırıyoruz. Şekilde görüldüğü üzere üstüste çıktıkları yada başlarını yukarı kaldırdıklarında ısıdan fazla etkilenmemesi dereceyi bir şeyin üstüne yatırıyoruz.

Yem yememeleri sorun değil ertesi gün yerler heveslerini bir alsınlar önce. Kaçıp kaybolan bu boylarda bir hayvan 12 gün boyunca birşey yemeden durdu. Bir iki gün aç durmaları sorun değil.

Lamba çok kenarda duruyor kuru alanı biraz daha ortalarsa iyi olur.

Kaçış boşluğu için tedbir al. Bu üstüne çıkma durumunda ayağa dikilirse kaçma olayını keşfedebilir. Mukavva karton ve paket bandıyla çerçeve yapıp alan kenarlarını yükseltebilirsin.

Lamba altında uzun süre durmalarındaki sorun su kaybettiklerinin farkına varmamalarıdır. Büyüdükçe vücutlarını kullanmayı öğrenirler. Yetişkinler sıcaklandığında başlarını kabuk içine alabilir, ağzını açarak kendini serinletebilir, yerini değiştirebilir yada suya inebilirler.

Yavrularda ise deri ve kabuk incedir. Hayvan ısınırken su kaybına uğradını farketmez, beyni uyuşur ve olduğu yerde yığılıp kalır. Onun için yavruları birkaç saatte bir suya indirip su içmesini sağlamak gerekir.
Su 31 dereceye inmiş, ısıtıcıyı kapatıyorum. Derecede 28i görünce 28 de sabitleyeceğim.

Hayır onu bilmiyordum ve ölçmedim, derece ile tam olarak ne yapacağımı da anlayamadım şuan maalesef :/

İçim rahatladı bu konuda, ben yine de yemlerin yanına arada bir götürürüm onu.

UVB lamba da olduğu için yan yana koymuştum. UVB'yi kapattığım zamanlar ortalayacağım artık. 60 watt diye uzak tutuyordum biraz daha aşağıya indirdim lambanın boynunu.

Akvaryumu içine geçirebileceğim, korumalı olarak tahtadan kenarlı yaptıracağım, o zaman üst kısmını uzun tutayım kaçmalarına karşılık.

Ne kadar çırpınsalar da ara ara suya indireceğim demekki, teşekkür ederim :)

Fotoğrafları aşağıya ekliyorum, sağ profildeki biraz aralık

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201225-221143.jpg
    Screenshot_20201225-221143.jpg
    769.1 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_20201225-221141.jpg
    Screenshot_20201225-221141.jpg
    752.6 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_20201225-221145.jpg
    Screenshot_20201225-221145.jpg
    726.8 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Bendekilerde hemen hemen aynı boyda ama kabuklarında bu şekilde beyazlıklar yok tam işin ehli olmadığım için bir şey diyemem ben tabiki ama bir rahatsızlıkları olmasın. Bendekiler maşallah canavar gibi yem görünce deliriyorlar ufak bir akvaryumda şuanda ikiside ekipmanlar tamamlandıktan sonra geçireceğim büyük olana su dinlendiriyorum. Birde öğrendiğim kadarıyla filtreyi tamamen suya sokmazsan daha sonra arızalanma yapabilir diye biliyorum.
Kaplumbağlarım hemen hemen 9 aydır arkadaşımdaydı, pandemiden dolayı alamadım ve muhtemelen sudan kaynaklı olarak kireçlenmişler, her ne kadar diş fırçasıyla hafif hafif ovulsalarda maalesef çözüm bulamadım.

Filtreyi maalesef o kadar sokabiliyorum. Akvaryumu yaptırırken ölçmek hiç aklıma gelmedi. Filtrenin tamamını suya soktuğumda kuru alan da su alıyor. Bugün bir petshopa sordum, içinde olsa iyi olur ama o kadarda problem olmaz dedi, umarım olmaz.

Şelalesi den korktukları için de çıkarttım, alıştıklarında takmayı düşünüyorum onu da :) Teşekkür ederim uyarıların için, seninkilere de maşallah.

Son düzenleme:
Bu şekilde sürekli çıkıyorlarsa uvb'nin yarım saat açık kalması yeterli. Fazla radyasyon almasınlar deri ve kabukları daha ince. Uvb'nin açısını biraz kaydırabilirsin ısıtıcı lamba tam ısıtmalı ortamı öncelik bunda. Metabolizmasını canlı tutup üşümesini engelleyen ve kabuğunu kurutan bu ısıtma lambası.

Lamba mesafesini ölçerken hayvanın sırt yüksekliği kadar bir yükseklik oluşturacak birşey koyuyoruz kibrit kutusu buna uygun. Buna benzer birşeyde kullanabilirsin. Sonra cam dereceyi üzerine koyup lambayı açarak yarım saat bekliyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir. Lamba sürekli yandığı için ısı oranı 32 derecenin üzerine çıkar. Onun için yarım saatlik süredeki ölçüyü baz alıyoruz.

Hayvanda göz enfeksiyonu var. Eczaneden genta damla alıp sabah akşam 10 saniye arayla gözlerine üçer damla damlat. Yapabilirsen ağzına da bir damla. Gözler düzelince normal hayatına devam eder.

Akvaryum temizliğine dikkat et. Kir ve pislikler zararlı bakteri üretir bunlarda göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur. Elinde metilen mavisi yoksa al. Deep fix dezopur yada contra-ichthyo olur. Bu bakterileri öldürür. Dış filtreli sistemlerde metilen kullanmıyoruz döngü yapan bakterileri de öldürüyor. Kaç litre su varsa yaz uygun ölçüyü yazayım.

İç filtrede motoru su soğuttuğu için tamamen su içinde olmalı. Isı 35 dereceyi aştığında motor arızalanır.

Tamamdır, nöbetçi eczane bulabilirsem yakında yarın ilk işim bunları almak olacak. 12 saatte bir damlatırım o zaman.

Şimdi anladım derece muhabbetini, onu da yarın yapacağım :)

Sanırım akvaryumu 2 haftada bir 2 maşrapa su alıp, yerine yenisini ilave ediyor, ayda bir de komple su değiştiriyoruz. Bilgimde bir yanlışlık var mı acaba?

Sanırım rampanın tam bitimine de getirsem filtre suya 0 olmayacak, umarım bir problem yaşamam

15-17 litre su alıyor, ölçüsüyle beraber ne kadar sürede bir damlatmam gerektiğini de öğrenebilir miyim

Su oranı az 3 günde bir, bir damla metilen mavisi damlatman yeterli. Fazla damlatırsan bir miktar alıp yenisini ekleyerek inceltirsin.

Göz damlasını damlattıktan sonra 10 dakika kuru bir yerde beklet. Yarın yasak var yakınında eczane yoksa çıkıp ceza yeme pazartesi alırsın.

Kısmi su değişiminde tabanda ve su yüzeyinde bulunan kirleri alırken eksilen suyu tamamlıyoruz.

Genel temizlikte su sararmaya başlarsa, (ileri safhası amonyak patlamasıdır, hayvanı zehirler) yosunlanma ve kahverengi alg kaplarsa, kir kısmi değişimle halledilmeyecek noktaya gelirse yapıyoruz. Ekipmanlara varana kadar herşey temizleniyor. Akvaryuma ait bulaşık bezi, orta sertlikte diş fırçası, kova, birkaç bez(suyun yere sağ sola damladığında silmek için.

Eczaneden bir de baticon al. Bunu senin yada hayvanların yaralanmasında kullanacaksın. 10 cm boylardan itibaren ısırmaları kuvvetli oluyor.

Temizlik için dip süpürgesi al. Resun marka 2.10 metre boyunda mavi el pompalı ucunda yeşil çanağı olan. Bunu ömürlükte de kullanacaksın. Bununla tabandaki kirleri rahat alırsın. Ön çanak plastiğini çıkarınca daha randımanlı çekiyor.

Merhabalar, bahsettiğiniz şeyleri eczaneden aldım fakat marka farklı oldu, bir problem teşkil eder mi? Değiştirmeli miyim?

Gözü kapalı olan kaplumbağmın gözleri ara ara açılıyor ve kapanıyor bugün ilacını damlatacağım. Sürekli suya iniyor, dolanıyor, yem yemeye de başladı. Diğeri ise hala suya inmekten korkuyor, yemini yem kabında yiyor. Arada bir kafasını suya sokup suyunu içiyor. Ben yine de 3 saatte bir kendilerini suya bırakıyorum anlıkta olsa.

Su hala 31 dereceden inmedi ancak lambaya taban ölçümü yaptım, sizin uzak dediğiniz nokta 34 ölçüyor, yakınlaştırdığımız ise 36 ölçüyor. Su 31 olduğu için lambayı 34te bıraktım. Sanki biraz daha uzaklaştırırsam o ısıyı almayacaklarmış gibi geliyor.

Yarın su değişimi yapacağım 3/1 kadar, henüz pompam yok çünkü. Sanırım o zaman su ayarını 28e çekebilirim, aksi taktirde beceremiyorum çünkü.

Pompasını sipariş ediyorum, gece lambalarını da sipariş edeceğim.

Yemlerim Sera raffy 1, Sera raffy P ve Sera reptil herbivor Pet shop günde iki kez her birinden kaplumbağa başına üçer tane verebilirsin dedi. Ama kafa boyutunu geçtiği için ikişer tane veriyorum. Kurutulmuş yemi daha çok yiyorlar, diğerlerini yemezlerse onlarla tamamlıyorum.
Sera raffy 1'in ambalajını açtım, ertesi gün kapağı açtığımda yemle aynı renk, bir sürü toplu iğne ucu kadar böcek dolanıyordu ve direk kapattım. Ondan vermedim. Daha önce de kurutulmuş karides verdim ama hiç böyle bir problemle karşılaşmadım. Elimdeki şeffaf poşette satılan diğer kurutulmuş yemi vermeye devam ediyorum, eski yem kabında muhafaza ederek. Sera raffy 1 bozulmuş olabilir mi acaba rafta?

Bir de elimde art akua turtle food var. Geçen yıl bu zamanlar kaplumbağlarımla birliktr geldi. Açmıştım ama yaşlarına uygun mu bilmediğimden ve petshopa bana kurutulmuş yem yeterli bunu verme dediğinden hiç vermedim. Açtım ama ağzı hep kapalıydı. Verebilir miyim, bir problem olur mu?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201227-162833.jpg
    Screenshot_20201227-162833.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_20201227-163522.jpg
    Screenshot_20201227-163522.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Biokadin tentürdiot gibi yarayı yakabilir. Bunun yerine baticon al. En azından bildiğimiz antiseptik bu yakmıyor.

Buco bleu ağız gargarası. Metileni petshoptan al. Contra-ichthyo marka. Yutulursa hasta kusturulur diyor. Hayvanlar o suyu içiyor. Bunu da iade et.

Genta tamam yine kutusunu değişmişler. Bunu sabah akşam 10 saniye arayla üçer damla damlatıp 10-15 dakika kuru yerde beklet. Evde duruyorsan öğle vaktide yapabilirsin. Bir damlada ağzına yada stick yemine damlatıp ver.

Hayvanın gözünün içinde beyazlık varsa (göz kapağı üstünden görürsün. sertleşmiş iltihap vardır onu atınca düzelir. Diğer hayvana da damlatabilirsin.

Isıtıcının ayarını düşür. 28 dereceye ayarlı ise 26 yap. Isıtıcı kapasite üstü güçlü yada çelik ise termostat kapandıktan sonra bir süre ısıtmaya devam eder. Onun için ayarı düşürürüz. Cama yapıştırılan sticker derecedense su içine konan derece daha sağlıklıdır. Yalnız derece ısıtıcıdan uzak ön köşede tabana yakın olacak. Suyun en son ısınacağı nokta burasıdır.

Suyu ayarladıktan sonra lambayı 1-1,5 cm yükselt o zaman. İlk yarım saatte 34 ise sürekli yakımda 38 üstüne çıkar ısı.

Raffy I'yı aldığın yeri ara durumdan bahset böceklendiğini söyle. Değişim yaparlar. Açtıktan sonra uzun süre açık bırakmadıysan senden kaynaklı bir durum değil. Ki onda bile hemen böcekler yumurtadan çıkmaz. Onun evveli var. Yem hava alınca canlanmışlar. Netten juenpetmarketten yada teleskopakvaryumdan al.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonrasında tek öğün yem veriyoruz. Her öğünde sadece bir çeşit yem ver. Yemleri karışık verme. Birini yer diğerlerini yemezler.

Art akuayı verebilirsin. Herbivoru yemiyorlarsa ağzını sıkı kapayıp buzdolabına koy mart nisan gibi verirsin. Kışın bitkisele ilgi azalıyor.

Son düzenleme:
Su oranı az 3 günde bir, bir damla metilen mavisi damlatman yeterli. Fazla damlatırsan bir miktar alıp yenisini ekleyerek inceltirsin.

Göz damlasını damlattıktan sonra 10 dakika kuru bir yerde beklet. Yarın yasak var yakınında eczane yoksa çıkıp ceza yeme pazartesi alırsın.

Kısmi su değişiminde tabanda ve su yüzeyinde bulunan kirleri alırken eksilen suyu tamamlıyoruz.

Genel temizlikte su sararmaya başlarsa, (ileri safhası amonyak patlamasıdır, hayvanı zehirler) yosunlanma ve kahverengi alg kaplarsa, kir kısmi değişimle halledilmeyecek noktaya gelirse yapıyoruz. Ekipmanlara varana kadar herşey temizleniyor. Akvaryuma ait bulaşık bezi, orta sertlikte diş fırçası, kova, birkaç bez(suyun yere sağ sola damladığında silmek için.

Eczaneden bir de baticon al. Bunu senin yada hayvanların yaralanmasında kullanacaksın. 10 cm boylardan itibaren ısırmaları kuvvetli oluyor.

Temizlik için dip süpürgesi al. Resun marka 2.10 metre boyunda mavi el pompalı ucunda yeşil çanağı olan. Bunu ömürlükte de kullanacaksın. Bununla tabandaki kirleri rahat alırsın. Ön çanak plastiğini çıkarınca daha randımanlı çekiyor.
Metilen mavisini aldım. Akvaryum ortalama 16 lite demiştim, 3 günde bir, bir damla demiştiniz. Alırken akvaryumda sadece genel temizlik dediler ama dikkate almadım. Yine size sormak istedim.

Ben hemen hemen 2 günde bir 1 litre daha koyuyorum, su buharlaşmasından kaynaklı olarak.

Kapluşlar içindeyken damlatmamda problem var mı? Ekstra bir litrelik su buharlaşma-ekleme olsa da olmasa da üç günde bir damlatmalı mıyım düzenli olarak?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210107-145949.jpg
    Screenshot_20210107-145949.jpg
    845.7 KB · Görüntüleme: 3
Metileni su kalitesini korumak ve olası zararlı bakterileri elimine etmek için damlatıyoruz.

Günü gelmeden genel temizlik yaparsan o günde damlatabilirsin. 3 gün sonra bir damla daha aynı şekilde devam edersin. Ta ki hayvan sağlığına kavuşuncaya kadar. Göz enfeksiyonu geçip sağlıklı olduklarında haftada bir, bir damla damlatacaksın.

Bu aslında balıklarda kullanılır. Hem su hemde solungaçtaki bakteri ve minik parazitler yok eder. Aynı zamanda kafa yaptığı için bu özelliği ile hayvanları sakinleştirip stres alıcı özelliğe de sahiptir.

Kaplumbağalar su içme yoluyla alır ve balıklarda kullanıldığı kadar fazla damlatmadığımız ve balıklar gibi su solunumu yapmadıkları için ciddi bir etkisi olmaz. Hayvanlar su içindeyken damlatacaksın, hayvanların üzerindekileri de temizleyecek. Amaç bu zaten.

Eklediğin temiz su, suyun kalitesini uzatır. Biraz daha geç kirlenir. Hatta kir görürsen onları da alıp öyle ekle suyu.

Şuan göz enfeksiyonları yok o zaman haftada bir, bir damla damlatacağım.

Sadece kumdan dolayı herhalde yarım göz perdesi vardı. Devam ederse göz damlasını damlatacağım.

Ara ara da birer litre su alıp yenisini ekleyeceğim. Gördüğüm kir, deri artıklarını kaşık yardımı ile alıyorum.

Teşekkür ederim ????????

Başka birisiyle mi karıştırdım. Sana genta aldırmadım mı? Aldırmışım o halde açma dursun. İllaki lazım olur. İleri tarihli ise sorun yok.

Gözler sağlamsa o zaman haftada bir yap. Su olurda kirlenir amonyaktan sararır, zamanın olmaz değişimi başka güne bırakırsan o günde damlatabilirsin. Hayvanın geçici süre amonyaktan etkilenmesini önler.

Deri artıkları yüzeydeyse akvaryuma ait maşrapa ile al. Hafif eğerek su ile birlikte alırsın. İlerde deri artıkları yoğunlaşacak, kaşıkla uğraşılmaz. Bir tanede akvaryum kepçesi alabilirsin. Bu da tabandaki dışkı, kiri toplamak için.

Gentayı bir süre kullandım. Gözler düzelince kullanmayı bıraktım.

Tamam öyle yaparım.

Akvaryuma ait maşrapam var onunla alırım, minik minik su değişimlerine de fırsatım olmuş olur. Dip için dip süpürgesi aldım, onunla temizleyeceğim kum üzerindeki kirleri.

Tamam. Genta açıldıktan sonra 15 gün süresi var. Şişe ağzını temas ettirmediysen buzdolabına koy.

Kuru alanda çok durup mayıştıklarında göz kapakları kurur, hayvanlara dokunmadan tepeden hizalayıp fazla yakın tutmadan 20-25 cm mesafeden gözlerine ara ara damlat. Bir nevi yapay gözyaşı gibi göz kapaklarını nemlendirsin. O şekilde bitir. Ama 1 ayı aşma. Kalırsa ilaç at gitsin.

Resun mavi pompalı olanı aldın değil mi? Ucundaki çanağı çıkar o şekilde daha iyi çeker. Yalnız 2 cm kadar bir mesafeden tut kumu çekmesin olur da çekerse kovaya giden kumu dökmeden kirli suyu yavaşça boşalt temiz su ekleyip çalkala ve onu da boşalt kum temizlenince tekrar akvaryuma boşaltırsın ziyan fazla olmaz. Kova kimyasal değmemiş olsun.

Buzdolabına koyayım, 1 ayı geçince atarım yenisini alırım.

Evet onu fark ettim ama durup dururken damlatma uygun mu bilmediğim için damlatmamıştım. Bunu öğrendiğim çok iyi oldu.

Evet Resun mavi pompa, yeşil çanak 2.1 metre olanı aldım. Fazla kaçırırsam kumu öyle yaparım, onun dışında yedek kumum var zaten.

Her malzemeyi akvaryuma ve kapluşlara özel kullanıyorum. Kullandığım malzemeleri kullanımdan sonra sirkeli suda bekletip duruluyorum.

15 günü geçince oral olarak vermiyoruz ama göz kapağına damlatmada bir sakınca yok bir süre daha kullanabiliriz. Göz kapağının kurumasını önlemek için. Özellikle yetişkinler suya inmeye üşendiğinde kuruyan göz kapağı kaşıntı yapar. Olduğu yerde kaşır durur. O zamanlar iyi oluyor.

Bitince tekrar almana gerek yok ziyan olmasın, kalanı bu şekilde bitir diye anlattım. Hayvan hasta olmadığı sürece gerek yok.

Başlarda bir miktar kumu kaptırırsın alışınca kum çekmemeyi öğrenirsin. Kum ziyan olmuyor böylelikle.

Geri