Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Süs havuzunda kaplumbağa yaşamı

goktug.arısoy

Yeni Üye
Katılım
20 Eyl 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Merhabalar,
İki adet el büyüklüğünde Singapur kaplumbağamız var. Daha rahat ve doğal ortamına uygun olması açısından bahçemize bir süs havuzu inşa ettik. Havuz çevresinde karaya çıkıp güneşlenebilecekleri ve içerisine girebilecekleri mağaramsı alanlar mevcut. Şu an için havuz içerisinde herhangi bir ısıtma sistemi yok. Havuz kapasitesi yaklaşık 700L. Sorum şu olacak. İzmir Urla’da yaşıyoruz. Kış için havuz içerisine bir ısıtma sistemi kurmak gerekir mi? Yoksa bu şekilde bırakıp kış uykusuna yatmalarını sağlamak daha mı doğru olacaktır?
Şimdiden teşekkür ederim.
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
21,021
Tepkime puanı
116
Ad soyad
cem
Isıtma sistemi koymanın bir faydası olmayacaktır. Dışarıda olduğu için ısı kaybı fazla olur. Isıtıcı sürekli çalışacağı için elektrik harcaması çok olacaktır. Hayvan sudan çıktığında da dışarıda üşütecektir.

Kış uykusu açısından ısıtıcı olmamalı su hava gibi kademeli soğuyarak hayvanın kışın geldiğini algılaması lazım. Ona göre gerekli gıdayı alıp yağ depolayarak kendini hazırlamalı. Şu aşamada biraz geç kaldın. En azından ağustos gibi bıraksaydın hayvanların adaptasyon sağlaması açısından bunu sağlayabilirdin. Şimdi hava sıcak gibi görünse de esinti ve rüzgara maruz kalacaklar. Üşütürlerse akciğer enfeksiyonuna çevirmesi yüksek ihtimal.

Kış uykusunda geçirecekleri ortam ise çok soğuk olmamalı. Doğal ortamlarında yaprak altlarına girerler üzerlerine kar yağıp kapadığında içerdeki ortam belli bir sıcaklıkta sabit kalarak onları korur. Dediğin mağara gibi yerlerin içinde yaprak, pamuk vs koymak bu ortamı sağlayabilir.

Yalnız bu sene evde bakıp haziran gibi havuza alırsan daha sağlıklı olur. Hayvanlar bu süreçte kendilerini dış ortamda yaşamaya adapte etmiş olur. Biz evde sabit ısılı uygun ortamda baktığımız için hayvanların bünyeleri zayıflıyor. Doğal ortama geçtiklerinde kolay adaptasyon sağlayamıyorlar. Onun için tavsiyem seneyi beklemen yönünde.
 
Üst