Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Suyu 30 dereceye çıkarsam ?

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Selam arkadaşlar önceden çok konu açmıştım akciğer enfeksiyonu ile ilgili birşey yok dendi ama hala içim rahat değil.
Belirtiler

Şirin
Çok az alt kabuk pembeleşmesi
Kuru alanda fazla kalma
suya aniden dalınca kabarcık çıkartma.

Çılgın
Alt kabuk kahverengileşmesi.
Kuru alanda fazla kalma.
suya aniden dalınca kabarcık çıkartma

Belirtiler bunlar birşey yok denildi.Ama içim rahat değil Kuru alanda kalış süresi MAX 5-6 saat
Ancak 5-6 saat durmadan orda değil arada suya atlayıp yüzüyor.
Suyu 30 dereceye çıkartmaya karar verdim.1 ay 30 derecede kalsa bir sorun olurmu ? veya hastalık yoksada 30 derecede kalması sorun olurmu ?
Malzemelerim
Sera raffy p 250ml
Poşet karides(bitince sera alacağım)
biyo tortvit multi vitamin 30cc
Kenis K-366 50W ısıtıcı
Shark SB-200F filtre

Cvp: Suyu 30 dereceye çıkarsam ?

Banada belirtilenden akciğer enfeksyonu yok gibi geldi. Kahverengileşme büyüme belirtisidir. Kuru alanda durup suya arada dalıyorsa onda da bir problem yok çünkü maximum kalış saatlerini vermişsiniz.
Normalde suyunuz kaç derecede ?

28 ancak ben yinede 30 dereceye çıkartmak istiyorum içim rahat etmedi :( şuandada kuru alandalar ama kabukları ıslak.

Bence bir sorun yok. Bir hafta daha bekleyin eğer belirtiler artarsa başlayın derim. Çünkü ani sıcaklık değişimide sorunlara yol açabilir.

Aldığımdan beri böyleler acaba başka belirti çıkacakmı diye düşündüm ama çıkmadı bundan sonrada çıkmaz ozaman temmuz sonu gibi almıştım :)

İçiniz rahat olsun derim korkulucak bişey yok :) Bence boşuna 30 dereceye yükseltmeyin.

Peki Yükseltmeyeyim 60 cm lik akvaryuma geçeceğim şimdi çok küçük akvaryumda bakıyorum eğer ilerde daha kötüleşirse hangi belirti olduğunda suyu yükseltmeliyim ?

Bazı alt kabuktaki pembelikler ileride kahverengine dönüyor. Genelde büyüme belirtisi. Ayrıca kaplumbağalar aniden suya daldıklarında su kabarcığı çıkarırlar. Bu konuda içiniz rahat olsun.

Akciğer enfeksiyonun ciddi belirtisi neredeyse suya hiç girmeme ve kesinlikle yem yememedir. İleriki safhalarda yüzerken yan durma dibe çökememe ve kabuk pembeleşmesi(kırmızıya yakın).

Kabuk pembeleşmesi neredeyse son safhada ortaya çıkar.

Eğri eğri yüzmek en belirgin belirtisi. Salya iştahsızlık gözlerde şişme. Bunları iyice takip edin.

Şirinin alt kabuğundaki pembeleşme yakında Çılgınınki gibi kahverengiye dönücek şüpheniz olmasın. Çılgınında daha önceden pembedir sonra dönmüştür siz farketmemişsinizdir :) Büyüme döneminde önce hafif pembe sonradan kahverengiye döner çünkü :) Ama göze çarpar bi biçimde pembeleşme varsa sorun vardır. Sizinkilerde öyle bir durum yok :)

suyun ısısını şimdilik yükseltmeyin. 30 derece fazla, gerek yok. Kapluşunuzu sadece gözlemleyin.
iştahsızlık en önemli belirtidir. özellikle karidese ilgi göstermemesi ciddi bir işarettir. Ama böyle sorunlar yoksa endişelenmeyin. hafif pembeleşme ve ardından kahverengileşme sadece büyüme işaretidir.

arkadaşlarıma katılıyorum.bende sıkıntıları olduğunu düşünmüyorum..:)
suyunuz yine 28 derecede kalsın:)

Evet arkadaşlar sonunda şirin yan yüzmeye başladı :( kendisinin sağı na batık şekilde yüzmeye başladı çılgın düz yüzüyor ama çılgında suyun dibine batmak istemiyor 1 2 kere dibte gördüm şirin hiç dibe inmemesi lazımken hep dibe iniyor orda yüzüyor ancak su yüzüne çıkınca yan yüzmeye başladı :( bugünde sera raffy p ve biyo tortvit multi vitaminim gelecekti :S napayım ne önerirsiniz ? ha birde şirin eskiden kuru alanda çok dururken 1 2 dakka kalıp direk suyun dibine atlıyor orda yüzüyor ama yüzeye çıktığında yan yüzmeye başladı akciğer enf olsaydı hiç dibe inmemesi ve hep kuru alanda kalması gerekmezmiydi ?

Yardım edecek yokmu ?

Akciğer enfeksiyonu konusunda pek tecrübeli değilim. Akşam saatlerinde Arzu Hanım siteye girerse muhtemelen yardımcı olur. Yaşadığınız şehirde bir üniversite hastanesi var ise orasının veterinerlik fakültesini tavsiye ederim. Kaplumbağalar konusunda oldukça bilgili oluyorlar.

Bilmiyorum varmıdır yaşadığım şehir Çanakkale Azda olsa hiç bilginiz yokmu suyu 30 derece yapmalımıyım yoksa arzu hanımımı bekliyeyim ?

Siz suyunuzu 30 derece çıkarıp üzerini kapatın akvaryumunuzun.
Yan yüzmeden başka belirtileri neler?
Yem yiyor mu?
Ağzını açıp zor nefes alıyor mu?
Kuru alanda ne kadar kalıyor?

Bunları yazarsanız en azından tahmini de olsa bir şeyler söyleyebiliriz.

Belirtileri sadece
-Yan yüzme
-Alt kabukta çok az pembelik.
diğerlerinde sorun yok.

30 derece yaptım.

Alt kabukta pembelik bir haslık belirtisi olarak görülmesi yanlış.
Çok ileri düzeyde akciğer enfeksiyonlarında son aşamalarda çıkan bir belirti.

Yan yüzme en belirgin özelliklerinde bir tanesi bu hastalığın.

Su sıcaklığını arttırın.Yem yiyorsa eğer vitamini hemen ediniz vitamin takviyesine başlayın.
Bu aşamada ilaç kullanmanın gerektiğini zannetmiyorum.

Ama durumu kötüleşip yem yememe durumuna ve kuru alanda fazla zaman geçirmeye başlarsa o zaman uygun bir antibiyotik tedavisine başlarsınız.

Bu dönemde kaplumbağanızı hava akımından ve ani sıcaklık değişimlerin koruyun.

Vitaminim var biyo tortvit haftada 1 veriyorum dahada arttırıyımmı ?
Teşekkürler.

Haftada 2 veya 3 kere yemine damlatarak kullanın.
Eğer durumda kötüye giden bir şey olursa buradan tedavi şekilleri hakkında konuşabiliriz.
Umarım ilaç kullanmadan atlatır kaplumbağanız :)

Teşekkürler ben pazartesi yemlerine damlatıyorum ancak siz 1 günde 2 3 kere mi damlatın dediniz yoksa haftada 2 3 günmü damlatın dediniz ?

Geri