Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

tatile gidicez de :D

melodimmmm

Bronz 3 Üye
arkadaşlar biz şile ye gidicez ama orda çok kağlumbağa var çimenliğe koysam tabi takip ederek öbür kaplumbağa ona zara verirmi ve kaplişim çimen yermi :D :D lütfen cevaplarınızı bekliyorum

Bunu neden yapiyorsunki o bir kara kaplumbagasi degil zararli olur ve cok stressli olur hic tavsiye etmiyorum.

Su dışında oldukları zaman herhangi bir şey yiyemezler. Diğer kara kaplumbağalarının zarar verme ihtimali olabilir diye düşünüyorum.

Ben güneşlendireceğim zamanlarda bahçeye salıyorum. Çimen veya karıncaya hiç dokunmuyorlar. Strese gireceğini de pek sanmıyorum.

Ancak çok dikkatli ol çünkü kaşla göz arası kayboluyorlar ve bulman çok çok zorlaşıyor.

tengrimountain' Alıntı:
Ben güneşlendireceğim zamanlarda bahçeye salıyorum. Çimen veya karıncaya hiç dokunmuyorlar. Strese gireceğini de pek sanmıyorum.

Ancak çok dikkatli ol çünkü kaşla göz arası kayboluyorlar ve bulman çok çok zorlaşıyor. Biz kızarkadaşımla beraber çıkartıyoruz dışarıya ancak yoksa hepsini takip etmek imkansızlaşıyor, paylaşıyoruz kaplumbağalara gözcülüğü.

öyle çikarmak yerine legene su doldurup içine kuru alan yapip öyle çikarmayi neden denemiyorsunuz..???

MissSevda' Alıntı:
tengrimountain' Alıntı:

Ancak çok dikkatli ol çünkü kaşla göz arası kayboluyorlar ve bulman çok çok zorlaşıyor. Biz kızarkadaşımla beraber çıkartıyoruz dışarıya ancak yoksa hepsini takip etmek imkansızlaşıyor, paylaşıyoruz kaplumbağalara gözcülüğü.

öyle çikarmak yerine legene su doldurup içine kuru alan yapip öyle çikarmayi neden denemiyorsunuz..???

Denemediğimi kim söyledi, onu da yapıyorum. Ama leğenden sürekli olarak çıkmak istedikleri için bazen onbeşer dakikalığına çimlerde gezintiye bırakıyorum.

tengrimountain' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:
tengrimountain' Alıntı:

Denemediğimi kim söyledi, onu da yapıyorum. Ama leğenden sürekli olarak çıkmak istedikleri için bazen onbeşer dakikalığına çimlerde gezintiye bırakıyorum.
stres olduklari icin yeni bir ortam yerlerini aradiklari icin oyle yaparlar. Bu yuzden stres olur dedim.

arkadaşlar kaplumbağaları biraza doğal ortama bırakalım hep bi kabın içinde siz sıkılmazmısınız

Dogal ortamlari turkiye olmadigi icin ve bir bahcenin veya cimenligin uzeri olmadigi icin hayir birakmayalim. Paniklediklerinde veya tehlike oldugunda hemen suya girmeleri gerektigi icin akvaryum cimenlikten daha iyi oluyor. Ayrica kendini en guvende hissettikleri yer akvaryumu.

Bahçede hiç de strese girmezler. Yeter ki etraflarında kendilerini saklayabilecekleri küçük dal parçaları olsun. Maksat güneşlendirmek. Asıl leğen etrafı göremedikleri için stresli.

Dal ile alakasi yok kara kaplumbagalariyla karistirmayin bunlar su kaplumbagasi. Paniklediklerinde direk suya girip kendilerini guvende hissetmeliler. Eger etrafta su yoksa ve hic tanimadiklari bir yerdelerse guvende olmak icin girecek su ararlar. Bu yuzden cogu zaman suya yakin guneslenirler, ha ama onume birden kaplumbaga cikti diyenlerede ya sahibi tarafindan atildi veya yumurtlayacak yer ariyor okadar yol ve bu yine hollandada olan sey. Orayi bilemem ne desem yalan ama bahcede birsey olmaz deyipte guneslenmeye zorlamak ne kadar yanlis birsey.

Evet bunlar su kaplumbagasi ama suya bağımlı yaşayan kara canlıları, tersi değil.

Bir de şöyle düşünelim, büyük ve şeffaf bir leğende, kuru alanları olmasına rağmen deli gibi çıkma çabasındalar. Net 45 dakika hiç durmadan çıkmaya çalıştılar. Çimenlere bırakınca bir süre yürüyüp daha sonra duruyorlar.

Ayrıca RES'ler doğal yaşam alanı belki burası değil ama, aslan gibi Anadolu çocuğu çizgili kaplumbağam var, bozkıra bile bırakırım:) Şaka bir yana ayakları çok daha uzun olduğu için dışarıda daha rahat yürüyor RES'lere nazaran. Aman üşütür rüzgar çarparsa diye derdim çok yok, sonuçta inanılmaz zor koşullarda dahi yaşamını sürdüren bir canlıymış.

Bu arada bazı arkadaşlar hatırlar belki, tatil yemi bulduğumu söylemiştim Ankara'da. En azından pet shop sahibine bu nedir diye aceleyle sorduğumda tatil yemi demişti. Geçen gün vaktim vardı ve tekrar gittim. Üstündekileri detaylıca okuyunca bir de ne göreyim, tatil yemi diye sattığı şey su düzenleyiciymiş yazdığına göre:D Vallahi bir kere daha nefret ettim ülkemdeki pet shop zihniyetinden.

2 gun o legende tut bakim daha kacmaya calisacakmi alisma sureci olur ilk once bu yuzden boyle yaparlar. Stress ve alisma suresi gectikten sonra kuzu gibi dururlar o legende.

En az 20 defa çıkardım leğende ama hala alışamıyorsa üçü de sanırım pek rahat etmiyorlardır. Hatta stresleri azalsın diye yemeği de leğenin içinde veriyorum güneşe çıktıklarında ama nafile. Şöyle gerine gerine güneşlenmelerini istiyorum. 1 saate kadar çıkaracağım yine rüzgar kesilirse.

bir legene bir akvaryuma olmazki zaten. Eger dedigin gibi olsun istiyorsan surekli legende ve disarida olmalari lazim.

Belli bir süreden sonra akvaryuma alışırlar ve dışarıya bıraksanız da onlara yabancı bir ortam gibi gelir haliyle. Evet normalde doğada yaşayan hayvanlar fakat direkt çıkarıp çimene koyduğunuzda doğadakiler gibi davranmasını beklememek gerek. Dışardaki her şey arabaların, insanların sesi bile onlar üzerinde etki gösterir bunların yanında bir de yabancı bir ortamda olmalarını da hesaba katarsak çoğu zaman gergin olmaları güneşten kaçmaları falan normaldir. Bence hiç bir zaman evlerimizdeki kaplumbağalardan doğadakiler gibi davranmalarını beklememek gerek. Zamanla alışırlar tabi ancak başlarda sorun olabilir. Leğen içerisinde de olsalar dışarda da olsalar sonuçta her yeni ortam alışıncaya kadar onlar üzerinde stres oluşturur. Sessiz sakin ve yer yer gölge de olan bir yer olursa ve de her zaman aynı yerde güneşlenmeleri sağlanırsa alışmaları daha kolay olur diye düşünüyorum.

Geri