Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tera Tec Ex 1200 Plus'da ses sorunu!!!

potash

Bronz 1 Üye
Filtreyi kuralı daha 1 ay olmadı. Zaten burada sizden yardım almıştım:
mailto:/forum/konu-dis-filtre-nasil-yerlestirilir.html
Gayet memnundum. İlk anda birkaç dakikalığına ses yapmış sonra gayet sessiz çalışmaya başlamıştı. Akvaryumun olduğu odada yatıyorum. Kurulumundan beri mışıl mışıl uyuyordum; hiç rahatsız edici bir durum yoktu.
İki gündür yüksek bir uğultuyla çalışmaya başladı.Hiç uyutmadı dün gece.  Dolabın kapağını açıp dinlediğimde motordan tıkırtı geldiğini fark ettim. Bugün yüksek uğultuyla birlikte bu tıkırtı sesi dolabın kapağını kapattığımda bile geliyor. Yani hem rahatsız edici bir uğultu hem de tıkırtı söz konusu.
Kurduğumdan beri filtreye hiç müdahale etmedim. Hiç yerinden oynatmadım. Nedir bu allah aşkına? Sebebi ne olabilir?
Sorun pervaneden mi kaynaklı? Açıp bakacağım ama hortumları iyi bağlayamamaktan, sızdırmaya sebep olmaktan korkuyorum. Çünkü hortumlar uzun geldiği için biraz kısaltmıştım. Yeniden bağlantı yaparken zorlarsam çok sıkıntı olacak. Yedek hortum almayı düşünüyordum zaten ama ilk genel temizliğe kadar beklemeyi planlıyordum.
Sessiz olmasına güvenip o kadar para verip aldığım bir filtrenin 20 günde bu duruma gelmesi anlaşılır şey değil. Ne yapabilirim? Emin olduğum tek şey sorun benimle ilgili değil. Becerebilirsem video çekip göndereceğim. Siz de nasıl anormal bir durum olduğunu duyabilirsiniz böylece.
Bu ürünün iki yıl garantisi var. Değiştirmeyi deneyeyim mi? Gerçekten çok canımı sıktı bu ses olayı.

Cvp: Tera Tec Ex 1200 Plus'da ses sorunu!!!

Ses gerçekten endişe verici! Sanki filtrenin içinde bir şey dönüp duruyor. Uğultusuna zaten söyleyecek kelime bulamıyorum.
Şimdi dikkatimi çekti; kapağı ters oturtmuş olabilir miyim? Tetra yazısı ve hortum adaptörünün aynı yöne mi bakması gerekiyordu (kutusundaki resimde öyle)? Kendi hatamdan kaynaklı bir durum varsa salaklığıma doymayayım :ff:
[video=youtube]http://https://www.youtube.com/watch?v=v43P4ZKme-U&feature=youtu.be[/video]

Moderatör tarafında düzenlendi:
Filtre hava almış olabilir mi? Hafif sağa sola salla. Bütün bağlantı noktalarına bak musluklar tam açık mı? O kapağa oturan adaptör sabittir. Oyuğa oturur. Linki açamadım sonra bakayım.

Keşke hortumları kesmeseydin.

Kapağı sepetin su giriş deliklerine oturacak şekilde takacaksın. Yoksa ters düz farketmez.

Elbette kapak hortum adaptörü yani giriş çıkış muslukları sepet deliklerine denk gelecek şekilde. 
Video linki bu:
https://www.youtube.com/watch?v=v43P4ZKme-U

Bu filtrenin tepe kısmından geliyor ise pervane yerine tam oturmamış yada pervane haznesinin kapağı gevşek olabilir.

Diğer sebep alttan geliyorsa ve bioball dediğimiz yuvarlak plastikleri kullandıysan ve boşluk oluştuysa su akışı bioballu yerinden oynatıp döndürüyordur. Diğer bioball'lara çarpıyorsa ses yapar. Bu sorun yaratmaz ama oluşan boşluktan dolayı su kaçağı var demektir. Su kolay akacağı yerden geçerek o sepetin filtrelemesini pas geçer. Bu seramikte olabilir.

Filtreyi bir 5-10 dakika durdurup yine çalıştır. Uğultu gibi gelirse pervane oturmamıştır. Takur tukur gibi çarpma varsa ki bu öyle birşeye benziyor. Seramik yada bioballdur.

Müsait zamanda açıp bakarsın. Olmadı seramik sepetine bioball takviyesi yapıp bir üst sepete sünger üstü elyaf yap. Başka filtre malzemesi yoksa tabi. Kalan fazla bioballları çıkarıp koy bir kenara.

Ben bu şekilde bioball takviye etmiştim. Sonrasında bioballları çıkarıp fluvalin sinterlenmiş seramiğinden alıp takviye yaptım. Bu emici özelliğe de sahip olduğundan 6 ay kadar sonra atıp yenisini koyuyordum. Bir kutuyu 3 partiye bölüyordum. Kendi orjinalinde tetranın seramik miktarı biraz az.

Bende son ürünümü bekliyorum umarım yarin gelecek ve kurulumu yapıp kullanmaya başlayacağım. Siz böyle ses sorunu deyince bi an aklımda şüpheler oluştu.. umarım sorun sizin kurulum ile ilgilidir [emoji56][emoji56]

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ufuk Bey bence de umarım sorum benimle ilgilidir. Cem Bey'in dediği gibi bioballlar çok gelecek diye bir kısmını çıkarmıştım; filtre sepetlerini tam doldurmayınca su boşluktan akıyor. Debisi arttı sanki; su yüzeyinde çok dalgalanma var. Cesaret edip açamadım bugün ama korkunun ecele faydası yok. Bekleyecek bir durum yok. Hayvanı da rahatsız ediyordur bu gürültü.Sorun neyse çözümünü bulmam lazım. Yarın söküp bakacağım. Umarım hallolur.

Şimdiden kolay gelsin.. umarım sorunu düzeltirsiniz. Arızasız sorunsuz kullanımlar dilerim. Hayırlı geceler

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

filtreniz tıkanmış bunun ilerisi, pervanenin durması ve motoru yakmanız şimdiden geçmiş olsun.

filtrenizin sepet sayısı 3 ise bu videoya benzer bir dizilim
, sepet sayınız 4 ise
bu dizilimi tavsiye ederim tabi ön filtreniz ve su akışına dikkat ederek uygulamalısınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri