Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

tırnak kırılması neden olur

wesii

Yeni Üye
Katılım
20 Tem 2010
Mesajlar
10
slmlar benim 2 adet kapuşlarımından biri yani minik olanın sol ön ayagındaki 2 tırnağı kırılmış ve dünden beri yem yemiyo nedeni ne olabilir vitamin suyuna koyuyorum günde yarım saat güneşleniyorlar kurumuş karidesle besleniyo arada marul .. şimdilik ikisini ayırdım :(((
 

wesii

Yeni Üye
Katılım
20 Tem 2010
Mesajlar
10
hayır zaten kapuşun boyu 6cm tırnağı da minikti yanii
 

MissSevda

SKF Delisi
Katılım
27 Mar 2009
Mesajlar
885
Yem yerken diğeri yanlışlıkla ısırıp kırmış olabilir, veya bir yere takılmış olabilir. Akvaryumunuzda taş veya başka şey varmı ?
 

wesii

Yeni Üye
Katılım
20 Tem 2010
Mesajlar
10
çakıl taşlatı var kuru alanda ama sivri değiller... bence de diğer obur biraz küçük olan sürekli uyur gezer olduğu için kaptırmış olabilir o mini tırnaklarını ... çıkar sanırım teşekkürler
 

KadirKaranfil

Yeni Üye
Katılım
10 May 2014
Mesajlar
1
Cvp: tırnak kırılması neden olur

aynı sorun benimkiler de de var tırnakları çıkıyor ve kanıyor.
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
24,023
Cvp: tırnak kırılması neden olur

foruma hoş geldin kadir hayvanlar özellikle yem yeme esnasında aynı yeme hücum ederse veya yanyana durursa biri diğerini bertaraf etmek için ısırır. bu da genellikle ayaklardan olur. ikinci neden hayvanlar panik durumuna geçerse ne tarafa gittiklerini şaşırırlar bu esnada tırnakları olmadık bir yere denk gelirse çekiştirmeden dolayı kopar. 3. neden tırnaklarda mantar veya yaraya bağlı olarak kök kısmının iltihaplanması sebebiyle kopar.

tırnak kısmında kanama varsa o bölgeye kuru bir yerde hayvan üşümeyecek şekilde baticon sür ve kurumasını bekle. kuruduktan sonra kalanı peçete ile silip akvaryuma koy. suyu steril olmalıdır. bu ilerleyen dönemde yaranın iltihap kapmasına neden olur. metilen mavisi bu anlamda sudaki her türlü bakteriyi öldürür.

akvaryumun ölçüsü ve donanımların neler. bir de hayvanın ve akvaryumun resmini çekip koyabilirsen soruna bakarız.
 

AEK

SKF Delisi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
14,342
Tırnak komple çıkmış ise tırnak kökünde iltihapta olabilir. Durum ana konudaki hibi kırılma mı yoksa kökten kopma mı? Kökten kopma ise benim dediğim muhtemeldir. Yada Cem in mantar yorumu. Hayvanın ayaklarının resmini eklersen farklı bir durum varmı bakalım. Özellikle şişlik yada renk değişimleri gibi. Hayvan bu ihtimaller göz önünde bulundurularak veteriner hekime götürülmeli.
 
Üst