Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tospik Hakkında Yardım

miniktospik

Yeni Üye
Merhaba, ben kırmızı yanaklı su kaplumbağası sahibiyim. 2020 Şubat ayında minik tospiği evlat edindim. Başta her şey güzeldi, son bir haftaya kadar başta yemek yemeye başladı. Ben soğuktan olabileceğini düşünüp ısıtıcı aldım ve ısıyı sürekli sabit tuttum. Zamanla hareketleri yavaşlamaya başladı, yemek yemeye ve kuru alana giden rampasında sürekli uyumaya başladı. Bugün evdekiler beni arayıp öldü dediler, tospiği elime aldığımda başı aşağı düşüyor ve gözleri açık. Ancak bazen minikte olsa yer değiştiriyor ve elime alıp biraz sarsarsam kafasını yukarı kaldırıp esniyormuş gibi ağzını açabildiği kadar açıyor. Sorum şu tospiğe veda mı ettik yoksa kış uykusunda mı ? Kış uykusunda ise nasıl uyandırabilirim  ? İki kişi günlerce araştırdık hep saçma sapan, yetersiz ve birbiriyle çakışan bilgiler çıktı karşımıza. Bunu bayağı araştırdık ve benzer bir örneğine rastlamadık. Oturduğum yerde egzotik hayvanlara bakan veteriner olmadığı için götüremiyorum da. Konu yanlış yerdeyse kusura bakmayıp taşımanızı rica ederim. Bugün ölüm haberinin geldiği saatteki evden bana atılmış fotoğrafı da konuya ekliyorum.(Alt kabuğunda herhangi bir kırmızı veya pembemsilik yok.)

Ekli dosyalar

• 1F0B3E65-BF22-4478-A693-E7C92B23CCD8.jpeg
    1F0B3E65-BF22-4478-A693-E7C92B23CCD8.jpeg
    133 KB · Görüntüleme: 42
Hayvan akciğer enfeksiyonu olmuş. Belirtiler son safhada olduğunu gösteriyor.

Şu an hareket ediyor mu, yoksa tamamen hareketsiz mi?

Göz kapaklarını kapıyor mu? Göz kapaklarını aralayın yarım saat içinde kapamıyorsa, sabaha kadar kuru alanda bekletin sabah derisi çekilip sertleşme başlamış ise ölmüştür.

Yaşıyor ise kabuk boyunu yazın ona göre ilaç dozajını yazayım ama kurtulması zor gibi gözüküyor.

Tamamen hareketsiz ve gözleri sürekli açık biçimde sabah derisi çekilip sertleşme başlamaz ise kabuk boyunu yazacağım

Bir de son 5 gündür böyle, daha önceden herhangi bir şeyi yoktu. Bugün en ağır geçirdiği gündü.

Hayvan kuru alanda dursun, durduğu şekle de bakın hareket edip etmediği görülür. Isıtma lambasının tam altında da durmasın.

Akciğer enfeksiyonu belirtileri genelde iştahsızlık olduğunda farkediliyor. Daha erken aşamada farkedilmesi için sürekli başında durmak gerekiyor.

Hayvan kuru alanda iken pencere yada klima açıldı ise bunlar enfeksiyonun başlıca sebepleridir. Haricen dış ortamın soğuk olduğu zamanlarda da sudan ısıtma lambası altına giderken ıslak halde rampadan geçmesi, balkonda güneşlendirirken esinti olması da buna neden olur.

Geri