Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

tospiklerim çok hastalar:(

zynpynrdg

Bronz 5 Üye
5 aydır birilikte olduğum iki adet kapluşum var.iki gün öncesine kadar ölüm kaplarında bakıyodum fakat biri çok hasta olunca tam tesisatlı bi akvaryuma geçiş yaptık hasta olan tospik iki aydır böyle öncelikle gözüne perde geldi şimdi iki gözünüde açmıyo sürekli uyur halde yemekte yemiyo artık uzun zamandır.diğeri bu zamana kadar çok sağlıklıydı hatta hala öyle ama onunda tek gözü şişti.ben iyi olmalarını beklerken bu da hasta oldu yani ne yapmam gerekir?terramicyn ve gentagutta kullandım ilk hasta olana hiç bi etki etmedi malesef önerilerinizi bekliyorum....[/font]

Cvp: tospinklerim çok hastalar:(

Geçmiş olsun
Söyledikleriniz akciğer enfeksyonunu gösteriyor
Buradan daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz
mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection.html

Geçmiş olsun. Tek gözü şiş olana damla kullanabilirsiniz. Diğer kapluş ne kadar zamandır yemiyor? Sürekli kuru alanda mı uyuyor? Hastalığı sadece gözlerde değilse damla ile düzelmesi mümkün olmuyor.

bi haftadır yemek yemiyo.genelde kuru alanda kalmayı tercih ediyo geçen gün akvaryum aldığım yer bize getirirsen veterinere götürebiliriz demişti bu hafta içinde değişme olmazsa hiç ısıtıcı iyi gelir die düşünüyorum çünkü oraya götürmeyi düşünüyorum ama başka ne yapabilirim die danışmak istedim..

Eğer veterinere götürme imkanınız varsa hiç bekletmeyin bence. Anlattıklarınızdan akciğer enfeksiyonu gibi görünüyor ve sadece su ısısını artırarak sağlığına kavuşması bu durumda pek mümkün değil.

evet zaten ne denediysem bir ürlü gelişme olmadı aksine diğerine de geçmeye başladı:(

Diğerine geçme diye bir durum olamaz çünkü kapluşun içindeki akciğer hasar görür bir temasla vs geçmez bulaşıcı bir hastalık değil.

bulaşıcı değildir ama o da hasta oldu gözü şişti kapattı tamamen açmıyo hiç daha sabah hiç bşyi yoktu halbuki

Tuba Hanım'ın dediği gibi imkanınız varsa muhakkak veterinere götürün.
Götürme imkanınız yoksa forumda tedavisiyle ilgili yeterli bilgi mevcut

Evet benim prenseste de hemen hemen aynı belirtiler vardı.Büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu gibi görünüyor. Kapluşun teki hastalandığında kap ayrımı yaptınız mı peki? Eğer hasta kapluşu ayrı bir kaba almadıysanız hastalık sağlıklı olan kapluşa da geçmiştir. Akciğer enfeksiyonu bulaşıcıdır diye biliyorum ben. Gentagut falan fayda etmediyse, tetradox kullanmanızı öneririm. Bana veteriner fakültesinde ki hocalar bu ilacı önermişlerdi. Kaan beyin de kapluşu akciğer enfeksiyonu geçiriyordu. Bu linkteki tartışmada tetradox'un uygulanışına yazmıştım. Bir bakın isterseniz.
mailto:/forum/Konu-kacinilmaz-durum-yan-yuzme.html

su sıcaklıkları gayet iyi veteriner bişey yapmadı tospiklerime ama yeni hasta olan iyileşti ötekide bi süre sonra iyileşir dedi terramiycn kullandığım için hepten kapandığını söledi halbuki tüm sitelerde kullanabilirsiniz şeklinde yazılar var kendiliğinden geçer dedi ama bu ara iyi ısıtıcıdan sonra çok hareketlendi yemek yemeyede başladı ama gözleri aynı halen önüne getirip öle yediriyorum malesef...

Isıtıcıdan sonra hareketlendiyse sağlık durumunun düzelmeye başladığını söyleyebiliriz. Gözlerinin düzelmesi biraz daha vakit alabilir. Merhem ile birlikte yemine vitamin takviyesi de yapın. Yem yediği ve yüzdüğü sürece iyileşmemesi için bir sebep yok.

terramiycn göz merhemini zamanında bana veteriner önermişti :)
Siz bence devam edin gözü kapalı kaplumbağa için tedaviye.Ben kendiliğinden geçeceğini zannetmiyorum bu durumun.

o gözüne sürdüğün merhemi nasıl sürüyosun ögrenebilirmiyim acaba

Burada en önemlisi Terramicyn göz merhemi olduğundan emin olmanız sanırım. Terramicin deri merhemi de var ve yanlışlıkla kullanıldığını okumuştum konuların birinde.
Kulak pamuğu ile sürüldüğü yazılmıştı daha önce, henüz benim kullanmama gerek olmadı şükür.
Merhem kuruyup deriye işleyene kadar da kuru alanda bekletiyoruz kaplumbağayı ama kuru alanın sıcak olmasına dikkat edin (33 derece gibi).

Göz merhemini pamuklu çubukla gözlerinin üstüne ince bir katman şeklinde uygulayıp bir süre kuru alanda bekletmeniz gerekiyor.

Lafınızı bal ile ağzınızdan almış olayım Arzu hanım. Aynı anda yazdık sanırım.
Sizin gibi tecrübeliler varken benim yorum yazmam ukalalık gibi olmasın aman...

Serkan bey ne ukalalığı.Sizin gibi bilinçli kapluşseverlerin olması beni mutlu ediyor :)

Yağız bey eczanelerden alabilirsiniz bu ilacı.

Bu forumu takip ettikten sonra çok şey öğrendim. Üstelik kısa bir zaman içinde. Tecrübeli arkadaşların uyarıları ve tavsiyeleri sayesinde kaplumbağalarıma sonunda rahat ettikleri hijyenik bir ortam ve sağlıklı beslenme yöntemlerini sağlamayı başardım (başardık).
Bu gönüllü arkadaşların her birine teker teker teşekkür ederim.

Geri