Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

tospiklerim çok hastalar:(

Cvp: tospinklerim çok hastalar:(

Gözleri kapandıysa kör olup olmadığını anlayamazsınız. Öncelikle anlamak için gözlerinin açılması gerekir. Enfeksiyonel nedenle oluşmuş göz kapanmaları körlük yapabilir mi bilmiyorum. Ama benim bildiğim körlüğe A vitamini noksanlığı neden oluyor. Dediğim gibi kapluşun kör oluğ olmadığını anlamak için gözlerinin açılması gerek öncelikle. Birde imkanınız varsa bir an önce sürüngenlerden anlayan bir veterinere götürün.

gözünde perde vardı onu da attı gibi tek gözünü açtı sayılır görmüyo gibi geldi bana daha fazla dikkat edeyim önce en iyisi bu durumdan körlük olur mu diye merak ettim akciğer enfeksiyonu yüzünden oldu sanırım çünkü ısıtıcı aldıktan sonra terramycn iiyi geldi bu tip enfeksiyonlar yüzünden olmuyosa sorun yoktur o zaman ama dikkat edicem..

Kör olup olmadığını veterinere götürerek anlayabilirsiniz. Birde iştahı yerindeydi sanırım sizin kapluşun yemi suya attığınızda görüp yiyorsa o zaman sorun yok demektir.

tospinkim sonunda iki gözünü de açtı iki ay sonra yeniden kendine geldi yeniden doğmuş gibi oldu ama benden korkuyor şimdilik yardım eden herkese teşekkür ederim akvaryum gerçekten çok iyi geldi ona..

Çok sevindim Merve Hanım, genelde kaplumbağalarda hastalıktan iyileşme oranı çok düşüktür. Çok üzülmüştünüz ve emek sarfetmiştiniz. Bunan sonra da hep üzerine titreyin, çünkü hep kırılgan olacaktır. Kaliteli yem, vitamin ve akvaryum şartlarında yeni yılda mutlu olmanız dileğiyle..

çok teşekkür ederim gerçekten bende çok mutlu oldum onu öyle görmek çok kötüydü canı acıyo sonuçta sürekli şimdi suyunda yüzüyo uslu uslu daha dikkatli olucam kesinlikle artk..

zynpynrdg' Alıntı:
5 aydır birilikte olduğum iki adet kapluşum var.iki gün öncesine kadar ölüm kaplarında bakıyodum fakat biri çok hasta olunca tam tesisatlı bi akvaryuma geçiş yaptık hasta olan tospik iki aydır böyle öncelikle gözüne perde geldi şimdi iki gözünüde açmıyo sürekli uyur halde yemekte yemiyo artık uzun zamandır.diğeri bu zamana kadar çok sağlıklıydı hatta hala öyle ama onunda tek gözü şişti.ben iyi olmalarını beklerken bu da hasta oldu yani ne yapmam gerekir?terramicyn ve gentagutta kullandım ilk hasta olana hiç bi etki etmedi malesef önerilerinizi bekliyorum....[/font]

Canım, Benimde kaplumbağam aynı şekilde oldu ve gentagut ve teramicyn fayda etmdi. antibiyotik iğne yaptırdım veterinere 3 gün ard arda toplam 5 tane

en önemli tecrübemi paylaşmak istiyorum;
eğer kaplumbağalarınız yem yemiyorsa gözleri kapandığından dolayı aşağıda ki anlattıklarımı yaparsanız faydasını göreceksiniz;

bir parça kıymayı (yağ koymayın ama) teflon tavada çiğ kalmayacak şekilde rengi dönecek çekilde çevirin kızarmasın ama, yumuşak olmalı.
Sonra akvaryumdaki su seviyesi kaplumbağanın kafasını sokup suyun altından gidebilecek kadar olsun ve bir parça ( nohut tanesi büyüklüğünde yeterli) kıymayı yutabileceği paralar halinde çok küçük olmasına gerek yok suyun içine atın. gözleri kapalı olsa bile kokusundan bulup yiyebiliyorlar.

üstelik kavurduğunuz kıymayı buzluğa koyun, her gün vereceğiniz kadarını sıcak suda yıkayınca yumuşacık oluyor

Veterinerim elimizden geleni yaptık ama yemek yemezse ölür demişti, bende kıyma olayını tesadüf keşfettim ve gözleri kapalı olsa bile kendisi bulup büyük bir iştahla yiyorlar kıymayı. çok besleyici olduğu için benim kapluşum 10 gün içinde gözlerini araladı ve bir gözündeki perdeyi çapağı tamamen attı çok mutluyum, şimdi diğer gözünü açıyor ve ondada sadece çapağı atması kaldı. deneyin derim ben

Geri