Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ulmo

Hala doğru düzgün bir veteriner bulamamakla beraber yabancı sitelerden birkaç arkadaşla konuştum...Onlar da bir enfeksiyondur diyor.İlaç verip vermemekte kararsızım.Şimdilik su sıcaklığını 32 dereceye yükselttim , vitamin takviyesini biraz arttırdım ve paludaryumdaki suyu tamamen değiştirdim.

Akıl danıştığım birisi o yaraların üstünü diş fırçasıyla nazikçe fırçalamamı önerdi.Ben de çökmüş bir vaziyette denedim...Çok mutlu oldum çünkü o kırmızı şeyler atılacak derilermiş gibi ben fırçaladıkça yok oldu...Kabuk araları eski rengine döndü.Sadece biraz pembelikler var plastronda.O da biraz üşütme diye düşünüyorum.İlaçsız onu da halletmeyi umarak hala araştırmaya devam ediyorum.Yani şu anki durum sizinkinin aynısı.

Yalnız benimki çok ilginçtir ki inanılmaz hareketli , yemini iştahla yiyor ve hiçbir problemi yokmuş gibi görünüyor.En hafif hastalıklardan biri olan gripte bile insanlar halsiz olur ama benimki maşallah kıpır kıpır.Umarım daha ciddi bir şey çıkmaz.Neşe'nin Ulmo'ya selamı var , geçmiş olsun dostuma diyor.:)

Hava akımı olmasa bile paludaryumdan çıkartıp gezmelerini sağlarken bile ısı farkından her şey olabilir diye düşünüyorum. O nedenle paludaryumlarından pek çıkartmıyorum. Hele Nanecik ve Limoncuk hiç çıkmıyorlar. Biraz daha kabukları kalınlaşsın belki öyle çıkartmaya başlarım dışarı.

Bu konuşmaları duydukça bendede bir hassasiyet başladıki anlatamam. Ancak fazla hassasiyetin sakıncalı olduğunu bildiğim için kendimi firenliyorum.

Ne yazık ki veterinerler sukaplumbağasından pek anlamıyorlar. Sanırım su ürünleri mühendislerine müracaat etmek daha doğru olacak. Öyle birini bulursam hemen ona bir su kaplumbağası aldırıp veya hediye edip siteye katılmasını sağlayacağım. :)

Hiçbir hava akımına maruz kalmadığınıa eminim.Gerçekten sakınılan göze çöp batıyor.Ben ne kadar üstlerine titrersem o kadar bir sorun oluyor ortada.:)

Bu arada su kaplumbağası üzerine okul okumamışsa su ürünleri de okusa onlar hakkında doğru bir şey bilmez kimse.Öyle de bir okul olmadığına göre su ürünleri okumanın kaplumbağa bakmaya faydası ya da getirisi olmuyor.Burada 2 tane su ürünlerinden okuyan arkadaş vardı.Birisi hiçbir şey bilmiyordu , birisi de yanlış bir şeyler söylüyordu.

Su kaplumbağası bakmayan veya araştırmayan insanlar anlamıyor hallerinden.Ama kaplumbağalardan anlayan veterinerler de var.İsterseniz adreslerini ya da mail adreslerini atabilirim.

Bu arada siz kimseye kaplumbağa almayın ya da aldırmayın.Lütfen , bu ticarete ortak olmayın tekrardan.

bgn ulmo acısından trajikomik bir gündü :) önce kabuk bakımımızı yapmak için hazırlandık. kabuktaki pembeliklerin kahveye dönüştüğünü görüp mutlu oldum :) ben vaktim az oldugu için devit-3ün kurumasını beklemeden ufaklıgı kabının içerisinde bıraktım ve evden cıktım. bi süre sonra anneme mesaj attım , bıdıgı temizleyip akvaryuma bıraksın diye. fakat üzerine annemden bir telefon aldım, bıdıgın kapta olmadıgına dair :D kendisini hala bebek sandıgımdan mıdır nedir, o kaptan kacabilecegini tahmin bile edememiştim. neyse ki telefonla konustugumuz esnada anneannem ve annem hummalı bir calısma ile yatagımın altında bulmuşlar kendisini. ilk firarımızı da yaşamış olduk : ) bundan sonra bayagı bir dikkatli olacagız =)

:)bu şirinelerin kaçma firrarları bitmez :)amma sanki benimkiler firar etmekten bıkmış gibi kaçmıyolar altık kaçmaya yeltenmiyolar bile:)aman maşallah diymde nazar degmesin:)

ne kadar da uzun süredir yokmuşum =) bu sırada ulmo da halk arasındaki tabiriyle "eşşek kadar" oldu =) canavara kuru alan dayanmıyor. ya yıkıp geciyor ya da kayalarla futbol macı yapıyor =) hayır geceleri bam güm diye seslerle uykudan zıplamak da pek hoş degil dogrusu =) su sıralar, kuru alanını yıkmıssa son care olarak aksamları 1-2 saatliğine bakım kabında kuru alana alıyorum. rengimiz artık öyle parlak yeşil degil kahverengi-yeşil. buradaki bütün arkadaslarına selam ediyormuş, öyle dedi =)

kaplumbağanız çok tatlı çok beğendim akvaryumunuzunda dizaynı çok güzelden ziyade sade ve şık (;

februata' Alıntı:
ne kadar da uzun süredir yokmuşum =) bu sırada ulmo da halk arasındaki tabiriyle "eşşek kadar" oldu =) canavara kuru alan dayanmıyor. ya yıkıp geciyor ya da kayalarla futbol macı yapıyor =) hayır geceleri bam güm diye seslerle uykudan zıplamak da pek hoş degil dogrusu =) su sıralar, kuru alanını yıkmıssa son care olarak aksamları 1-2 saatliğine bakım kabında kuru alana alıyorum. rengimiz artık öyle parlak yeşil degil kahverengi-yeşil. buradaki bütün arkadaslarına selam ediyormuş, öyle dedi =)

Kaç cm oldu canım seninkisi.... Evet uzun zamandır görünmüyordun ortalıkta. Benimki şu an 8 uçuk cm ve kuru alan dayanmıyor vantuzlardan bıktım, akvaryum küçük olmasına karşın iki lav taşı aldım kocaman üst üste koydum, doğal bir görünüm de kattı ama her akvaryum temziliğinde oynamayacak şekilde yerleştirmek zor oluyor ve arkasında kirleri topluyor... Akvaryumu büyütünce ben de tam ortaya rampalı cam yaptırtmak istiyorum camcıya ve altında da yüzebilir böylece... Tam ortada olması ayrıca firar riskini de azaltır.. Senin ulmo gerçekten de çok güzel... Büyümüş resimlerini de bekliyoruz... Gerçekten de büyüyünce kabuk rengi soluyor.

@cansel_4yuz , teşekkür ederiz =)

@cahide , cok uzun zamandır ölcmüyorum ben , ama yeni fotolarını cektigimde ölçüp son gelişmelerden haberdar edecegim : ) aynı şekilde vantuz kullanıyodum ama inan ki 10 dk sonra filtre hatta ve hatta ısıtıcı dahil yerinden oynamış şekilde buluyorum =) ben de şimdilik büyük ve oynatamayacagı bi kaya almayı planlıyorum.

edit: 9 bucuk cm olmuş kabuk boyumuz =)

Geri