Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Üst kabuk kenarında beyaz ve metalik lekeler

LeslieCan

Yeni Üye
İyi günler ben bu konuda çok yeni ve deneyimsizim. Bu çocukları birkaç yıldır bakıldıkları çok küçük sadece su dolu bir cam fanustan bana verin diye aldım. Yaklaşık 1 aydır benimleler böyle bir yer yaptım. Fakat kabuklarının yanında böyle lekeler oluşmaya başladı. Bu bir rahtsızlık mıdır? Konuyu yanlış yere açtıysam lütfen taşıyınız.

Ekli dosyalar

• IMG_20240522_140636.jpg
    IMG_20240522_140636.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20240522_140626.jpg
    IMG_20240522_140626.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20240522_140621.jpg
    IMG_20240522_140621.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 12
Foruma hoşgeldiniz.

Eski plakalar açma yapmış bir sorun yok. Onları zamanla atıyorlar.

Hayvanlar büyük yeterli yüzecek alana sahip değiller. Ömürlük akvaryuma geçmeniz gerekiyor. 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum olacak.

Isıtma lambası alacaksınız. Bu konuda bilgi verdim. Bu öncelikli.

Akvaryumun kapağını kaldırın nem rahatsız eder. Akciğer solunumu yapıyorlar.

Kuru alan çevresini dıştan mukavva karton ile çerçeveleyip paket bandı ile yapıştırıp yükseltin. Kaçamasınlar.

Kuru alanı bir şekilde ufaltın sudan çok çalıyor o çakıl kumu da komple çıkarın. Bu hayvanlarda sarı silis kum kullanıyoruz. Tercihen vitasand pro78 marka sarı silis kum uygun. Eşelenip vakit geçirir, hazımsızlık olduğunda yerler, bacaklarındaki eski derileri ve plakaları sürtünüp atarlar.

Akvaryumun tam ölçüsü nedir?

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz?

Foruma hoşgeldiniz.

Eski plakalar açma yapmış bir sorun yok. Onları zamanla atıyorlar.

Hayvanlar büyük yeterli yüzecek alana sahip değiller. Ömürlük akvaryuma geçmeniz gerekiyor. 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum olacak.

Isıtma lambası alacaksınız. Bu konuda bilgi verdim. Bu öncelikli.

Akvaryumun kapağını kaldırın nem rahatsız eder. Akciğer solunumu yapıyorlar.

Kuru alan çevresini dıştan mukavva karton ile çerçeveleyip paket bandı ile yapıştırıp yükseltin. Kaçamasınlar.

Kuru alanı bir şekilde ufaltın sudan çok çalıyor o çakıl kumu da komple çıkarın. Bu hayvanlarda sarı silis kum kullanıyoruz. Tercihen vitasand pro78 marka sarı silis kum uygun. Eşelenip vakit geçirir, hazımsızlık olduğunda yerler, bacaklarındaki eski derileri ve plakaları sürtünüp atarlar.

Akvaryumun tam ölçüsü nedir?

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz?
Geldikleri (son 5 yılı geçirdikleri akvaryum Y:30 En:25 Boy:40 idi. Bu geçirdiğim akvaryum
Y:45 En:35 Boy:75.. Evet elimdeki malzemeler ile bir yükselti yapmaya kalkınca çok yer kaybı oldu. Çocukların boyları kabuktan kabuğa 14 ve 16 cm. Plastik paketteki yem ile geldiler ben bu iki kutu yemi aldım 3'ünü mixleyerek verdim. Eşim de haftada 1'er karides verdi ne kadar doğru yaptık bilemiyorum. Terasımız geniş olduğu için üstü fileli 200*100 genişliğinde bir alan yaptık gölge bölümü de var günde 1-2 saat orada bacaklarını açarak güneşleniyorlar. Biz yanlarında olduğumuz zaman da dolaşıyorlar ki ferrari gibiler. Sarı silis kum ve kapak işini hemen yapacağım. Bir hastalık olmamasına çok sevindim. İlginize teşekkür ederim. Başka önereceğiniz ürünler olursa çok sevinirim. Dere kumum da var ama çok ince taneli zararlı olabilir diye bu çakılı kullanmıştım.

Ekli dosyalar

• IMG_20240522_145616.jpg
    IMG_20240522_145616.jpg
    4.7 MB · Görüntüleme: 7
Dere kumu yerli tür olan çizgili dere kaplumbağasında kullanılıyor. Hayvan kendini kuma gömüyor.

Reslerde sarı silis kullanıyoruz bu hayvanlar kumu yiyor. Vitasand pro78 marka sarı silis kum sterilize edilerek paketleniyor sadece tozunu almak için yıkıyoruz. Kimyasal değmemiş ufak leğende el yakmayan sıcaklıkta su koyup mıncıklayarak tozu açığa çıkarıp suyu döküyor yeni su ile devam ediyoruz. Ta ki toz gidene kadar doldur boşalt şeklinde. Sonra akvaryuma alıyoruz. Markasızlar kir, petrol artığı barındırabiliyor. Bunları ayıklamak gerekiyor.

Hayvanlar üşümemeli. Onun için akvaryumda lamba ile güneşi simüle ediyoruz. Yazın 12:00-16:00 arası güneşin zararlı ışınımı var. Ve güneş çarpması riski de ısıtma lambasında ısı standarttır.

Kabuk jelini atın onun faydası yok zararı var. Bir nevi vernik gibi kabuğun nefes almasını önleyip deforme ediyor.

Yemler alt seviye marka. Alacağınız yemler;

Sera RaffyP veya omega one adult turtle sticksten birisi.

Tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemden birisi.

Dajana gammarus sticks

Tropical biorept W yemi alacaksınız.

Önce atakan petshopa bakın sonra akakçe ve cimri.com üzerinden bakın. Nerede hesaplı ise oradan alın.

Geri