Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uvb 2.0 yeterli olurmu

Mertfbrc

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaşlar kaplumbagam 19 yaşında bugune kadar bilgisizligimden dolayi uvb isin kullanmadim simdi hatamin farkina vardim ve bir tane edinmeyi düşünüyorum sizce uvb 2.0 yeterli olurmu yoksa 5.0 mi almalıyım arada 40 liralık bir fark var?

2.0 'lık yüzdesel oran tropikal kertenkele gibi sadece derisi nemli ve ince olan hayvanlara göre; bu bölgedekiler fazla güneş görmezler. bizimkiler kabuk ve kösele gibi deriye sahip bu yüzden içine işlemesi için 5.0 veya 6.0 yüzdesi olanlar uygundur.

6.0 bir tek namibada var. Bizim kullandığımız süreyi hesaplarsak 10 sene kadar gidiyor. Diğerleri 1-1.5 sene. Ne yazıkki namiba artık gelmiyor.

Piyasada jbl ve sylvania var fakat bunlar pahalı 130 tl'den aşağı satılmıyor.

Bu açıdan exo terra en uygunu uvb 100 veya 5.0 alacaksın. Bu 13 W, 25 W ve 26 W olarak satılıyor. Watt gücü mesafeyi ayarlıyor. Çok hayvanı olanlar kuru alana aynı anda çıkmaları halinde geniş yüzey ışıma istiyor. Bu sebeple 25-26 W bu açıdan uygun. Hayvan tek ise 13-25 W yeterli. Hayvan büyükse 25 W daha uygun düşüyor. Günde 3-4 saat açılması uygundur.

Cvp: uvb 2.0 yeterli olurmu

cem' Alıntı:
2.0 'lık yüzdesel oran tropikal kertenkele gibi sadece derisi nemli ve ince olan hayvanlara göre; bu bölgedekiler fazla güneş görmezler. bizimkiler kabuk ve kösele gibi deriye sahip bu yüzden içine işlemesi için 5.0 veya 6.0 yüzdesi olanlar uygundur.

6.0 bir tek namibada var. Bizim kullandığımız süreyi hesaplarsak 10 sene kadar gidiyor. Diğerleri 1-1.5 sene. Ne yazıkki namiba artık gelmiyor.

Piyasada jbl ve sylvania var fakat bunlar pahalı 130 tl'den aşağı satılmıyor.

Bu açıdan exo terra en uygunu uvb 100 veya 5.0 alacaksın. Bu 13 W, 25 W ve 26 W olarak satılıyor. Watt gücü mesafeyi ayarlıyor. Çok hayvanı olanlar kuru alana aynı anda çıkmaları halinde geniş yüzey ışıma istiyor. Bu sebeple 25-26 W bu açıdan uygun. Hayvan tek ise 13-25 W yeterli. Hayvan büyükse 25 W daha uygun düşüyor. Günde 3-4 saat açılması uygundur.

Cevabininiz için teşekkür ederim 24 cm ve 1 kilodan fazla yani büyük 5.0 ve 25 v olandan alacağım gittigidiyorda 85 tlye buldum

Fiyat iyi atakan petshop 89 tl'ye satıyordu. 25 w 27-28 cm den konumlandırılır.

Musait zamaninizda foto eklerseniz seviniriz. Benimkinden (16)yaslisini hic gormedim.Forumda biri 30 demisti sanirim ama foto gelmedi.Merak ettim sizinkini.

Cem, bu lamba suya yakin tutulsa,dipte yuzen kaplumbagaya da etki eder mi,fikrin var mi?(Bunu,uye olmayan arkadas soruyor)

Suyun bir kaç cm altına kadar etki edebilir ama su teması olmamalı. su sıçramamalı. Kayıp su içine düşmesi halinde de akım verir.

mert hayvan o kadar büyük ki akvaryum ölüm kabı kadar kalmış. artık ömürlük düzeyde akvaryum şart olmuş. kuru alan yok. şu durumda lambanında bir katkısı olmaz tersine su içinde ışık alması yosun ve alg oluşumu yapar. kabuğunu kurutmalı ki kabuktaki oluşumlar olmasın. hayvan sürekli su içinde olduğundan kabukta bir yosunlaşma var. onu diş fırçası ile fırçala ama dikkat et elini ön ayaklarının önüne götürme dişiler erkeklerden pis ısırır ki senin kaplumbağa büyük, parçalar.

kaplumbağada başka bir sorun gözükmüyor.

tabandaki çakılları çıkar. kum yeme ihtiyaçları var. silis ser. hayvan büyük ama çakıl yerse kötü olur.

Kuru alani bir diger akvaryumda yapsam olur mu ve gunde kac saat kuru alanda kalması gerekiyor akvaryumu yeni aldim petshoptakiler yeterli dediler ama kuru alani hesaba kalmadılar sanirim kuru alani nasıl yapabilirim bu akvaryuma çünkü akvaryumu yeni aldim su an icin degistiremem bir sene idare etmesi lazim beni gecici bir çözüm uygulamam gerekiyor.

kuru alanda kalma süresi hayvana bağlı. genelde günde ara ara 2 ila 4 saat arası durabilirler. akciğer enfeksiyonu olanlar daha uzun süre.

petshoplar sadece satış odaklı çalıştıkları için her şeyi söylüyorlar.

buna sadece cam üstü cam kuru alan olur. o da akvaryum dışında birşeyin üzerine oturmalı sadece rampa suya sarkmalı. yoksa sığacağı yer yok. bununla beraber akvarumun üst kısmını mukavva ile çerçevelersen kahverengi noktaya kadar suyu yükseltebilirsin. ama yinede rampa akvaryumu kısıtlayacaktır. yani elle tutulur yanı yok. hayvan 5-6 cm olsa sorun değil de bayağı büyük.

akvaryumun ölçüsü ile cam kalınlığı nedir ?

cem' Alıntı:
kuru alanda kalma süresi hayvana bağlı. genelde günde ara ara 2 ila 4 saat arası durabilirler. akciğer enfeksiyonu olanlar daha uzun süre.

buna sadece cam üstü cam kuru alan olur. o da akvaryum dışında birşeyin üzerine oturmalı sadece rampa suya sarkmalı. yoksa sığacağı yer yok. bununla beraber akvarumun üst kısmını mukavva ile çerçevelersen kahverengi noktaya kadar suyu yükseltebilirsin. ama yinede rampa akvaryumu kısıtlayacaktır. yani elle tutulur yanı yok. hayvan 5-6 cm olsa sorun değil de bayağı büyük.

Cam kalinligim 10 mm zaten kalin diyr tercih ettim diger akvaryumunu catlatti oda baya inceydi akvaryumun ölçüleri 52 x 32 x22 uzunluk en yukseklik bi çözüm bulmam lazim onerin varsa yaptiriyim dediğin gibi bişeyi nerede yaptirabilrim yardimci olursan cok iyi olur benim icinde dino içinde

En son bizim bir arkadaşa 100 tl'ye yaptırmıştım. Onunkinin eni 37 cm idi. Sen ömürlüğe göre yaptırsan. Yeniden yaptırma derdin olmaz; yalnız yanlar 10 cm geniş olur o da akvaryum dışında duracağı için sorun değil.

Eni 52 cm olsun ve yanlardan yan camları 3 cm aşağı sarksın ki ömürlük akvaryumun üzerine oturttuğunda yanlardan kaykılıp düşmesin. 6 mm lik cam uygun olur. Tabanı taş yaptırmazsan tabanı da 6 mm camdan yaptır.

Bilgisayara geçtiğimde bizim kuru alanların linkini atarım. Müsait değilim şimdi o örnekleri camcıya göstersen o da yapar.

cem' Alıntı:

Ölçüsü 50x30x20 cam kalınlığı 8 mm nasil bir çözüm uygulayabilrim ayrıca atakanpet shoptan aldim ben 50x30x30 siparis etmistim bana 50x30x20 yolladilar buyuk ihtimalle degistiricem 30 alicam ama bana daha dönüş yapmadılar. Bir sekilde çözüm bulucam siz yardimci olursaniz fikir verirseniz cok mutlu olurum

cem' Alıntı:
En son bizim bir arkadaşa 100 tl'ye yaptırmıştım. Onunkinin eni 37 cm idi. Sen ömürlüğe göre yaptırsan. Yeniden yaptırma derdin olmaz; yalnız yanlar 10 cm geniş olur o da akvaryum dışında duracağı için sorun değil.

Eni 52 cm olsun ve yanlardan yan camları 3 cm aşağı sarksın ki ömürlük akvaryumun üzerine oturttuğunda yanlardan kaykılıp düşmesin. 6 mm lik cam uygun olur. Tabanı taş yaptırmazsan tabanı da 6 mm camdan yaptır.

Bilgisayara geçtiğimde bizim kuru alanların linkini atarım. Müsait değilim şimdi o örnekleri camcıya göstersen o da yapar.
Cok teşekkür ederim ornekleri bekliyorum yarin camciya gidip yaptiririm bu arada mobil siteden mesajlarm gözüküyor diye bir iki defa daha yazdim mesajım gitmedi diye kusura bakmayin

Masallah, hic gostermiyor yasini =)))))

Siz de,benim gibi, dogru bakmayi gec ogrendiniz sanirim.Uzun yillari gitti kapluslarimizin ama insallah yeni yerlerinde de daha uzun yasarlar.

berrakerkin' Alıntı:
Masallah, hic gostermiyor yasini =)))))

Siz de,benim gibi, dogru bakmayi gec ogrendiniz sanirim.Uzun yillari gitti kapluslarimizin ama insallah yeni yerlerinde de daha uzun yasarlar.
Evet hayvan 2 sene onceye kadar fanus tarzı biseyde yasiyodu sadece kuru alani (büyükçe bir tas) ve etrafinda biraz suyu vardi sonra cok da bir farkı olmayan kucuk balik akvaryumu aldim farkettimki bir senede fazlaca buyudu sonra bu forum sitesini buldum yazılanlari okuyunca basimdan aşşağı kaynae sular döküldü direk herseye saldırdım akvaryum aldim isitici aldim dis filtre aldim 320 lira civari birsey harcadim nerdeyse cebimdeki paranin hepsini ama yinede az bukadar sene neler çekmiş hayvan şimdi geri kalan hayatini en iyi sekilde geçirmesini sağlayacağım :)

Aynen, o kaynar sulari ben de yasadim.Sevindim ama, etrafta bu yasa kadar dayanan yok.Sizinki de,benimki gibi dirayetliymis.

mert şimdi bir arkadaşımız resim atmış bu akvaryuma yaptırırsan bu düzende yaptıracaksın. 2. resimdeki gibi konumlandırma olacak.
mailto:/forum/konu-eskisehir-den-sahiplenecek-birilerini-ariyorum-erik-citlenbik.html

bu emre arkadaşımızın ki
mailto:/forum/konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

bu da benim kuru alanım. rampa altı cam destek ve yan camlardaki aşağı doğru 3 cm'lik uzatmalara dikkat et. enini 52 cm yaptır dememin sebebi eni 50 cm'lik akvaryum yaptırırsan onda da kullanabilmen ben arka cam içinde uzatma yaptırmıştım ama buna gerek yok. akvaryum üstünde kaldırmadan kaydırıp sağa sola götürmek için o olmamalı. sadece yan camlarsa aşağı uzatma olsun.
mailto:/forum/konu-akvaryum-ustu-kuru-alanim.html#
rampayı 45 derece açıdan hafif yukarı yaptır. 40 derece gibi. eğimi yukarı doğru olursa fazla su doldurman gerekli ki hayvan çıkabilsin. benim rampa fazla yukarda mesela. su içine gireceği nokta en az 8 cm kadar olmalı ki hayvan rahat çıksın. ben su içine 10 cm girecek gibi yaptırdım. toplam rampa uzunluğu 25-30 cm. ama senin bu akvaryumda o kadar uzunluk olursa hayvan sürekli rampaya çarpar.

ben taş taban yaptırmadım tek parça bu paspası kullanıyorum. o dönem rampa kenarlarını yaptırmamıştım. ama büyüyüp kenardan atlıyorlardı şimdi yelpaze biçiminde yanlara cam attırdım. yan camlarda yükseklik 25 cm. 19.5 cm'lik dişi üstünden atlıyordu. bende mandallarla üst camı dolandırdım.

bunları okuyup incele. yine aklında soru kalırsa sorarsın. yazmayı unuttuğum yerler olabilir.

Evet inceledim gerçekten harikalar yaratmışsıniz benim akvaryuma emre arkadaşımizinkinden yapsak guzel olur ve yanlarida ucgen biçiminde kapamis ama kutular yerine ayak yaptirmayi düşünüyorum sizinkide harika ama ben bu kuru alani akvaryumin ortasina konumlandirirsam biraz sıkıntı olabilir yer açısından sizinki görsel açıdan daha iyi ama benimki küçük bir akvaryum olacağı için işlevsellik açısından emre arkadaşımızınki daha uygun olacaktir ama yere nasıl sabitleyecegim o sikinti sizce sizinkindan yaptirsam bi sikinti olurmu ve boyutlari nasıl olmali genislik 52 cm dediniz ilerisi açısindan yukseklik ve uzunluk kac olmali?

Rampa kenarları üçgen yerine yelpaze biçiminde de olabilir. Çeyrek daire gibi. Ben bu şekilde yaptırdım. Üçgenin su kısmında alçaldığı için üstten aşabilir. Emrenin (AEK) akvaryum eni 80 cm idi sanırım onun rampa ile cam arası geniş üçgen olmasında sorun çıkmıyor. Gerçi bu hayvan ile de alakalı. Bende 4 tane var sadece bir tanesi atlıyor.

Ayak yerine banyo taburesi kullanabilirsin. Dikdörtgen olanlardan.

Kuru alanı 100*50*50h olan akvaryuma göre düşünürsek enine 52 cm dedik. Boyda 35 cm yaptırdım ben ama bu hayvan en büyük boya geldiğinde manevra açısından sıkıntı olabilir diğer taraftan bunu rampa giriş yolu rahatlatıyor. Gerekirse hayvan yan cama biraz dikilip dönebilir. Kuru alan kapısı ve rampa eni 25 cm. Rampa uzunluğu 45 dereceye yakın bir eğim verirsen. 25 cm'de o olsun. Duruma göre olmazsa sökülüp daha uzunu yapılabilir. Onun için ilk yapımda rampa yan camlarını yaptırma getirip dene. Uyumlu ise götürüp yan camları yaptırırsın. Yan camlar rampa üstüne oturacak rampanın yanından yapıştırmasın. En az 3 gün yapıldıktan sonra orada beklesin silikonlar kurusun.

Rampa ile birlikte kuru alanın boyu 60 cm civarı oluyor. Akvaryumdaki boş kalan yerde 40 cm kadar. Boyca kuru alan tabanını uzatmak bu boşluğu azaltacağı için panik halinde suya hızlıca indikleri akvaryum camına çarpmasına neden olur.

Mertfbrc' Alıntı:
Evet inceledim gerçekten harikalar yaratmışsıniz benim akvaryuma emre arkadaşımizinkinden yapsak guzel olur ve yanlarida ucgen biçiminde kapamis ama kutular yerine ayak yaptirmayi düşünüyorum sizinkide harika ama ben bu kuru alani akvaryumin ortasina konumlandirirsam biraz sıkıntı olabilir yer açısından sizinki görsel açıdan daha iyi ama benimki küçük bir akvaryum olacağı için işlevsellik açısından emre arkadaşımızınki daha uygun olacaktir ama yere nasıl sabitleyecegim o sikinti sizce sizinkindan yaptirsam bi sikinti olurmu ve boyutlari nasıl olmali genislik 52 cm dediniz ilerisi açısindan yukseklik ve uzunluk kac olmali?

Son olarak bu sekilde yapmaya karar verdim buyuk akvaryuma geçtiğimde ya ayaklara ek yaptiracagim yada komple sokup üstüne koyacagim belki assagi dogru sarkan cam yaptirirm sizinki gibisilikonla ekletebilirim sabit olmasi için yarin camciyla konuscagim umarım güzel olur.

[attachment=2207' Alıntı:
Mertfbrc pid='157968' dateline='1442785454']
Mertfbrc' Alıntı:

Son olarak bu sekilde yapmaya karar verdim buyuk akvaryuma geçtiğimde ya ayaklara ek yaptiracagim yada komple sokup üstüne koyacagim belki assagi dogru sarkan cam yaptirirm sizinki gibisilikonla ekletebilirim sabit olmasi için yarin camciyla konuscagim umarım güzel olur.[attachment=2207][attachment=2208]

çizimim kötü bayada şu şekilde düşünüyorum

Geri