Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

UVB 5.0 yardım

MT Eros

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar bakmakta olduğum kırmızı yanaklı su kaplumbağaları için daha büyük bir akvaryuma geçiyorum. Camcıda kuru alan yaptıracağım fakat bu kuru alan için UVB 5.0 ampul bulamıyorum bazı sayfalarda denk geldim fakat emin olamadığım için sipariş vermedim. Uzun süredir kullanan arkadaşlar varsa satın alabileceğim bir link paylaşırlarsa sevinirim. Bulduğum bazı UVB lambalar 350 ile 450 TL arası fiyat olduğu için biraz pahalı geldi açıkçası ürünün doğru fiyatı bu mudur ?

Şu an ithalatta sıkıntı var. Piyasada fazla olmaması ve euro doların artması sebebiyle fiyatlar bu noktaya çıktı.

Bizim bir arkadaşımız kaplumbağayı bıraktı. Elinde sıfır ürünler var. Exo terrayı 300 namibayı 330 dan satıyor namiba daha uzun ömürlü, exo terra 1-1,5 sene sonunda yarılanmaya başlıyor namibayı günde 3-4 saat yaksan 10 sene kullanıyorsun. Tek hayvan için çok çıktığı saatte 2 saat yeterli. Yanlış hatırlamıyorsam 15.000 saat ömrü var. Uzun süredir Türkiye de piyasada yok. Link bu.

Ben de kaplumbağlarım için UVB 5.0 ampul arayışına girdim. Dediğiniz gibi 400-700 TL arasında fiyatlar değişmekte. Koskoca Bursa'nın Gazcılar adlı bir Mahallesi var. Baştan aşağı Elektrik-Aydınlatma dükkanı dolu. Hepsine tek tek girdim sordum. Olmadığını, hatta artık üretilmediğini falan söylediler. Son bir umutla tekrar internette arayışa girdim. 140 TL'ye buldum. GG'DE #632243001 ürün kodu ile aratırsanız ulaşabilirsiniz. Ben uğraştım siz uğraşmayın diye oluşturdum az önce hesabımı. Kolay gelsin :)

Ben de kaplumbağlarım için UVB 5.0 ampul arayışına girdim. Dediğiniz gibi 400-700 TL arasında fiyatlar değişmekte. Koskoca Bursa'nın Gazcılar adlı bir Mahallesi var. Baştan aşağı Elektrik-Aydınlatma dükkanı dolu. Hepsine tek tek girdim sordum. Olmadığını, hatta artık üretilmediğini falan söylediler. Son bir umutla tekrar internette arayışa girdim. 140 TL'ye buldum. GG'DE #632243001 ürün kodu ile aratırsanız ulaşabilirsiniz. Ben uğraştım siz uğraşmayın diye oluşturdum az önce hesabımı. Kolay gelsin :)
Öncelikle düşünceli davranışınızdan dolayı teşekkür ederim :) göndermiş olduğunuz ürünü bende görmüştüm fakat emin olamadığım için daha tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak istedim. Cem beyin önermiş olduğu ürün kaliteli olduğu belli oluyor fakat bütçe konusunda zorlayabilir beni. Gittigidiyor sitesinde bulunan ürünü almam yeterli olur mu kaplumbağalar bu üründe bir sorun yaşar mı sizce cem bey ?

Bu 13 watt mesafesi 18-19 cm yukarıdan olacak dolayısıyla alanı 25 watt olana göre biraz daha ufak olacaktır. 25 watt 28-29 cm mesafeden konumlandırılıyor.

Lamba konumunu yakılaştırırsam kullanımı yeterli olur o halde değil mi

Kuru alan tabanına olan mesafe ile ampul ucu arası 18-19 cm olacak. Bu yetişkin hayvanlarda tek bir tanesini ancak ışıtır. 12 cm kabuk boyu altında iki hayvanı ışıtır. Ki pek aynı anda da çıkmıyorlar yetişkinler.

Bu ısı vermiyor yanında ısıtma lambası da kullanıyoruz. Bu konuda ampul örnekleri var.

Bu ürün çin malı. Lamba ömrü ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. İnternetde sadece 20cm de konumlandırınca hangi değerleri verdiği gösteriliyor.

HTB16fpSKVXXXXXLaXXXq6xXFXXXD.jpg

Ürün tropicalin malı. Tropical de amerikan firması çoğu çinde üretiyor. Tropicalde kaliteli firmalar arasında bunun yemlerini de kullanıyoruz.

Yalnız resimdeki gibi ampul açıkta durmasın. Bu uv ampuller radyasyon veriyor. Kaplumbağalar o kadar etkilenmese de bizim göz ve derimize zararlı etkisi var. Çanak lamba kullanıyoruz. Ucu dışarı sarktığı için o kısma alüminyum folyo sarıp uzatıyoruz. Bazı çanakların arkasında hava deliği bulunur bu delikleri kapamayacak şekilde sarıyoruz.

Kuru alan tabanına olan mesafe ile ampul ucu arası 18-19 cm olacak. Bu yetişkin hayvanlarda tek bir tanesini ancak ışıtır. 12 cm kabuk boyu altında iki hayvanı ışıtır. Ki pek aynı anda da çıkmıyorlar yetişkinler.

Bu ısı vermiyor yanında ısıtma lambası da kullanıyoruz. Bu konuda ampul örnekleri var.

Isıtma lambasıda alacağım evet uvb için 3 4 saat yeterli diye okudum ısıtma lambası sürekli açık mı kalmalı acaba

Alırken kargo elemanı önünde yanıp yanmadığını kontrol et. Yanmazsa tutanak tutup geri gönder.

Kaç hayvan var kabuk boyları nedir?

Günlük 20 dakikalık ışıma yeterlidir. Onun için çok çıktıkları saatlerde 1,5-2 saat uvb yanması yeterli. Isıtma lambasını gündüz 12 saat yakarız. Hayvanlar ufak 13 watt yeterli olur. Bunlar için zamanlayıcı kullanırsan aç kapa derdin olmaz.

Ürün tropicalin malı. Tropical de amerikan firması çoğu çinde üretiyor. Tropicalde kaliteli firmalar arasında bunun yemlerini de kullanıyoruz.

Yalnız resimdeki gibi ampul açıkta durmasın. Bu uv ampuller radyasyon veriyor. Kaplumbağalar o kadar etkilenmese de bizim göz ve derimize zararlı etkisi var. Çanak lamba kullanıyoruz. Ucu dışarı sarktığı için o kısma alüminyum folyo sarıp uzatıyoruz. Bazı çanakların arkasında hava deliği bulunur bu delikleri kapamayacak şekilde sarıyoruz.
Tropicalin değil. Crawlmiracle diye bir marka. İnternette çin üretimi olduğu yazıyor.

Crawl Miracle UVB 13w Energy Saving Light Reptile Light Bulb-buy at a low prices on Joom e-commerce platform

Anladım su içerisinde sabit 26-28 ısıtıcı mevcut zaten. Kuru alan içinde zamanlayıcı ile kullanım sağlarım bilgilendirme için teşekkür ederim. :)
Günlük 20 dakikalık ışıma yeterlidir. Onun için çok çıktıkları saatlerde 1,5-2 saat uvb yanması yeterli. Isıtma lambasını gündüz 12 saat yakarız. Hayvanlar ufak 13 watt yeterli olur. Bunlar için zamanlayıcı kullanırsan aç kapa derdin olmaz.

Tropical ampulü marka görmüşüm iyi mi? Neyse sorun değil. Artık çinlilerde kaliteli mal üretmeye başladı. Kullanılabilir.

Geri