Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uvb ampüller ve yuvaları hakkında

john_locke

Yeni Üye
Merhabalar,

UVB lamba arayışı içerisindeyim linkteki ürünü buldum 13w 5.0 uygun mudur?

http://www.ebay.com/itm/ZOO-Reptile-UVB-13W-Compact-Light-Fluorescent-Desert-Terrarium-Lamp-Bulb-NEW-/122052711015?var=&hash=item1c6ae89267:m:mOeLfaI_hFhOfFl-g_0tDtg

Buna yuva olarakta bunu buldum seramik vs. yazıyor fakat emin olamadım,
http://www.ebay.com/itm/NOMO-Adjustable-Aluminium-Alloy-Plastic-UVB-Lamp-Bracket-220V-Black-/172372166379?hash=item28222e86eb:g:pB0AAOSwNRdX~dMj

Ayrıca son olarak bu lambalar ne iş yapar onu da çok merak ettim,UVB değil sanırım.

http://www.ebay.com/itm/220V-100W-UVA-UVB-Reptile-Heat-Light-Bulb-Glow-Lamp-for-Terrarium-Lizard-/272282527864?hash=item3f654da878:g:lTAAAOSwM4xXarLO

Teşekkürler.

Birinci linkteki ampule compakt demiş ama içeriğinde uva yok. Desert yani 10.0 (%10 uvb içerenler çöl hayvanına göredir. Bize uygun olan 5.0 (%5 uvb'dir) bu varsa alabilirsin.

Uvb hayvanın vücudunda kendi kendine doğal olarak D vitaminini sentezlemesini sağlar.

Uva ise hayvanın metabolizmasını hareketlendiren ışınım verir.

Bunları ayrı ayrı alabilir veya ikisi bir arada alabilirsin. Sadece uva olanlar ısı verir. Uvb ve uva+uvb içerenler ısı vermez. Isıtıcı lambaya ihtiyaç duyulur. İkisi bir arada olup ısı veren bir model var ama o çok pahalıdır. Sadece amerikada satılıyor diye biliyorum.

Sadece uva içeren ampullerin ömrü fazla değildir. Çabuk patlar. Bu sarfiyatsız tip ampullerde ikisi bir arada almak ömür açısından karlıdır.

Şu an türkiye piyasasında en ucuzu exo terra uvb 100'dür. Ama en uzun ömürlü olan ise namibadır. Bu da artık türkiyeye gelmiyor. Diğer ampuller ortalama bir senede yarılanma ömrüne girerken namiba günde 4 saat yaktığımızı düşünürsek 10 sene götürür. Ömrü 15000 saattir.

Lamba güzel. Velakin kuru alan yüksekliği yeterli değil ise kuru alana çok yakın durur. 13 W olanlar alt ucunda 17-18 cm mesafede; 25-26 W olanlar 27-28 cm mesafede konumlandırılırlar. Bu mesafeyi yakalayabiliyor ise lambayı al. Tek hayvanda 13 W makuldur. Çok hayvan varsa geniş bölgeyi ışıtan 25-26 W tercih edilebilir.

Bu ampuller radyasyon verir. Çanak olmaması odaklandığı nokta hariç yanlara da yayılmasına neden olur. Yanarken yakın mesafeden ve uzun süre deri ve göz temasından kaçınılmalıdır. Bu yanarken özellikle çocuklar yaklaştırılmamalıdır.

Bu ampuller için geniş çanaklı lamba uygun olur. Ampulü içine saklayan. Gerekirse alüminyum folyo ile çanak sarılıp uç kısmı da göz hizasından kaybedilebilir. Fakat çanak arkası hava delikleri kapatılmamalıdır.

Bu ampuller ve özellikle 25-26 W olanlar ağırdır körüklü lambalar bu ağırlığı taşımaz. Onun yerine deve boynu lambalar buna uygundur. Dirsek kısımlarındaki vidalar ile sıkıştırılıp sabitlenirler.

Son linkteki ampul teraryumdaki çöl hayvanları için kullanılır. Mesafesi oldukça yüksekten konumlandırılır. Genelde tavandan asma lambaya takılır.

Cvp: Uvb ampüller ve yuvaları hakkında

İlginiz için teşekkürler öncelikle,

UVB lamba ile ilgili önerilerinizi dikkate alacağım,ilk linkteki ampülün 5.0 ı var, onu alabilirim çünkü fiyatı aşırı uygun.Biraz daha araştıracağım,

Bunun yanında ısıtma için sizin önceki konularda bahsettiğinizi gördüğüm Ecolite Halosoft Enerji Tasarruflu Akkor Halojen Ampul 52W Soft ampulu aldım. Onu taşıması için ise,

mailto:/ofis-kirtasiye/kiskacli-masa-lambasi-241502122
şöyle bir ürün aldım.Bu tarz bişeyin forumda kullandığını da yanılmıyorsam okumuştum.

uvb lamba işini halledene kadar sanırım ısıtma lambası + güneş ile idare edeceğim.

Uvb cam arkası işlemez dışarı çıkarmada ise sıkıntı esinti rüzgara maruz kalma güneş çarpması durumu olabilir.

En iyisi uvb alana kadar eczaneden devit alıp haftada bir, bir damla ya yemine yada ağzına damlatırsın.

12 cm kabuk boyundan büyük ise iki damla.

Geri