Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

UVB Lamba Mesafesi

easyinthehood

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar UVB lamba satın aldım. Sizce bu hangi mesafede durmalı? Hayvanımın kabuk boyu 5cm. Şu an böyle durmakta ve yükseklik 15-16cm civarında.

20210814_120943.jpg

Ayrıca ampulün çoğu kısmı açıkta ve ışık tüm odaya yayılıyor. Bu ışığa bakmak ve odada bulunmak sorun yaratır mı?

UVB kaç watt?

UVB 5.0 mı?

Kuru alanda ısıtma ampulü var mı?

UVB ampulü kaplumbağanın kuru alana çıktığı saatleri genelleyip en çok çıktığı saatlerde 2 saat açık bırakıyoruz. Kaplumbağanın 15-30 dakika UVB alması yeterli geliyor.

Ampulün etrafını folyo ile sararak dış kısmının gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Bu ışık gözlere zararlı ve yakın deri temasında bulunulmamalı.

Eğer küçük çocuk varsa UVB lamba açıkken odada bulunmasın.

UVB kaç watt?

UVB 5.0 mı?

Kuru alanda ısıtma ampulü var mı?

UVB ampulü kaplumbağanın kuru alana çıktığı saatleri genelleyip en çok çıktığı saatlerde 2 saat açık bırakıyoruz. Kaplumbağanın 15-30 dakika UVB alması yeterli geliyor.

Ampulün etrafını folyo ile sararak dış kısmının gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Bu ışık gözlere zararlı ve yakın deri temasında bulunulmamalı.

Eğer küçük çocuk varsa UVB lamba açıkken odada bulunmasın.
UVB 13w 5.0
Odada sadece ben ve muhabbet kuşum var. Bu ışığın 2-3 saat yanması ve arada sırada gözümle temas etmem hem kuşuma hem bana bir zarar verir mi? Yoksa 30cm gibi bir uzaklıktan sonra etkisini kaybediyor mu? Tek kuşkum bu çünkü ampulün birazı açıkta ve etrafa ışık yayıyor. Bir tehlike yaratmaz değil mi?

Isıtma ampulü bulunuyor. UVB lamba için kuru alana 15-16cm mesafe yeterli midir sizce?

Dış kısmını folyo ile sardığınızda size ya da kuşunuza bir etkisi olmaz. Kaplumbağa küçük olduğu için lamba yüksekliğini 18-19cm yüksekliğe çıkartırsınız.

Burada folyo ile sarılmış bir uvb lamba bulunuyor.

Dış kısmını folyo ile sardığınızda size ya da kuşunuza bir etkisi olmaz. Kaplumbağa küçük olduğu için lamba yüksekliğini 18-19cm yüksekliğe çıkartırsınız.

Burada folyo ile sarılmış bir uvb lamba bulunuyor.

İnternette UVB'nin bir etkisi olmadığı yazıyor. Zaten %5 oranında olduğu için bende pek olacağını sanmam. Folyo ile sarmasam bir şey olur mu acaba?

Uvb ampul radyasyon yayar. Bu sürüngen için sıkıntı olmasa da diğer hayvanlar ve bize zararlı hem göz hemde ten olarak yakın temas olmamalı. Oda lambası olarak kullanan olmuş ki bunun sakıncalı olduğunu belirtmişler. Burada da göz hizasına açık duruyor. Her ihtimale karşı Emrenin dediği gibi alüminyum folyo ile yan kısmı tamamen kapanacak şekilde sarılması iyi olur. Yalnız çanak arkası hava delikleri açık kalsın.

Özellikle yandığı vakit odaya çocuk kesinlikle girmemeli. Folyo sarılı olsa da.

Uvb ışınımı cam arkasından geçmez ama uva geçer. Kompakt ampulde uva %35 ortalama seviyesindedir.

Tropical 2.0 düşük oranlı olduğu için kabuk yüzeyinde kalır. 5.0 ve 6.0 kabuk içine işler. 10.0 desert yani çöl hayvanları içindir bu da kaplumbağalar için daha yoğundur.

Zararını basit olarak şöyle açıklayabiliriz. Radyoaktif maddeler kararsız atom tanelerinden oluşur ve sürekli reaksiyona girip saçılırlar. Bu aynı kum fırtınasında kalmamıza benzer. Görünmeyen ufaklıktaki tozlar yani atomlar radyoaktiflik oranı yükseldikçe vücudu deler geçer. Bu ampuldeki ise hissetme anlamında bize yüzeysel hasar veriyor. Ben test yaptım. Birkaç dakikalık maruz kalmamda gözlerimde 24 saat yoğun ağrı el derimde ise gerginlik hissettim. Tabi içeride başka hasarları da muhakkak oluyordur.

Yalnız hayvan 5 cm kabuk boyunda olduğu için 7-8 cm kabuk boyuna kadar kullanmaya gerek yoktur. Bence bekletip ziyan etmeyin ömrü gitmesin. Isıtma ampulü yeterli olur.

Bu dönemler kabuğun esnek yapıda olması önemli; organların baskı altında kalmasını önler ve kabukta yapısal deformasyonlar oluşmaz. 7-8 cm gibi kabuk sertleşip özgün yapısına kavuşur. Ayrıca esnek yapı darbe alma yada yüksekten düşme gibi durumlarda şiddeti absorbe eder.

Geri