Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

UVB lamba önerisi

morgeus

Bronz 2 Üye
İyi günler herkese. Benim kaplumbağamın kabuk boyu 10 cm. Kuru alan, silis kum, filtre, ısıtıcı, lamba vb. her şeye sahibim ancak bir tek UVB lamba yok asıl itiyaçlardan. UVB lamba olarak ne alabilirim?
mailto:/evcil-hayvan/exo-terra-compact-floresan-26w-5-0-uvb-294957112 bu uygun mu mesela veya 13 wattlığı?

Hayvan büyük olduğuna göre 25-26 W olanı alacaksın. 13 W olanda mesafe kısalır bu dahada büyüyecek hayvanın her yerini ışıtmasını önler. Yalnız 25-26 W olanların arkasındaki beyaz plastik kısım geniş çaplı olduğu için çanakta geniş olmalı yoksa duya tam oturmaz. İkincisi kıskaçlının taşıyamayacağı kadar ağırdır. Bu sebeple ya tavandan armatür sarkıt yada deveboynu lamba alıp altına yükselti yapacak strafor, kitap vb. koyup ayarla. Mesafe 27-28 derece olacak günde 2-3 saat açık kalması yeterli. Hayvan yarım saat ışınım alsa yeterli olur. Hayvan tek fazla yakmaya gerek yok. Çok çıktığı zamana denk getir yeterli.

Diğer markalara bakıldığında exo terra uvb 100 hesaplıdır. Atakanpetshopa da bak. Biz oradan piyasaya göre ucuz almıştık.

Aslında en iyisi namibadır. Ama gelmiyor artık. Ömrü 15.000 saattir. Diğer markalarda 1-1.5 sene aktif ömrü vardır sonra yarılanma ömrü başlar. Bu kullanıma bağlı değişkenlik gösterir.

Bir de yapacağın şey. Çanaktan ucu çıkacağı için ucunu yandan görmeyecek biçimde alüminyum folyo ile çanağın arka hava deliklerini kapatmayacak şekilde sarmak gerek. Sadece hayvanı görsün. Deri ve göz teması bize zararlı. Özellikle bu yandığı sırada odada çocuk olmasın.

Cvp: UVB lamba önerisi

Saol Cem abi atakanpetshoptan daha ucuza buldum. Ancak son yazdıklarını tam anlayamadım bir daha anlatabilir misin?

Cem abi bir de bana uvb'yi takacak lamba önerebilir misin? Bir de odada kimse olmuyor sadece temizlik yapacağımız zaman ve yem atacağımız zaman geliyoruz, arada sırada da kapıdan bi selam veriyoruz, hal hatır soruyoruz :D Gerek var mı yani alüminyum folyoya?

Gerek yok o zaman. Sadece yanarken yakın temas olmasın. Işığa bakma. Elini altına getirme. Sonuçta radyasyon veriyor.

Lamba herhangi bir marka öneremem. Ama uzun kollu ve dirsek kısmında sıkıştırma vidası olanı tercih et. Mimarların kullandıkları da var ama ayak kısmı sıkıştırmalı yada duvara yada masaya montaj yapılıyor.

Hangisini anlamadın ?

Alüminyum kısmını tam anlamamıştım da gerek yok dedin zaten saol.
Sen lamba olarak ne kullanıyorsun Cem abi?

Benim eski deveboynu lambam vardı. Akvaryumun bir köşesi kalorifere yakın, üstüne 3 kat 5 cm'lik strafor kesip koydum üstüne lambayı koyup kuru alana konumlandırdım.

https://www.tekzen.com.tr/zenlite-masa-lambasi-230v-e27-duylu-cb98-siyah-828230 bu olur mu acaba? İnternete deveboynu da yazdım da hep mozaik lamba çıkıyor.

Bu olmaz buda körüklü çanağı da dar ampul girmez. Dediğim deveboynunda körük yeri iki parça metal ve birleşme noktasında sıkıp sabitleyen vida var.

Cem abi senin dediğin tür deveboynunu nereden bulabilirim? İnternette hep süslü mozaik deveboynu lambalar var.

İkea da olabilir. Bauhausta olabilir. Armatür satan yerlere bak avizecilere bak. Horoz elektriğin sitesine bak.

Geri