Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

UVB teçhizatları(Güncel 26.02.2011)

RE: UVB teçhizatları

Arkadaşlar ben uvb aramaktan yoruldum.
Bugün kızılay,bahçeli,emek ve ulusta ki birçok petshop, akvaryumcu ve elektrikçiyi dolaştım.Petshopların durumu çok fena uvb yi geçtim uv lamba bile yok bazılarında bazıları uvb diyince öyle birşey yok dediler.Bazısı ben firmadan getirtirim ama 400 TL ye mal olur tarzı alaycı şekilde yaklaştılar.Bazıları neden aradığımı öğrendikten sonra elime kabuk sertleştirici tutuşturdu.
Sadece bir akvaryumcu eskiden elinde olduğunu ama artık Türkiye'ye bu tip lambaların gelmediğini söyledi.
Galiba uv lamba alıp onu kullanmaya başlıcam.Çünkü bakılabilecek heryere baktım bugün.
Amazon' dan alışveriş yapmayı deneyen bir kaç kişiyle görüştüm ama ürün tesliminde sorunlar yaşandığını anlattılar.
Yurtdışından toplu bir şekilde firmadan almak gibi bir şansımız olursa ancak o şekilde sağlıklı olarak bu lambalardan edinebileceğiz anladım kadarıyla.
Eğer her hangi bir şehirde bu lambalardan bulan olursa lütfen burada paylaşsın.

zencefil' Alıntı:
Arkadaşlar ben uvb aramaktan yoruldum.
Bugün kızılay,bahçeli,emek ve ulusta ki birçok petshop, akvaryumcu ve elektrikçiyi dolaştım.Petshopların durumu çok fena uvb yi geçtim uv lamba bile yok bazılarında bazıları uvb diyince öyle birşey yok dediler.Bazısı ben firmadan getirtirim ama 400 TL ye mal olur tarzı alaycı şekilde yaklaştılar.Bazıları neden aradığımı öğrendikten sonra elime kabuk sertleştirici tutuşturdu.
Sadece bir akvaryumcu eskiden elinde olduğunu ama artık Türkiye'ye bu tip lambaların gelmediğini söyledi.
Galiba uv lamba alıp onu kullanmaya başlıcam.Çünkü bakılabilecek heryere baktım bugün.
Amazon' dan alışveriş yapmayı deneyen bir kaç kişiyle görüştüm ama ürün tesliminde sorunlar yaşandığını anlattılar.
Yurtdışından toplu bir şekilde firmadan almak gibi bir şansımız olursa ancak o şekilde sağlıklı olarak bu lambalardan edinebileceğiz anladım kadarıyla.
Eğer her hangi bir şehirde bu lambalardan bulan olursa lütfen burada paylaşsın.
Ben bunları yazmıştım adım adım. Keşke boşuna aramasaydın :) Üretici firma getirmeyecekmiş görüştüm adamlarla.
Almanya' da bana gönderebilecek insanlar var. Onlarla irtibata geçip isteyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak...

ben de almanyadaki akrabalarıma söyleyeceğim..

ben de bi kaç yere sipariş verdim,ısrarla getirteceklerini söylediler.ben de peki dedim :D güzel bi para olunca ucunda uğraşacaklarına eminim.olmazsa da olmaz ne yapalım..bu hayvancağız 2 senedir uvb lambasıyla mı yaşıyor :)

Arkadaşlar yurt dışından getirtme imkanı buldum.
Zilla diye bir marka(nakliyeyle 40$ civarı). Nakliyesiyle en ucuz o oluyor. Exo Terra falan 50 $ civarı oluyor.
İsteyen arkadaşlarım varsa E-bay e baksınlar...

Arkadaşlar 25.02.2011 akşamından itibaren compact UVB me kavuştum.

Exo Terra Repti Glo 5.0 uvb 13W

Ebay den

Paid on Jan-30-11 via PayPal
Subtotal:
US $12.99
Shipping & handling:
US $30.00
Total:
US $42.99

Siparişten itibaren gelmesi 26 gün sürdü.

http://www.coustopet.com/asp/product/811/Exo-Terra-Repti-Glo-10-0-Desert-Terrarium-Lamp-20-W-60-cm
Burada bir tane buldum ama akvaryumum 50cm benimkine büyük gelir almak isteyen varsa alsın bu arada özellikleri hakkında resmide koyayım. Repti glo 10.0 en iyisi sanırım uvb açısından. 50cm ve daha kısasını bulursam almayı düşünüyorum
mailto:/en/images/products/table_lighting.jpg
Resim mailto: sitesinden alınmıştır.

Uvb 10 col iklimindeki surungenler icin yapilmistir. Bizim kaplumbagalara 5.0 yeterlidir.

bu iş görmez mi peki ? Bir bilgisi olan var mı ?

http://www.hepsiburada.com/Liste/exo-terra-sun-glo-halogen-lamba-35w/ProductDetails.aspx?productId=ptm702pt2180&categoryId=24001720#Gorseller

kenan38' Alıntı:
bu iş görmez mi peki ? Bir bilgisi olan var mı ?

http://www.hepsiburada.com/Liste/exo-terra-sun-glo-halogen-lamba-35w/ProductDetails.aspx?productId=ptm702pt2180&categoryId=24001720#Gorseller
Bu uvb lamba değil.

Arkadaşlar uvb lamba ampul vs... hakkında şöyle bi bilgi kaynağına ulaştım. İlgilenen arkadaşlara faydası olur umarım.
mailto:/Urunler/sylvania.pdf

Cvp: RE: UVB teçhizatları

tuncomunco' Alıntı:
Arkadaşlar iyi haberlerim var :) Aradığımız UVB yi buldum.

Sylvania Reptistar Minilynx %6 UV - 23 Watt
mailto:/img17/7766/jpm007707l.jpg
Terraryumda yaşayan iguana,yılan,kertenkele,kaplumbağa gibi sürüngenlerin sağlıklı gelişmeleri için ihtiyaç duydukları UV - B ışınını sağlayan 23 watt gücünde ampul.

Açıklama:

4000 saat kullanım ömürlüdür.(Ampulün kullanım ömrü,100 saatlik UVB veriminin %50'si olarak hesaplanmaktadır)

Şebeke gerilimi ile balasta ihtiyaç göstermeden çalışmaktadır.

Yüksek miktarda UVB ışını yaymaktadır.

UVB tavan yoğunluğu @100 mm 160 w/cm.

Bazı endüstriyel kullanım imkanları söz konusudur.

Özellikleri:

1-)E27 duy genişliği,

2-)23 watt,

3-)220-240 volt,

4-)190 mA akım,

5-)16,6 uzunluk,

6-)5,7 cm genişlik,

7-)6500 Kelvin,

:cool:600 ışık verimi,

9-)Renk geriverim endekse 1 b,

10-)Spektral UVA gücü 610,

11-)Spektral UVB gücü 160.

*EN 60968 güvenlik şartlarına, EN60969 performans şartlarına ve CE şartnamelerine uymaktadır

*Ev içi aydınlatma için uygun değildir.

*Uv ışın verdiğinden cildinize ve gözlerine temas ettirmeyiniz.

Ancak nerede satıldığıyla ilgili birşey bulamadım :D
En azından buda bir ilerleme ;)

Slyvania' nın türkiye distribütörü Me-Fa Elektrik. Toptancılar ama, hobicilere de yardımcı oluyorlar. Geçen ay bitkiler için floresanlar aldım oradan, uvb lambanın olduğunu söylediler, ama depodan getirmeyi unutmuştu, ben de sonra alırım dedim. Yarın gene uğrayacağım. Şişhane' de, belediyenin arkasında...

Cvp: UVB teçhizatları(Güncel 26.02.2011)

Geçen sene juenpetmarket satıyordu, bu sene farklı bir marka satmaya başladılar. Fiyat olarak size ne söylediler acaba?

Arkadaşlar, slyvania distrübitörüyle görüştüm, sürümü olmadığı için getirmediklerini söylediler. satıldığı bir yeride bilmiyorlar, getiren internetten siparişle perakende fiyatına alıp satıyordur belki dediler...

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-surungen-exo-terra-repti-glo-5-0-floresan-lamba-kompakt-uv-uva-uvb-52672526/detay

Bu ilandaki telefonu aradım. Tayfun Bey çıktı telefona. Sanırım öğrenci çünkü akşama kadar dersim var dedi. Belki de öğretmen. Elinde varmış. Akşamları saat 17:00 den sonra müsait oluyor. Göztepe'deki Marmara üniversitesinin arka sokağındayım dedi. Yarın gidip alacağım. Tekrar bilgi veririm.

Fiyat oldukça uygun benzer ürünler 55TL ile 80TL arasında satılıyor. İlanda bahsedildiği üzere 26 watt olması oldukça iyi.

Şimdi buluşmak için konuştum lamba Amerika'dan geldiği için 110 volt ile çalışıyormuş. 10 TL de adaptör diyor. 220 volt çalışanı yok dedi. Benim evde kullandığım aynı marka ama 13 W. Kaç volt ile çalıştığına bakmadım ama 220 volt ile kullanıyorum. 220 voltda da çalışır ama alet 110 volt dedi. Yani üzerindeki değerleri 110 volt ile veriyormuş. Elimde var hazır gelirseniz veririm diyor. Arada kaldım ben de ne yapsam? 220 volt ile çalışan lamba mı aramalıyım yoksa bulmuşken alayım mı?

pelerinlikedi' Alıntı:
tuncomunco' Alıntı:
Arkadaşlar iyi haberlerim var :) Aradığımız UVB yi buldum.

Sylvania Reptistar Minilynx %6 UV - 23 Watt
mailto:/img17/7766/jpm007707l.jpg
Terraryumda yaşayan iguana,yılan,kertenkele,kaplumbağa gibi sürüngenlerin sağlıklı gelişmeleri için ihtiyaç duydukları UV - B ışınını sağlayan 23 watt gücünde ampul.

Açıklama:

4000 saat kullanım ömürlüdür.(Ampulün kullanım ömrü,100 saatlik UVB veriminin %50'si olarak hesaplanmaktadır)

Şebeke gerilimi ile balasta ihtiyaç göstermeden çalışmaktadır.

Yüksek miktarda UVB ışını yaymaktadır.

UVB tavan yoğunluğu @100 mm 160 w/cm.

Bazı endüstriyel kullanım imkanları söz konusudur.

Özellikleri:

1-)E27 duy genişliği,

2-)23 watt,

3-)220-240 volt,

4-)190 mA akım,

5-)16,6 uzunluk,

6-)5,7 cm genişlik,

7-)6500 Kelvin,

:cool:600 ışık verimi,

9-)Renk geriverim endekse 1 b,

10-)Spektral UVA gücü 610,

11-)Spektral UVB gücü 160.

*EN 60968 güvenlik şartlarına, EN60969 performans şartlarına ve CE şartnamelerine uymaktadır

*Ev içi aydınlatma için uygun değildir.

*Uv ışın verdiğinden cildinize ve gözlerine temas ettirmeyiniz.

Ancak nerede satıldığıyla ilgili birşey bulamadım :D
En azından buda bir ilerleme ;)

Slyvania' nın türkiye distribütörü Me-Fa Elektrik. Toptancılar ama, hobicilere de yardımcı oluyorlar. Geçen ay bitkiler için floresanlar aldım oradan, uvb lambanın olduğunu söylediler, ama depodan getirmeyi unutmuştu, ben de sonra alırım dedim. Yarın gene uğrayacağım. Şişhane' de, belediyenin arkasında...

Bir de bu lambayı buldum Forum AVM de bir petshopda dün akşam. Aynısı. 1 tane var ellerinde. 23 W ile 26 W çok farkeder mi?

İlk konuda pek bilgim yok ancak son sorduğunuz şey için 3 wattlık fark önemli değil. Önemli olan orada lambanın %uvb ışın kapasitesi, ikisi de %6 gözüküyor.

Yaz başına kadar bolca bulunan Sylvania sanırım artık ithal edilmiyor; bundan sonra alacağımız ürünler artık kenarda köşede tesadüfen bulacaklarımız olacaktır o marka için. Doların aşırı yükselmesi malesef fiyatları da etkiledi. Yaz başı 55TL ye satılan ürünler şu an 70-80TL civarında..

O zaman ben hazır karşıdayken bu Göztepedekini bir alayım. Yarın da pet-hopdaki duruyorsa onu alır yedek yaparım. Bulunması zor ise bu kadar.

Geri