Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uvb Uva lambalar hakkında

Tosbic

Yeni Üye
Merhabalar, kaplumbağama hem ıstıcılı hem de uvb özelliği olan lamba arıyorum internette böyle bir lamba buldum size sormak istedim
mailto:/jbl-reptil-spot-halodym-teraryum-lambasi-42-watt-u-26215
Sizce uygun mudur? Bundan daha yüksek fiyata şuan da alamam ama bir an önce de eksiklikleri tamamlamam lazım yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Bu spot lambaların bazıları uva içerir ama uvb yoktur. Diğer taraftan oldukça dayanıksız bir ampuldür. Ufak su damlası değdiğinde yada ufak bir çarpmada gider. Bunu aldığına değmez yerine normal bir ısıtma ampülü al daha ömürlü olur. Haricen wattı yüksek. Bu hayvanı yakar. Mesafeyi yükseltmek gerekir, buda gereksiz alanı ısıtır ki akvaryumda suyu da ışıtacağı için yosunlanmaya neden olur. Kısaca aldığına ve para verdiğine değmez.

Uva ve uvb içerip ısıtan model ampuller var. Amerikada satılıyor ve oldukça pahalıdır. Zamanında 300-350 tl civarlarından gidiyordu şimdilerde kur yüzünden 500-600 tl olmuştur. Sylvania markaydı galiba.

Birde bu özelliklere sahip daha ucuz bir ampul vardı galiba birisi söylemişti hatırlamıyorum ama diğerinin kalitesinde değil.

Biz kullanım süresi açısından ısıtıcı için ayrı ampul uv için ayrı ampul kullanıyoruz.

Bulabilsen namiba kompakt uv al derim ama gelmiyor artık bunun ömrü 15000 saat. Bizim kullanımımızla yaklaşık 10 sene. Jbl ve exo terra markalar 1-1,5 sene gidiyor. Sonrasında ömrü yarılanmaya başlıyor.

Geri