Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

vahdettine sürpriz: fakir ama gururlu bir akvaryum ve sürpriz sanatçı

dicolele

Bronz 3 Üye
merhaba arkadaşlar. bu gün babamla akvaryum almaya beraber gidecektik ama hasta olduğum için babam tek gitti. resmen kazıklanıp dönmüş. birkere akvaryum çok küçük ekipmanları koyunca gerçekten yer kalmıyor. kuru alan ise çok alçak. ve gelelim sürpriz sanatçımıza; fatmagül. babam vahdettinimiz sıkılmasın diye birde kız almış. vahdettinin yarısı kadar,baya minik ve korkuyor. vahdettin kuru alana inip çıkmaya çalılırken o bir köşeye pısıp kalmış durumda.
sorunlarım şunlar
bunlar birbirlerine nasıl alışacaklar? ve ya alışırlarmı?
kuru alan sorununu nasıl çözebilirim ? (üstüne çıkamıyorlar bile, düşüyolar kayıyolar)

resimler

Ekli dosyalar

• 2013-12-04 21.11.35.jpg
    2013-12-04 21.11.35.jpg
    50.2 KB · Görüntüleme: 166
  • 2013-12-04 21.12.07.jpg
    2013-12-04 21.12.07.jpg
    50 KB · Görüntüleme: 151
  • 2013-12-04 21.11.57.jpg
    2013-12-04 21.11.57.jpg
    63.1 KB · Görüntüleme: 124
Cvp: vahdettine sürpriz: fakir ama gururlu bir akvaryum ve süpriz sanatçı

keşke akvaryumu kullanmadan evvel iade edip yeni uygun bir şey alsaydın veya iyice temizleyebilirsen alabilirsinde. o plastik ve timsahı çıkar salınım yapmaları bir yana hayvanlar timsahtan ürkerler. suyuda yükseltmelisin ısıtıcı yüzeye çok yakın hava teması camı patlatır. kuru alana gelirsek ısıtıcı lamba olmadıkça çıkmazlar.

hayvanın dişi veya erkek olduğu küçükken anlaşılmaz. bir tek kan testi ile anlaşılır aksi halde 10 cm civarı cinsel gelişim aşamasında cinsiyet belli olur.

RE: vahdettine sürpriz: fakir ama gururlu bir akvaryum ve süpriz sanatçı

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Öncelikle bu konunun okunmasını öneririm. Ne, ne için her detayı bulmak mümkün.
Akvaryum küçük. O yapay boyalı ürün hiç uygun değil. Zaten küçük akvaryumda su seviyesi yok denecek kadar az. Ekipmanlı ölüm danusunun biraz büyüğü durumunda. Ekipmanlar hayati ama bu suda gelişim ve huzur olmaz. Bu iki hayvanı 60-70 lt su hacminde bir akvaryuma koymalı. Bitki plastik değil ipek yapraklı olmalı. Floresan ısı vermez. Normal soft 40-60 w ampul kullanılmalı. Kapak olmayan normal bir akvaryumda kuru alan cd kabından yapılabilir. Üste saklama kabı oturtulup suya bakan tarafı ortadan komple koparmadan aşağı doğru kesilip rampa yaparak kuru alan yapılabilir. Camcıya yukarı kuru alan yaptırılabilir. Hazır daha uygun kuru alan alınabilir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=12140&ad=penn-plax-kaplumbaga-adasi&kat=157
Bu haliyle olmamış.

Boyut farkı özellikle yem yemede sorun olur. Büyük olanla arasında çok fark varsa yem yerken alacağı darbeler küçüğe zarar verir. Bu esnada ayırmak gerekir. Hemde yem oranları uygun verilmiş olur.

ya akvaryumu ben almadım babam karşı yakadan almış. ki ben ona dün demiştim en az 50lt olmalı diye, ama akvaryumcu bunu vermiş üstünede "bu artar bile" demiş sığır... nereden aldığınıda bilmiyorum hele karşı yakayı hiç bilmiyorum. tek çare sanırım kendim para biriktiricem, olmadı karne hediyesi falan diye bir şekilde kakalıyacağım :)
ısıtıcıyı nereye yapıştıracağımı bilmiyorum söylerseniz sevinirim. bir de filtreyi çalıştırmadım daha.
sanırım yarın cd kabından yapacağım kuru alanımı da. ısıtıcı lambam var da dediğiniz gibi florasan sanırım. kullanmadığım 40wlık bi masa lambam var o uygunmudur?

Cvp: vahdettine sürpriz: fakir ama gururlu bir akvaryum ve sürpriz sanatçı

masa lambası denk geliyorsa onu kullanabilirsin. ısıtıcının yeri uygun sadece suyu yükseltmen gerek. su yüzeyinden en az 5-10 cm dipte olmalı. ve vantuzlarından çıkmamalı.

kaplumbağa besleyenler ne çekiyorsa IQ'su yüksek bu vatandaşlardan çekiyor zaten. bir de artar demiş ha!

Pet shop maduru olmaktan kurtulunamamış. Neler duyduk bı güne kadar. Pet shopları market gibi görün. Gerekeni tespit edip sadece alım yapılacak yerlerdir. Maksimum öneri bulunamayan bir ürüne muadil bir seçenek sunması olurki buda ancak ekipmanlarda olabilir. Yem vs hiç bir üründe onun yerine bu olura bile itibar etmemeli. Gerçi ben alternatifleri bile belirleyip öyle gidiyorum.

Isıtma lmbası kuru alanı 31-33 derece yapmalı. Birde su acil yükselmeli. Yeni daha uygun sistem içinde çözümler düşünülmeli.

İki hayvan gözlemlenmeli. Yem verirken dikkat edilmeli.

Geri