Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

Tarçın~

Altın 2 Üye

Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler​

Yeşillikler ve Sebzeler​

Sınırsız/Genel Olarak Verilebilecekler:
-karahidiba yaprakları
-körpe beyaz şalgam yaprağı
-yeşil kıvırcık salata
-kırmızı kıvırcık salata

Orta Seviyede Verilebilecekler:
-havuç
-yeşil bezelye
-hindiba
-karalahana
-balkabağı
-marul
-tatlı patates
-sakız kabağı

Nadiren Verilebilecekler:
-kara lahana
-hardal yaprakları
-kırmızı biber
-domates

Verilmemesi Gerekenler:
-horozibiği çiçeği
-pancar yaprağı
-çin lahanası
-brüksel lahanası
-brokoli
-lahana
-kereviz
-pazı
-frenk soğanı
-mantar
-maydonoz
-bezelye
-ıspanak
-ravent

Suda Yaşayan Verilebilecek Bitkiler:
-amazon kılıcı
-anacharis*
-su mercimeği
-frogbit*
-latin çiçeği
-su otu
-eğrelti otu
-su sümbülü
-su marulu
-nilüfer
-su civanperçemi
-starwort*

Meyveler​

Sınırlı Miktarda Verilebilecekler:
-kavun
-mango
-papaya
-frenk inciri

Nadiren Verilebilecekler:
-elma
-muz
-böğürtlen
-yaban mersini
-turunçgiller
-üzüm
-şeftali/nektarin (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-armut
-erik (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-kiraz (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-çilek
-karpuz

*Meyveler su kaplumbağalarının doğal yemekleri değildir.Bu yüzden sınırlı miktarda verilmelidir.Çok fazla şeker içerebililerler ve sadece diyette çeşitliliği sağlamak adına verilmelidir.Kabuklar ve çekirdekler çıkarılmalıdır.Bu yiyecekler ayda bir ya da daha az verilmelidir.

Not: Yıldızlı yiyeceklerin Türkçe karşılığını bulamadım.Direkt adıyla yazdım fakat arama motorlarına yazınca ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

*Genel olarak verilebilecekler; her gün
*Orta seviyede verilebilecekler; haftada bir veya bir kaç kere
*Nadiren verilebilecekler;ayda bir ya da daha az

Moderatör tarafında düzenlendi:
güzel olmuş unuttugumda hep burayı açıp bakıyorum verilip verilmemesi hakkında

Kırmızı ya da beyaz et yediğinde kapluşlar neden ısırıyorlar? Bilgisi olan var mı ?

tarçın eline sağlık! listeyi aynen yazdım, patişin yanına iliştiricem akşam.ben yokken falan saçmalamasın ablamlar:)

buğün buldum karahindibayı halk dilinde radika ya da aslan dişi ama yemediler :(

tanya' Alıntı:
Kırmızı ya da beyaz et yediğinde kapluşlar neden ısırıyorlar? Bilgisi olan var mı ?

Çünkü her hayvan et ve kanlı bir şey yediğinde ona alışır ve sizide yemeye çalışabilir mesela bir köpeğe kanlı bir et verin Allah Rahmet eylesin derim ben size hiç önermem böyle bir girişimi:( Her hayvanda olabilecek içgüdüsel birşeydir sakına denemeyin

Acaba bu yiyecekleri hangi yaş kapluşlar için vermeliyiz? Bu yiyeceklerden yavru tospişlerin sevebilecek olanı varsa hemen alıcam;)

Alışmadığı içindir. Ayrıca yavruysa yeşilliğe ya da meyvelere pek rağbet etmeyecektir.

benimki sebze dışında ne verirsem yiyor ama sebze asla ağzına koymuyor.meyve bile yedi,yeşil biber de yedi tabi acısız olanından.ama marul gibi şeyleri asla yemiyor.kandıramıyorum da üstelik.
ben gofrete hep çiğ kıyma veriyorum ayda.bazende çiğ tavuk.ama daha elimi ısırmaya yeltenmedi :)

o zaman ben kaplumbağa mı beyaz et verirsem sakıncalı mı olur?

Edit alcatraz:Lütfen Türkçe sözcükler kullanalım

Haşlanmış tavuk ayda 1-2 kez ve az miktarda olmak üzere verilebilir sürekli ve fazla verilmesi zararlı olur.

benimki herşeyi yiyor nedense :D:D çok aç yavru olmasına rağmen 3-4 aylık tahmini kuzum ya ben yerim onu :)

Ben de Supiş e marul verdim marulları yedii havuç bide çok az elma verdim ama havuçla elmayı sevmedi şimdi radika zamanı bakalım onu denicem onu yicek miii

Yararlı bir liste olmuş doğrusu bundan faydalanıcağım. ben arada sırada protein olsun diye kıyma da atıyorum :)

Çiğ kıyma çok sık vermeyin alışırlarsa normal yemleri pek yememeye başlayacaklardır. Ayrıca içeriğinden dolayı da kıyma uzun vadede zararlı olabilir. Ayda 1-2 defa verilebilir ancak çok sık vermek iyi değil bu nedenlerle. Kıyma yerine proteinden zengin hazır yemleri kullanmanız daha iyi olur, sera raffy-I, tetra gammarus, tubifex gibi.

ben bugün küçük iki parça kırmızı et verdim ama bişe olmaz heralde et diye bişe geçmiyo listedede bi zararı olmaz heralde

Geri