Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Veterinerin teşhisi

Zeck

Bronz 1 Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir kaç gün önce kaplumbağamın pembeleşen alt kabuğunun fotoğrafını paylaşmıştım. Veterinere danışmam söylenmişti. İlk önce sürüngenlerle ilgilenen bir veteriner bulmaya karar verdim ve buldum. Kaplumbağam yanımda değildi sormadan götürmek istemedim. Alt kabuğunun pembeleştiğini söyledim direkt mantardır dedi ve Oceral sprey adında mantara iyi gelen bir sprey yazdı. Eczaneden alın 10 gün alt kabuğuna sıkın dedi ama henüz hayvanın fotoğrafını dahi görmeden teşhis koyması bana biraz tuhaf geldi. Eve geldiğimde pembeliğin tamamen geçtiğini gördüm. Ne yapmamı önerirsiniz?

Bence gectiyse wimdilik bir sey yapma eger tekrar ederse veterinerin onerdigi tedaviyi uygularsin

Cvp: Veterinerin teşhisi

pembelik kılcal damarla alakalı. elemana kaplumbağa olduğunu söyledin mi ? başka bir hayvan mı sandı acaba. kahverengi mantarı biliyorum ama pembe olanını ilk defa duydum. o dediği sprey oceanal sprey yani okyanus suyu. bunu burun ameliyatından sonra kabuk bağlayan iç yaralara sıkıp üstünden deriyi gerip bu kabukları atmak için verirler. bende kullanmıştım. pahalı bir ürün. tuzlu çözelti hazırlayıp sür dememiş ya hayret.

flora11' Alıntı:
Bence gectiyse wimdilik bir sey yapma eger tekrar ederse veterinerin onerdigi tedaviyi uygularsin
Umarım tekrar olmaz. Olursada başka bir veterinere danışırım muhtemelen.

cem' Alıntı:
pembelik kılcal damarla alakalı. elemana kaplumbağa olduğunu söyledin mi ? başka bir hayvan mı sandı acaba. kahverengi mantarı biliyorum ama pembe olanını ilk defa duydum. o dediği sprey oceanal sprey yani okyanus suyu. bunu burun ameliyatından sonra kabuk bağlayan iç yaralara sıkıp üstünden deriyi gerip bu kabukları atmak için verirler. bende kullanmıştım. pahalı bir ürün. tuzlu çözelti hazırlayıp sür dememiş ya hayret.

Anlıyorum. Zaten deri değişimiyle başladı pembeleşme deri değişimi bitince geçti. Açıkçası konuşmaları pek mantıklı gelmedi zaten " benimde kaplumbağalarım vardı ordan biliyorum dedi" Muhtemelen sürüngenler hakkında eğitim almamış bir veterinerdi. İlacı satın almadım. O zaman herhangi bir şey yapmam gerekmiyor.

gerek yok. senin hayvan üşümeden değil vücut gelişmesine bağlı metabolizma hareketlenmesinden kaynaklı.

Tamam teşekkür ederim :smile:

Geçmiş olsun. Veterinerin hiç görmeden teşhis koymasıda ilginç olmuş.
Bencede müdahalesiz devam etmek daha iyi.

Teşekkür ederim. Evet beni tedirgin edende bu oldu. Görmeniz gerekmezmi diye sorduğumda benim burda yapabileceğim bir şey yok dedi. Çokta güvenmemek lazım sanırım.

Geri