Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru su kaplumbağalarımız yem yemiyor

tom&jerry

Yeni Üye
3 hafta önce aldığımız yavru su kaplumbağalarımız yem yemiyor ve çok az hareket ediyor. Su kaplumbagalarımızı bulunduğumuz şehir dışından alıp eve getirmiştik. Aldığımız petshoptaki çalışan kaplumbagalarin karides yemine alışkın olduğunu söyledi ve ondan bize verdi. Eve geldiğimizde onları 40 cmlik cam akvaryuma arıtma suyuna koyduk. Fakat o günden beri hiç yem yemedi. Tabiki panik olunca yakınlardaki bir petshopa gidip durumu anlattım bize başka bir yem verdi. Yemese bile suya karışır merak etme dedi. Isıtıcı lambaları sordum sıcak memlekette yaşadığımız için simdi değil de yaz sonu al gerek yok dedi. Fakat kaplumbagalarimizda değişen bir durum yok hem yem yemiyorlar hem de az hareket ediyorlar. Genelde kuru yerde uyuyorlar. Sizce ne yapmalıyım?

Foruma hoşgeldiniz.

Bu bir haftalık süreç olsa adaptasyon süreci derdik ama 3 hafta geçmiş. Hayvanlar üşütmüş. Ama akciğer enfeksiyonuna yakalanmışlar mı bilmiyorum.

Yine de eczaneden gentagut göz damlası alın. Vitamin damla yoksa deep fix reptivit vitamin damla alın.

Akvaryum ve ekipmanlar önemli özellikle su ısıtıcı ve ısıtma lambası. Isıtma lambasının süresi yoktur. Hava ne kadar sıcak olursa olsun yaz kış sürekli günde 12 saat yanar. Kabuk ısıyı doğrudan almalı. Bu metabolizmalarını canlandırır. Kabuğu kurutup eski plakaları gerdirerek açılıp atılmasını sağlar. Olası mantar ve yosun gibi biolojik oluşumların üremesini önler. Bu konuda bilgi verdim.

Su ısıtıcı için tam batabilen model olması kaydıyla en az 15 cm su derinliği olmalı. Hayvanlar gece suda uyumalı. Sabaha doğru ortam en soğuk halindedir. Su ısıtıcı sabit ısıda üşümelerini engeller.

Açık yem kullanmıyoruz. Bunlar bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Hayvanların kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Geri