Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni 200 lt akvaryum kurulumu için yardıma ihtiyacım var

tefo2606

Bronz 5 Üye
100*40*50 boyutlarındaki akvaryumu az once evime yerlestirmiş bulunmaktayım.Dış filtre ambalajında duruyor :) Akvaryumu kaldırıp yıkama imkanım yok sanırım :D tecrübelerinizden yararlanmak isterim.Saygılar.

Cvp: Yeni 200 lt akvaryum kurulumu için yardıma ihtiyacım var

bi otoparka götürüp önden yıkataydın ya :D hayırlı olsun ne beslicen

Zaman varsa iyi olur. Kum varsa bir kaç kez kaynar ve tuzlu suda yıkayıp sonra defalarca durulamalı. Böylece hem dezenfekte olur hemde büyük ölçüde durulanır. Tüm ekipmanları sıcak duru suda yıkayıp akvaryumu kurmalı. Daha sonra musluk suyu ile doldurup tuz koymalı. Bu şekilde filtre bir gün çalışsın. Ertesi gün akvaryumdaki suyu boşaltıp dinlenmiş duru su konulur. Filtre ısıtıcı çalıştırılıp suyun uygun ısıya gelmesi beklenir. Bundan sonra hayvanlar içeri girebilir.

filtre, dış filtre bence onu su tuzlu iken kullanmasın iç filtren varsa yerine onu kullan. kumun suya vereceği bulanıklığı alır. iç filtren yok ise ara ara kumu havalandır tuz her yerine nüfuz etsin. sonraki gün suyu çekerken gene karıştırki ortaya çıkacak bulanıklıkta aldığın su ile gitsin. sonra maşrapa ile yan camlardan temiz suyu döküp dipte biriken suyu da bir kaç defa ekle al yöntemiyle tuzdan arındır.

dış filtre ve malzemelerini de boruların içide dahil sıcak suda yıka. carbon vs keseli malzemeleri tortusu bitene kadar yıkamalısın. ekstradan elyaf da alırsan iyi olur.

Ben malzemeli kullandım, sonra durulayınca sorun olmadı ama senin dediğin daha iyi olur Cem. Önemli olan suyun çevrimi. İç filtre yoksa sadece sünger ve elyafla dış filtre çalıştırılıp daha sonra elyaf değişip sünger durulanarakta filtre doldurulabilir.

evet oda olur filtre malzemelerini koymadan sünger ve elyafla çalıştırılabilir. elyaf pahalı bir şey değil 250'lik veya 500'lük elyaf alıp kullanabilirsin. bunun avantajı yıkama derdi olmadan atıp yenisini eklemek ve zamandan kazanmaktır.

Sizden öğreneceğimiz daha çok şey var sanırım.

Sayın moderatörler teşekkürlerimi sunarım.Bugün kullanılabilir hale gelicek umarım yeni tank. Su kaplumbağasında ve forumda yeniyim tecrübelerinizden yararlanıcaz artık ;) ilginize teşekkürler.

Ne demek, akvaryum sorunsuz bir şekilde kurulsun bize yeterli.
Bu ölçülerde kurulan akvaryum için esas hayvanlar size teşekkür etmeli. Bizim istediğimiz hayvanların sıcak, rahat ve geniş bir akvaryumda yaşaması.

sonuna kadar katılıyorum,olabildiğince doğal ve rahat olmalı.Fazla maliyetli oluyor ama büyük kısmı bitti ışıklandırma için uva-uvb henüz alamıyacağım sanırım ama en azından soft lamba ısınma anlamında alacağım.Fakat bir sorum olacak akvaryum üstüne 25 watt. grolux florasan verdi akvaryumcu aldım ama cok yeterli gelmedi gibi sanırım.Aydınlık ve beyaz ferah görünsün istiyorum nasıl başarırım az maliyet bol şıklık :D

Alacağın 40-60 w soft ampul yeterince aydınlatacak. Hemen hemen hiç birimiz ilave ışıklandırma kullanmıyoruz. Hatta zaten su içerisinde aşırı aydınlık hayvanları rahatsız eder.
Ama akşamları bir süre yakarım dersen mavi dalgıç floresanlar güzel görüntü sağlıyor.
Bu resimlerin hepsini oda ışıkları kapalı iken çektim.
mailto:/forum/Konu-akvaryumlara-mavi-roxin-dalgic-floresan-taktim-goruntu-guzel-oldu.html

Akvaryum boyuna göre bunlardan biri uygun. Genelde 60 cm lik akvaryuma kadar 6 w yada 8 w ideal. 100 cm e kadar 12 w olur. Yada yetmezse ikincisini alırsın.

6w 30cm:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=7798&ad=roxin-rx-300-dalgic-floresan-lamba-mavi-6-watt&kat=245

8w 40cm:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=7654&ad=roxin-rx-400-dalgic-floresan-lamba-mavi-8-watt&kat=245

12w 50 cm:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=7656&ad=roxin-rx-500-dalgic-floresan-lamba-mavi-12-watt&kat=245

oo çok güzel,tamamdır en kısa zamanda fotolarla Leyla,Mecnun ve İsmail abi sizlerle :) teşekkürler emre.

Güzel bir sistem olacağına eminim, şimdiden tebrikler :) Resimleri bekleriz.
Bu arada birinin ismi çok güzelmiş :) İsmail abi diğerlerinden biraz büyük sanırım.

İsmail abi aslında ekibe sonradan katıldı en bıdıkları o,Leyla ile Mecnun isimleri diziden esinlendiği için sonradan gelenede yine diziden devam ettim :)

Geri